Opolski TBS chce budować mieszkania. Czeka na decyzję prezydenta

redakcja NTO, Artur Janowski
Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej
Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej Opole. Wizualizacja bloku TBS na Lwowskiej redakcja NTO
Miejska spółka TBS znów chce stawiać bloki. Na ulicy Lwowskiej zaplanowała 66 mieszkań, na które ma chętnych. Ale choć inwestycja mogłaby już startować, to potrzebuje do tego zgody prezydenta. Na razie jej nie ma.

TBS ma na koncie kilkaset mieszkań w Opolu, ale od ponad dwóch lat nic już nie buduje. Spółka - podobnie jak inne TBS-y w Polsce - nie może już liczyć na rządowe, preferencyjne kredyty, a także na wsparcie finansowe ze strony miasta. Dlatego prezes TBS Jihad Rezek zaproponował nowy system budowy mieszkań.

Opolski TBS - konkurencja dla deweloperów

Lokale miałyby powstać w tzw. leasingu konsumenckiego. Osoby, które zdecydują się na taki system, będą musiały wpłacić 40 lub 50 procent wartości mieszkania.

Potem przez 15 lat będą w czynszu spłacać lokal, a po upływie tego czasu zostaną jego właścicielami (jeśli oprócz tego zapłacą spółce trzy procent wartości danego mieszkania). Czynsz za 1 m kw. lokalu, w zależności od wielkości wkładu pieniężnego wniesionego do inwestycji, oszacowano na 19,2 lub 17 zł (w tym spłata kredytu).

TBS w Opolu. Budynek przy ul. Lwowskiej - zdjęcia

- To dobra propozycja dla osób, które mają niezłe dochody i gotówkę, a mimo to banki nie przyznają im kredytów na zakup mieszkania - przekonuje Jihad Rezek, prezes TBS. - Mam już ponad 70 chętnych na takie mieszkania. Są też zainteresowani mieszkaniami w starym systemie TBS (niższy czynsz, ale wykup na bardzo niekorzystnych zasadach), które też pojawiłyby się w tym budynku.

Spółka mogłaby już rozstrzygać przetarg na wykonawcę bloku, a za miesiąc ruszać z budową. Tyle, że do tego potrzebuje zielone światła ze strony prezydenta.

Kędzierzyn-Koźle chce budować mieszkania w leasing

Zielone światło miało być w tym miesiącu, ale go nie ma, mimo, że TBS przedstawił dodatkową, pozytywną oceną zewnętrznego eksperta. Są też banki chętne kredytować budowę, która powinna zakończyć się jesienią 2013 r.

Prezydent - pytany przez nas - ocenia, że nowy system zaproponowany przez prezesa TBS jest bardzo ciekawy.

- I biorąc pod uwagę fakt, że ten system nie będzie już współfinansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego to być może to jedyna droga, aby nasza spółka znów mogła budować mieszkania - mówi Ryszard Zembaczyński. - Ostateczną decyzję podejmę jednak na Walnym Zgromadzeniu Spółki, które odbędzie się na początku czerwca. Muszę poznać wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji, a szczególnie warianty jej finansowania.

Ostrożność jest nieprzypadkowa. Miasto nie ma pieniędzy na wsparcie spółki, a budowa ma się odbywać z kredytu bankowego i z wpłat własnych przyszłych właścicieli. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom