Owoce na rabacie z kwiatami

Joanna Turakiewicz
Jeżyny w ogrodzieDojrzewające w różnym czasie jeżyny mogą być piękną ozdobą rabaty. Lepiej jednak wybrać odmiany bezkolcowe.
Jeżyny w ogrodzieDojrzewające w różnym czasie jeżyny mogą być piękną ozdobą rabaty. Lepiej jednak wybrać odmiany bezkolcowe. fedegrafo (morguefile.com)
Wielobarwna, pachnąca... rabata kwiatowa może też być smakowita, jeśli wpleciemy w nią krzewy owocowe. Nasadzenia warto zacząć jesienią, wtedy szybciej doczekamy się plonów.

Rośliny sadzone na rabatach ozdobnych winny być przede wszystkim urodziwe. Dlatego dobierane gatunki owocowe będą się wyróżniać wdzięcznym pokrojem, pięknym kształtem i wybarwieniem liści o różnych porach roku, ładnymi kwiatami i owocami. 

Roślinność na kilku piętrach

Owocujące rośliny podobnie, jak ozdobne, musimy na rabacie zaplanować przestrzennie, uwzględniając ich docelową wysokość i rozłożystość. Na kilku piętrach roślinności, można wpleść różne gatunki: od drzew, poprzez pnącza i różnej wysokości krzewy, po niskie krzewinki.

Nie ma przeciwwskazań do sadzenia w części ozdobnej ogrodu drzew owocowych. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich rosną bardzo wysokie i mogą nadmiernie zacienić całą rabatę. Doskonałym gatunkiem będzie jabłoń, której koronę da się kształtować tak, by nigdy nie przekroczyła pożądanej wysokości (nawet 1,5 metra) i rozłożystości. Ryzykowne w tym miejscu mogą być śliwy, których dojrzałe owoce przyciągają osy i szerszenie. Pięknie za to prezentować się będzie rajska jabłonka, której liście – od czerwonych do ciemnozielonych z okresowo lekko czerwonawym wybarwieniem – wraz z niewielkimi czerwonymi owocami prezentują się bardzo ozdobnie. Nie mówiąc już o porze kwitnienia. A jesienią maleńkie cierpkie jabłuszka można zerwać i przyrządzić w syropie lub lekkiej zaprawie octowej z cukrem.

Niższe piętro zajmą wysokie pnącza i pnące krzewy, a wśród nich aktinidia, zwana chińskim agrestem albo kiwi. To wysokie pnącze gęsto porasta podpory, wiosną kwitnie obfitymi gronami drobnych kwiatuszków, a jesienią pięknie wybarwia się na czerwono. Owocowanie przypada na wrzesień – październik, ale – uwaga – jeśli zakupiona sadzonka nie jest dwupienna, a rozdzielnopłciowa, do zapylenia i wydania owoców potrzebne będą dwa osobniki – męski i żeński. Niezwykle smakowitym pnączem jest też winorośl, która świetnie komponuje się z roślinami ozdobnymi. Najlepiej wybrać odporną odmianę deserową o dużych granatowych gronach i jadalnych liściach nadających się np. na gołąbki.

Warte polecenia są jeżyny odmian bezkolcowych, jeżynomalina lub maliny o niewielkiej ilości kolców. Mogą zamykać rabatę np. od strony ogrodzenia, tak, by dostęp do nich nie był utrudniony.

Krzewem ze wszech miar godnym polecenia jest borówka wysoka (amerykańska). Lubi ona kwaśne podłoże i umiarkowaną wilgoć, więc najlepiej poczuje się wśród roślin o podobnych gustach. Oprócz smakowitych owoców, krzewy te mają spore walory ozdobne, szczególnie późną jesienią i zimą, gdy liście i pędy wybarwiają się pięknie na czerwono. Ożywi to zdecydowanie listopadową rabatę, bo nawet gdy liście już opadną, pozostaną piękne czerwone pędy.

Warto przeczytać: Jak uprawiać i pielęgnować borówkę 

Na tym piętrze posadzić też można jagodę kamczacką, czy goji. Pięknym krzewem jest też rozłożysty pigwowiec japoński o egzotycznych pomarańczowych kwiatach pokrywających roślinę wczesną wiosną, drobnych, ładnie wybarwiających się liściach i cudnie pachnących owocach – od żółtych po pomarańczowe – doskonale nadających się na soki i nalewki, na świeżo niestety raczej niejadalnych bo niezwykle cierpkich i twardych.

