Uprawa borówki i jej pielęgnacja

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Borówka amerykańska w ogrodzieZaczyna się sezon na pyszne borówki amerykańskie.
Borówka amerykańska w ogrodzieZaczyna się sezon na pyszne borówki amerykańskie. kimkyungok (Pixabay.com)
Borówka amerykańska i jej kuzynka, nasza popularna czarna jagoda zapobiegają rakowi, obniżają ciśnienie i – podobno - przedłużają młodość. Można je uprawiać w ogrodzie. Tłumaczymy, w jaki sposób to zrobić.

Wspomagają układ trawienny, pomagają obniżyć poziom stresu, zapobiegają wysokiemu cholesterolowi, chorobom układu krążenia, a nawet mają właściwości antyrakowe. Mowa o borówce. Kolejne jej zalety to: wyostrza wzrok i pomaga w chorobach układu moczowego. Właściwości antybakteryjne i wirusobójcze także są jej plusami.

Dowiedz się: Jak przycinać pędy malin czerwonych, żółtych i czarnych

Odmiany borówki

– W Polsce najbardziej znane jej odmiany to borówka brusznica, borówka amerykańska, zwana wysoką i nasza czarna borówka, czyli jagoda – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Rosną w naszych lasach, ale w ogrodach także mogą.

Różnica między borówką amerykańską a czarną jagodą

Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Jagoda ma jednak drobniejsze owoce i ma sok. Borówka amerykańska jest za to nawet trzy razy większa niż czarna jagoda. Amerykańska odmiana ma bardziej zbite, twarde owoce, właśnie ze względu na brak w nich soku.

Jak uprawiać borówkę

Teraz w sklepach pojawiają się sadzonki borówek w doniczkach. To zazwyczaj krzewy, które mają dwa lata, a przynajmniej trochę ponad rok.

Podstawa to przygotować grunt pod borówkę. – Należy wykopać szpadlem w ziemi rowek o szerokości kilkudziesięciu centymetrów i głębokości od 30 do około 50 centymetrów – dodaje ogrodnik. – Ta głębokość zależy od tego, jak długie są korzenie sadzonki w doniczce. Im dłuższe, tym wiadomo, że rowek głębszy. Rowek wypełniamy kwaśnym torfem, ponieważ borówka lubi kwaśną glebę, najlepiej taką o wskaźniku od 3,5 do 4 pH. W tak przygotowane podłoże wsadzamy roślinę z doniczki. Można zrobić to już w marcu. No chyba, że synoptycy przewidują jeszcze atak zimy, wówczas należy się wstrzymać.

Poczytaj też: Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą 

Dopiero co zasadzoną borówkę trzeba okryć agrowłókniną, która będzie stanowiła dla rośliny ochronę. Ziemię należy obficie podlać. Potem należy ją obsypać korą sosnową. Dlaczego właśnie sosnową? – Ponieważ borówki i jagody lubią kwaśne środowisko, a ta kora jest dobrze zakwaszona – tłumaczy Mikietyński. – Ponadto taka ochronka zabezpiecza przed parowaniem wody z ziemi, a ta roślina lubi dużo wilgoci. Gdy ziemia jest sucha, borówka wydaje mizerne owoce lub nie wydaje ich wcale.

Borówka amerykańska płytko się korzeni, dlatego ważne jest jej ściółkowanie. Ściółka trzyma wilgoć i chroni system korzeniowy rośliny przed wysychaniem, chwastami i przemarzaniem. Grubość drobno mielonej kory powinna wynosić minimum 5 centymetrów. Na tę warstwę wysypujemy od 5 do 10 centymetrów grubszej frakcji kory, która przy okazji jest ozdoba ogrodu. 

Borówka lubi tylko trochę słońca

Roślina najlepiej rośnie, gdy panuje półcień. – Co za dużo światła, to w jej przypadku niezdrowo – uważa ogrodnik. – Słońce wpływa też na dojrzałość owoców borówki. Te dojrzewają nierównomiernie. Szybciej rosną owoce znajdujące się na górze krzaczka, a wolniej te przy ziemi. Owoce dojrzałe są ciemnofioletowe. Zielone natomiast to te, które są niedojrzałe.

Temperatura borówce niestraszna. Czarna borówka, czyli jagoda, wytrzymuje w naszych warunkach nawet 7-minusowy mróz. Odmiana amerykańska (borówka amerykańska) może przetrwać natomiast nawet minus 25 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja borówki

Przycinanie to zabieg obowiązkowy przy uprawie borówki – przynajmniej raz do roku. Pobudza pędy do wzrostu, powoduje, że zyskują one też na sile. Można zabieg wykonać, gdy borówka mocno się ukorzeni i rozrośnie. W pierwszym roku po jej zasadzeniu trzeba tylko zlikwidować wszystkie kwiatostany. To dlatego, żeby nie dopuścić do kwitnienia i zawiązywania owoców, bo to osłabiłoby wzrost pędów. W pierwszych latach zalecane jest jedynie cięcie słabych i chorych pędów. Dopiero po trzech, czterech latach powinno zacząć się cięcie borówki prześwietlające, czyli mające na celu „rozrzedzenie" krzaków. Zbyt ostre cięcie spowoduje jednak, że roślina będzie wolniej rosła i wyda mniejsze owoce.

Szkodniki borówki

– To roślina wyglądająca na delikatną, ale jest stosunkowo odporna na szkodniki – podkreśla ogrodnik. – Jej wrogiem mogą być ewentualnie mszyce. Zwykle te traktuje się środkami chemicznymi. W przypadku borówki i jagody lepiej jednak zastosować naturalne rozwiązania.

Nasz ekspert proponuje, żeby na glebie rozłożyć... niedopałki papierosów albo skórki od banana. Metoda dziwna, ale – jak twierdzi – skuteczna, bo odstrasza mszyce.

Warto wiedzieć: Cyprysiki w ogrodzie – uprawa 

Pędraki też mogą stanowić zagrożenie dla borówki, ale jeśli gleba jest tak przygotowana, jak opisaliśmy wyżej, nie powinno się ich spotkać w ziemi. Pędraki są trudne do wytępienia, ale jeśli się pojawią, wówczas najlepiej w pobliżu uprawiać grykę. Ta hamuje rozwój tych szkodników. Pryszczarek borówkowiec to kolejna zmora ogrodnika. W tym przypadku działkowcy zalecają oprysk chemiczny, np. Owadofos. Chwasty, które zagrażają temu krzakowi, można natomiast potraktować już preparatami kupionymi w sklepie ogrodniczym. 

Właściwości borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej działają na nasz organizm jak antybiotyk. Ponadto odtruwają organizm, regulują trawienie, przeciwdziałają anemii, zapobiegają miażdżycy, poprawiają wzrok, opóźniają procesy starzenia. To również doskonałym źródło witamin i minerałów. Borówka amerykańska zawiera: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo oraz witaminy A. Niestety owoce te poddane działaniu wysokich temperatur np. gotowaniu, tracą większość wartości odżywczych. 

Źródło: Agencja TVN/x-news (zdjęcia z x-bank gallery)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom