Nawożenie magnolii jest bardzo ważne! Zobacz, jaki nawóz i kiedy zastosować, by magnolie obsypywały się kwiatami co roku

Katarzyna Józefowicz
Nawożenie magnolii na zapewnić roślinie obfite kwitnienie oraz zdrowe, ciemnozielone liście. Wykonuje się je w kilku dawkach w ciągu kilku miesięcy - od końca marca do połowy lipca. Warto pamiętać, że nieodżywione magnolie stracą swoją urodę.
Nawożenie magnolii na zapewnić roślinie obfite kwitnienie oraz zdrowe, ciemnozielone liście. Wykonuje się je w kilku dawkach w ciągu kilku miesięcy - od końca marca do połowy lipca. Warto pamiętać, że nieodżywione magnolie stracą swoją urodę. palinchakjr/Getty Images
Magnolie to ozdobne rośliny o zjawiskowych kwiatach. Jednak żeby co roku kwitły pięknie i obficie, muszą rosnąć w odpowiednio żyznej ziemi. Dlatego trzeba je regularnie nawozić. Warto jednak wiedzieć, że do magnolii nie można użyć dowolnego nawozu, bo można im wręcz zaszkodzić. Sprawdź, kiedy i jakim nawozem zasilać magnolie oraz jak go właściwie stosować.

Spis treści

Magnolie to jedne z najwcześniej kwitnących krzewów ozdobnych, które już w kwietniu obsypują się licznymi, dużymi kwiatami, doskonale prezentującymi się na bezlistnych jeszcze o tej porze roku pędach. Jedynie nieliczne gatunki kwitną późną wiosną lub wczesnym latem, ale niezmiennie pozostają prawdziwą atrakcja ogrodu.

Dlaczego nawożenie magnolii jest ważne?

Jeśli chcemy, żeby magnolie cieszyły nas swoim pięknem każdego roku, musimy starannie o nie zadbać, a przede wszystkim właściwie je odżywiać.

Zaniedbane lub niedożywione będą gorzej rosły i staną się bardziej wrażliwe na niskie temperatury oraz choroby. Mogą też rozwijać małe, bladozielone lub źle wybarwione liście, a także słabiej kwitnąć lub nie kwitnąć wcale. Jeśli jednak ich nawożenie ma przynieść pożądane efekty, musi być prowadzone we właściwy sposób, w przeciwnym razie rośliny nie będą miały z niego pożytku.

Magnolia lubi ziemię o odpowiednim odczynie

Ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za efektywne nawożenie magnolii jest odczyn podłoża. Rośliny wymagają lekko kwaśnej gleby (pH 5,6-6,5), gdyż wtedy mogą najskuteczniej przyswajać składniki pokarmowe. Dlatego należy pilnować, aby przeznaczone pod ich uprawę podłoże miało odpowiedni odczyn. Pomoże nam w tym:

  • ściółkowanie gleby korą sosnową lub kwaśnym torfem,
  • stosowanie odpowiedniego nawozu,
  • unikanie wapnowania gleby (np. trawników) w pobliżu roślin.
Niektóre rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię, inaczej nie będą dobrze rosły. Zobacz, które potrzebują takiego podłoża.

Te rośliny mają pewne specyficzne wymaganie. Poznaj krzewy, ...

Kiedy nawozić magnolie? Właściwe terminy

Magnolie zwykle nawozi się od marca do połowy lipca, zasilając je raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym. Najlepszy do tego celu jest specjalny nawóz do magnolii, który posiada zbilansowany skład i zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju magnolii substancje odżywcze oraz makro i mikroelementy (np. Target, Biopon, Agrecol). Pobudza też roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych, a także pomaga utrzymać właściwy odczyn podłoża.

Magnolie można też jednak zasilać tylko raz w sezonie, stosując długodziałający nawóz dla magnolii (np. „Master - magnolie azalie premium” o ile uda nam się go zakupić np. w sklepie internetowym), długodziałający nawóz do rododendronów i hortensji (np. Agrecol) lub uniwersalny nawóz długodziałający (np. Substral - Nawóz EXTRA długo działający do ogrodu Osmocote).

Uwaga na nawożenie magnolii latem i jesienią

Zasilanie magnolii nawozami wieloskładnikowymi z azotem należy zakończyć najpóźniej w połowie lipca, aby młode pędy miały czas zdrewnieć i przygotować się do zimy. Pod koniec lata i jesienią możemy natomiast zastosować dodatkowo nawóz jesienny (np. FLOROVIT nawóz jesienny uniwersalny, Nawóz jesienny do drzew i krzewów VILA, AGRECOL nawóz jesienny uniwersalny bez azotu, AGRECOL Hortifoska nawóz jesienny uniwersalny).

Te nawozy jesienne zwykle nie zawierają pobudzającego krzew do wzrostu azotu (lub mają go niewiele), za to są bogate w potas i fosfor. Mogą też zawierać dodatkowe składniki, mające na celu wzmocnić roślinę i pomóc jej lepiej przygotować się na trudne, zimowe warunki (m.in.: magnez, siarka, miedź, żelazo, bor).

Polecamy też:

Prawidłowe nawożenie magnolii

Nawozy dla magnolii mają na ogół postać granulatu, dlatego należy rozsypać je w odpowiedniej ilości (zgodnie z zaleceniami producenta) równomiernie wokół rośliny i za pomocą graczki delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Zdarzają się też jednak nawozy mające inną formę (np. sypką), które mogą być przeznaczone np. do podlewania roślin, dlatego zawsze należy sprawdzić, z jakim nawozem mamy do czynienia i ściśle stosować się do zaleceń producenta. Przestrzeganie odpowiednich dawek i proporcji nawozu jest bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego i albo zastosować zbyt małą dawkę nawozu, która okaże się nieefektywna albo zbyt dużą, doprowadzając do przenawożenia magnolii, spalenia jej korzeni lub zasolenia gleby.

Chcesz odstraszyć komary i muchy? Posadź te rośliny! Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Tych roślin nie lubią owady. Stwórz „zapachową barierę”, któ...

Nawożenie magnolii kompostem

Większość roślin bardzo lubi też nawożenie organiczne np. w postaci kompostu, jednak w przypadku gatunków kwasolubnych lub preferujących lekko kwaśny odczyn gleby, z klasycznym kompostem należy uważać, gdyż ma on zwykle lekko zasadowy odczyn, co może niekorzystnie wpływać na pH gleby, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kompostu kwaśnego, uzyskanego z różnych części roślin iglastych (np. igieł, gałązek, kory).

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom