Owocówka śliwkóweczka atakuje śliwki – jak się jej pozbyć

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
ŚliwkiAby śliwki były zdrowe i bez robaków, nie wystarczy dbać o śliwę. Szkodnik, jakim jest owocówka śliwkóweczka, sam wybiera "ofiarę", czyli drzewo. Istnieją jednak sposoby, aby tego szkodnika zlikwidować.
ŚliwkiAby śliwki były zdrowe i bez robaków, nie wystarczy dbać o śliwę. Szkodnik, jakim jest owocówka śliwkóweczka, sam wybiera "ofiarę", czyli drzewo. Istnieją jednak sposoby, aby tego szkodnika zlikwidować. Cgonzalezadrale (Pixabay.com)
Motyle kojarzą się z pięknymi kolorami i delikatnością. Tymczasem są motyle, a konkretnie ich larwy, które atakują śliwki. Piszemy o larwach owocówki śliwkóweczki.

Pierwsze komunikaty sadownicze o problemie związanym z owocówką śliwkóweczką pojawiają się już w maju. Ostrzegają – przed tym motylem, które miejscami pokazuje się niemal masowo, a upał sprzyja masowym lotom owocóweczki i zachęca to samice do składania jaj. Gdy utrzymuje się wysoka temperatura, wystarcza około tydzień od złożenia jaja do pokazania się tzw. czarnej główki. Gąsienice, zaraz po wylęgu, są białe i mają bowiem czarne głowy. Dopiero później zmieniają kolor: stają się różowe, a tylko ich głowy są brązowe, nawet brązowo-szare.

Warto przeczytać: Choroby drzew owocowych – jak je zwalczać

Jak gąsienica atakuje śliwki

Gąsienica wgryza się w owoc i w nim żeruje, czasami też pojawia się na liściach śliwy. Owocówka atakuje nie tylko śliwy, ale również brzoskwinie i morele. Szkodnik hamuje rozwój śliwek. Przestają one rosnąć, opadają. – Gdy natrafimy na śliwki robaczywki, jest już za późno, aby je ocalić – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Za walkę z owocówką trzeba się zabrać w następnym sezonie, na samym początku.

Polecamy poradnik: Szkodniki drzew owocowych 

Pułapka feromonowa

Aby sprawdzić, czy owocówka działa masowo, warto skorzystać z pułapki feromonowej. Działa ona na zasadzie lepu na muchy. Feromon wabi motyle, które potem przylepiają się do powierzchni pułapki pokrytej klejem. Co najmniej jedna pułapka powinna znajdować się na każdym drzewie. W sprzedaży są specjalne pułapki feromonowe na owocówkę śliwkóweczkę. – Pułapkę można, zależnie od jej rodzaju, rozwiesić w dolnej koronie drzewa na najniższych gałęziach albo umocować ją wokół kory. Taka pułapka służy do monitorowania, w jakiej skali występują motyle owocówki śliwkóweczki – tłumaczy Mikietyński. – Pozwala zatem rozpoznać rodzaj oraz ognisko występowania szkodnika. Sama obserwacja to natomiast za mało. Trzeba znać się na owadach i być pewnym, że te, które dały się złapać, to właśnie motyle owocówki śliwkóweczki.

Naturalne sposoby na likwidację owocówki śliwkóweczki

Na początku zimy należy zeskrobać starą, popękaną korę z pni drzew, bo tam zimują gąsienice. Można też kupić choćby jaja kruszynka: to owad, który zwalcza owocówkę. Jego larwy zjadają jaja owocówki. Ptaki, przede wszystkim sikorki, też częściowo mogą zlikwidować larwy, bo wydziobują je z kory i zjadają. Można spróbować zachęcić te ptaki, zakładając im na śliwie budki lęgowe.

Chemia kontra owocówka śliwkóweczka

– Sposobami naturalnymi przeważnie nie da się zwalczyć skutecznie tego szkodnika – zaznacza dalej nasz rozmówca. – Nawet na zadbanym, przycinanym drzewie, wokół którego regularnie są zagrabiane liście, może pojawić się owocówka. Konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Zazwyczaj już pod koniec maja zaleca się oprysk.

Polecamy: Przetwory ze śliwek 

Ogrodnik dodaje: – Opryski powierzchniowe mogą nie dać rezultatu, może je np. zmyć deszcz. Polecałbym oprysk systemiczny, którego działanie jest rozłożone w czasie. To znaczy: środek owadobójczy zostaje wchłaniany przez roślinę i krąży on razem z jej sokami. Dzięki temu jego działanie jest skuteczne przez parę, a nawet przez kilkanaście tygodni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom