Szkodniki drzew owocowych. Czas na walkę z grzybami atakującymi drzewka

Katarzyna Piojda
GruszaNa gruszy czasami pojawiają się brązowe, rudawe plamki.
GruszaNa gruszy czasami pojawiają się brązowe, rudawe plamki. Pixabay.com (Francienpost)
Grusza usycha, jabłoń robi się żółta, a czereśnia dostała jakichś dziwnych plam. To prawdopodobnie grzyby zaatakowały drzewa w naszym ogrodzie. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i poradzić sobie z tymi chorobami grzybowymi.

Nie ma co czekać do lata, aż choroby grzybowe się rozwiną. Trzeba działać już teraz. W kwietniu wilgotne (jeszcze nie upalne) powietrze i wysokie skoki temperatur sprawiają, że grzyby najchętniej atakują rośliny, choćby drzewka owocowe. Wyjaśniamy, jak rozpoznać patogeny na konkretnych gatunkach drzew rosnących w sadzie czy ogrodzie.

Grusza

– Na gruszy pojawia się specyficzna rdza jałowcowo-gruszowa – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jej cecha rozpoznawcza to brązowe, rudawe plamki na liściach gruszy i jej owocach. Występują również brązowe narośle na drzewku, zwłaszcza na liściach.

Przeczytaj więcej: Szkodniki w ogrodzie 

Skąd pochodzi wspomniana rdza jałowcowo-gruszowa? – Jest to patogen, który przenosi się najczęściej z jałowca sabińskiego, będącego siedliskiem pasożyta, na gruszę i na niej się dalej rozwija – tłumaczy Mikietyński. - Najskuteczniejsze są preparaty chemiczne, przykładowo z mydłem potasowym w składzie. Sprawdzonym sposobem jest również oprysk z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Naturalne środki z trudem radzą sobie z chorobami grzybowymi. 

Czereśnia

Na czereśni pojawiają się plamki. Już w fazie kwitnienia, czyli w kwietniu, i w następnych tygodniach, gdy kwitnie akacja (pierwsza połowa maja) powinno się zastosować oprysk grzybobójczy na czereśnię. –Polecałbym środki układowe wnikające w roślinę stopniowo i krążące razem z sokami rośliny – tłumaczy dalej nasz rozmówca.

Brzoskwinia

Jej główne utrapienie stanowi kędzierzawość liści. Czym się objawia ta choroba? – Liście brzoskwini zwijają się i nie jest to spowodowane suszą czy nadmiernym oddziaływaniem słońca – zaznacza ogrodnik. – To wszystko sprawka patogenu, jakim jest choroba grzybowa. I w tym przypadku skuteczne są preparaty chemiczne.

Jabłoń

Czasami na jabłonce pojawia się parch. – Są to plamy na owocach i liściach, rzadziej na pędach i pąkach – kontynuuje ekspert. – Plamy mają aksamitny nalot, widać go zwłaszcza po deszczu. Parch powoduje tzw. korkowacenie skórki. Środki grzybobójcze, czyli fungicydy, najlepiej poradzą sobie z tą chorobą grzybową.

Wiśnia

Zdarza się, że zamierają pędy wiśni. U czereśni też pojawia się ten objaw. - To także jest spowodowane działaniem grzyba – podkreśla Jarosław Mikietyński. – On powoduje brązowienie i zasychanie rośliny. Pędy się wyginają w nienaturalny sposób. Widać brązowy albo szaro-brązowy nalot na drzewku. Tutaj również sugerowałbym zrobienie oprysków. Zarażone pędy trzeba wyciąć. 

Warto wiedzieć: Opryskiwanie drzew i krzewów owocowych 

Śliwa

Brunatne plamki na śliwie mogą oznaczać, że zaatakowała ją brunatna zgnilizna. Spotykana jest ona również na innych drzewach pestkowych, np. jabłoni, czereśni, brzoskwini czy moreli. Najpierw kwiaty robią się brązowe, a potem obumierają. Na owocach pojawiają się plamy, przypominające pleśń. Oprysk z wyciągu z krwawnika albo skrzypu polnego powinien być pomocny, ale lepiej potraktować tego grzyba środkami chemicznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom