Nieruchomość jako zapłata podatku. Co na ten temat mówi prawo?
Zaległości podatkowe potrafią niekiedy opiewać na ogromne kwoty, szczególnie w przypadku przedsiębiorców. Jak przypomina Kancelaria Prawna Skarbiec, w takim przypadku podatnikowi może się opłacić skorzystanie ze stosunkowo mało znanego sposobu na uregulowanie zadłużenia, jakim jest przekazanie nieruchomości.
Taki krok umożliwia art. 66 Ordynacji podatkowej. Jak czytamy w przepisach, podatnik może w ramach spłaty zobowiązania przenieść własność rzeczy (np. mieszkania lub domu) albo prawa majątkowe. Można tego dokonać na rzecz:
- Skarbu Państwa – jeśli zalegamy z podatkami stanowiącymi dochody budżetu państwa,
- gminy, powiatu lub województwa – jeśli zalegamy z podatkami stanowiącymi dochody budżetu tych jednostek.
Jak zaznaczają eksperci Kancelarii Skarbiec, w przypadku Skarbu Państwa taka forma zapłaty podatku przebiega zwykle bezproblemowo. Kłopoty mogą się jednak pojawić w przypadku gminy czy województwa, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Jak zapłacić podatek, przekazując mieszkanie, dom lub działkę?
Przekazanie własności nieruchomości w ramach zapłaty podatku następuje na wniosek podatnika, który składa do odpowiedniego organu pismo opisujące, co chciałby zrobić. Jeśli podatnik chce przekazać dom, mieszkanie czy działkę Skarbowi Państwa, zgodę musi wyrazić naczelnik urzędu skarbowego. Naczelnik wydaje postanowienie, w którym akceptuje propozycję płatnika lub ją odrzuca. W przypadku zgody podatnik podpisuje umowę przeniesienia własności ze starostą wykonującym zadanie z zakresu administracji rządowej.
Jeśli podatnik chce przekazać nieruchomość jednostce samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo), nie trzeba się starać o niczyją zgodę. Podatnik podpisuje po prostu w tym celu umowę z wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą lub marszałkiem województwa.
W obu przypadkach zaległe zobowiązanie podatkowe wygasa z dniem przekazania własności rzeczy (nieruchomości) lub praw majątkowych.
Sądowe wątpliwości i kluczowy wyrok TSUE
Jak wyjaśniają eksperci Kancelarii Prawnej Skarbiec, prosty art. 66 Ordynacji podatkowej potrafi niestety stać się źródłem problemów. Okazuje się bowiem, że sądy nieraz mają wątpliwość, czy przekazanie nieruchomości w ramach zapłaty zaległego podatku wiąże się z koniecznością... zapłaty kolejnego podatku. Czasem sąd uznawał np., że jeśli nieruchomość przekazał gminie podmiot płacący podatek VAT (np. firma), to doszło do odpłatnej wymiany towarów i trzeba uiścić podatek od wartości dodanej.
Na szczęście w 2017 r. w tej kwestii zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– Co do zasady podatek (...) nie rodzi po stronie Skarbu Państwa żadnych zobowiązań – wyjaśniają eksperci Kancelarii Prawnej Skarbiec. – Innymi słowy, TSUE podsumował, że płatność za zobowiązania podatkowe nie może stanowić dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT. Wyrok ten jest bardzo istotny i stanowi wytyczne, szczególnie dla sądów administracyjnych, jak rozstrzygać podobne spory.
To dobra wiadomość dla podatników chcących uregulować zaległości podatkowe przez przekazanie nieruchomości. Jeśli pojawią się wątpliwości związane z taką formą zapłaty podatku, sąd będzie mógł potraktować wyrok TSUE jako wskazówkę i rozstrzygnąć spór na korzyść podatnika.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych Kancelarii Prawnej Skarbiec oraz Ordynacji podatkowej.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?