Pięknie prezentować się będzie też porzeczka czerwona i biała, szczepiona na pniu i prowadzona w formie drzewka. Jej parasolowata korona będzie ładnie kontrastować z innymi roślinami, a zwisające kiście drobnych błyszczących owoców, nim je zjemy, wyglądają bardzo ozdobnie.

Najniżej warto posadzić tu i ówdzie krzaczki truskawek i poziomek. Przy tych pierwszych jednak warto pamiętać, że po zakończeniu owocowania wymagają skoszenia, a sterczące kikuty mogą wyglądać raczej mało atrakcyjnie. Należy więc zaplanować rabatę w ten sposób, by w drugiej połowie lata miejsce po gąszczu truskawek zapełniły inne rośliny, np. jednoroczne, które przykryją to, co niezbyt ładne. Dobrym wyjściem jest też wybór odmian powtarzających owocowanie nawet do października. Również poziomki wybierajmy o jak najdłuższym okresie owocowania.

Przeczytaj również: Krzewy owocowe w ogrodzie

Obecność kwiatów może zwiększyć plonowanie
Sadzenie roślin owocowych w towarzystwie ozdobnych może zwiększyć ilość owoców uzyskanych z tych pierwszych. Przyczyną jest przyciąganie przez kolorowe pachnące kwiaty owadów, które przy okazji zapylą też borówki, czy jabłonie. A ogród dodatkowo ożyje dzięki pszczołom, trzmielom i różnobarwnym motylom.

Dopasuj rodzaj gleby do roślin na rabacie

Niektóre gatunki krzewów owocowych preferują określone warunki i w innych trudno im się będzie przyjąć i osiągnąć pełnię rozwoju. Żurawina na przykład jest wybitnie kwasolubną krzewinką i na glebie o odczynie neutralnym, a tym bardziej zasadowym nie uda się jej uprawa. A jest to dość szybko rozrastająca się wdzięczna krzewinka płożąca, przykrywająca najniższe piętro roślinności. Nie nada się na skalniaki ani na stanowiska zacienione, ale jeśli mamy kłopot z przykryciem ziemi w miejscu słonecznym, a zarazem bardzo wilgotnym, o wyraźnie kwaśnej niewapiennej glebie, to żurawina będzie jak znalazł.
Kwaśne podłoże, choć już nie tak fanatycznie jak żurawina, lubią też borówki. Służy ono też truskawkom, choć te akurat doskonale poradzą sobie w niemal każdej glebie, byle wystarczająco żyznej i zasobnej w wilgoć.

Przeczytaj również: Aranżujemy ogród w stylu wiejskim

Zadbaj o bezpieczeństwo

Soczyste owoce wśród kwiatów to nie lada gratka dla dzieci. A tym szczególnie trudno czasem wytłumaczyć, że choć z tego krzaczka jagody można zjadać, to z rosnącego obok już nie, bo mogą zaszkodzić. A mali odkrywcy lubią próbować. Wszystkiego. Znacznie bezpieczniej więc będzie przejrzeć rosnące w danym miejscu gatunki, by móc ze spokojnym sumieniem powiedzieć „skarbie, tutaj możesz jeść wszystko". Szczególnie, że jadalnych kwiatków jest mnóstwo: nagietki, stokrotki, fiołki, nasturcje, floksy, czy liliowce na pewno nie zaszkodzą. Wystrzegajmy się za to konwalii, które wiosną roztaczają nęcący zapach, a potem mogą skusić krągłymi czerwonymi jagodami – niestety trującymi, jak cała roślina.
Kolejna sprawa związana z bezpieczeństwem to kolce, którymi poszczycić się mogą choćby: jeżyny, agrest, maliny.

Przeczytaj też: Jeżyna bezkolcowa – uprawa w ogrodzie

Uważaj z nawożeniem
Rośliny ozdobne nawozimy dość często wieloskładnikowymi nawozami, które wzmacniają i przedłużają ich kwitnienie i ogólną witalność. Jednak to, co jemy warto zasilać naturalnie – obornikiem, kompostem, gnojówkami roślinnymi – lub jednoskładnikowymi nawozami mineralnymi. Ostrożniej też należy postępować z środkami ochrony roślin. Umieszczenie na rabacie owoców, może więc skutkować pewnymi zmianami w sposobie pielęgnacji roślin.

Warto przeczytać: Jak przechowywać owoce w domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom