Społeczna część pakietu mieszkaniowego została przyjęta przez rząd – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o pakiet nowych przepisów, które wprowadzają m.in. dopłaty do czynszu dla osób, którym z powodu pandemii obniżyły się dochody. Nadal trwają z kolei prace nad drugą, komercyjną częścią pakietu, dzięki której mają pojawić się m.in. ulga w podatku PIT na zakup pierwszego mieszkania oraz rozwiązanie o nazwie „lokal za grunt".
Pakiet mieszkaniowy przyjęty w połowie. Skorzystają TBS-y i najemcy
Pakiet mieszkaniowy obejmuje kilkanaście ustaw, które w założeniu mają poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Składa się on z dwóch części, z których pierwsza – społeczna – została w lipcu 2020 r. przyjęta przez rząd. Jak poinformował wiceminister rozwoju Robert Nowicki w rozmowie z „Pulsem Biznesu", cały pakiet ma wejść w życie jesienią 2020 r., zapewne zaraz po wakacjach.
Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet ma na celu ułatwić wynajem mieszkania osobom o niskich i średnich dochodach, a także wesprzeć budownictwo społeczne (m.in. mieszkania budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Dla osób, które będą partycypować w kosztach budowy mieszkań społecznych (np. w TBS-ach), pojawi się także możliwość najmu z dojściem do własności.
Dopłaty do czynszu – kto i jak może z nich skorzystać?
Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie dopłat do dodatków mieszkaniowych dla najemców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Każdy, kto spełnia warunki uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego (m.in. określona wysokość dochodów), będzie mógł starać się o dopłatę:
- maksymalna wysokość dopłaty to 1500 zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu),
- dopłata przyznawana będzie na 6 miesięcy,
- środki będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19,
- w 2020 r. na dopłaty przeznaczono kwotę ok. 420 mln zł.