Ogórki to pyszne i zdrowe warzywa – warto jednak wiedzieć, że to, co jemy, botanicznie jest owocem. Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna, która szybko rośnie, jednak potrzebuje ciepła. Dlatego z siewem i sadzeniem ogórków nie należy się nadmiernie spieszyć.
Spis treści
- Ogórki gruntowe z ogrodu
- Jakie odmiany ogórków wybrać do ogrodu?
- Kiedy i jak siać ogórki? Rozsady i siew do gruntu
- Jak gęsto sadzić ogórki?
- Uprawa ogórków w ogrodzie – przygotowanie ziemi i miejsce
- Ściółkowanie ziemi pod ogórki
- Uprawa ogórków na sznurkach
- Nawożenie ogórków
- Pielęgnacja ogórków – ważne podlewanie
- Z czym sadzić ogórki, a jakiego sąsiedztwa unikać?
- Co robić, żeby ogórki nie chorowały i nie były gorzkie? Podsumowanie
Ogórki gruntowe z ogrodu
Do uprawy w ogrodzie nadają się przede wszystkim ogórki gruntowe. W odróżnieniu od typowo szklarniowych, ich owoce są mniejsze, a ich skórka ma charakterystyczne wypustki, najczęściej z włoskami. Włoskami pokryte są także ich pędy oraz liście. Ogórki tworzą długie, nawet kilkumetrowe, ale dość kruche pędy. Liście najczęściej są mocno powcinane (mają tzw. klapy).
Ogórki należą do roślin dyniowatych i są spokrewnione nie tylko z samymi dyniami, ale też cukiniami, patisonami, czy melonami i arbuzami. Podobnie jak u tych roślin, kwiaty ogórków są rozdzielnopłciowe, czyli osobno wyrastają kwiaty męskie i żeńskie. Owoce zawiążą tylko kwiaty żeńskie.
Polecamy też:
Jakie odmiany ogórków wybrać do ogrodu?
Ogórki mają kilka typów i mnóstwo odmian różniących się wielkością, smakiem, pewnymi cechami użytkowymi, ale też odpornością na choroby. Przede wszystkim jeśli chcemy uprawiać ogórki w ogrodzie, wybierzmy odmiany gruntowe (można je też uprawiać pod folią, ale gatunki szklarniowe nie udadzą się jako uprawiane w ogrodzie).