Rzetelny wykonawca z odpowiednim doświadczeniem to podstawa z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że to właśnie błędy w sztuce są powodem zdecydowanej większości problemów, a źle wykonana termoizolacja może się odbarwiać, pękać, a nawet odpaść. Po drugie: doświadczony fachowiec dobierze odpowiednie materiały. Często też korzysta ze sporych rabatów w lokalnych hurtowniach i u producentów, co pozwoli wyrównać różnicę w cenie usługi w stosunku do tańszych firm, bez oszczędzania na materiale.
Zobacz również: Umowa z wykonawcą na ocieplenie domu. Pomocny aneks
Najprostszym i wiarygodnym sposobem na sprawdzenie potencjalnego wykonawcy prac termomodernizacyjnych jest poproszenie go o listę referencyjną, obejrzenie kilku jego realizacji i rozmowa z inwestorami. Kluczowym jest tu słowo „kilku". Niektóre firmy (nie tylko w tej branży) mają jednego sztandarowego klienta, do którego odsyłają wszystkich innych. Żeby mieć pewność, że wykonawca jest rzetelny, powinniśmy uzyskać od niego listę kilku, a nawet kilkunastu realizacji różnej wielkości i skontaktować się z wybranymi losowo.
Ważne, by wśród nich znaleźli się też tacy, u których docieplenie wykonane było wcześniej niż przed dwu laty. Dlaczego? Otóż, w ciągu 2-3 lat w zamontowanych systemach dociepleniowych ujawniają się wszystkie ewentualne usterki. Wykonawca, który jest pewien jakości wykonanej izolacji, nie będzie się też obawiać udzielenia gwarancji na co najmniej trzy lata, choć zdarzają się i oferujący dłuższe okresy. Warto o to zapytać podczas wstępnej rozmowy.
Kolejny sposób zweryfikowania wiedzy wykonawcy to przeprowadzenie z nim wywiadu, co wymaga wcześniejszego przygotowania się. Sprawdźmy jakie problemy występują w tego rodzaju realizacjach i zapytajmy wykonawcę jak by sobie z nimi poradził. O co warto zapytać? Oto kilka podpowiedzi:
- Jaki powinien być układ warstw w izolacji?
W prawidłowo wykonanym ociepleniu, pierwszą warstwą na podłożu jest zaprawa klejowa, następnie styropian albo wełna mineralna, połączone dodatkowo kołkami. Na to kładziemy siatki zabezpieczające wokół drzwi i okien i dopiero, najważniejszą dla trwałości ocieplenia, warstwę zbrojoną, czyli zaprawę klejową z wtopioną weń siatką z włókna szklanego. Warstwę zbrojoną pokrywamy wyprawą gruntującą odpowiednią do wybranego tynku, a następnie sam tynk: mineralny, akrylowy, siloksanowy, silikonowy lub silikatowy. - Jak prawidłowo zabezpieczyć okno?
Okolice okien i drzwi są najbardziej narażone na uszkodzenia, dlatego należy je wzmocnić jeszcze przed położeniem warstwy zbrojnej. W ościeżach okiennych i drzwiowych nakłada się dodatkowe pasy siatki, a nad każdym narożem okiennym i drzwiowym, również dodatkowo tzw. diagonalki, czyli ukośne pasy siatki zapobiegające pęknięciom w warstwie wierzchniej ocieplenia. - Jak prawidłowo zatapiać siatkę?
Siatka powinna być zatopiona w warstwie ok. 3-5mm – najlepiej jako monolit i powinna się znajdować w środku zaprawy. Nieodpuszczalne jest aby jej rysunek był widoczny po wyschnięciu kleju, co wskazuje na jej zbyt płytkie posadowienie. Siatka nie może również leżeć bezpośrednio na styropianie. Nie jest dopuszczalne doszpachlowywanie cienkiej warstwy kleju o grubości około 1mm do wyschniętej warstwy zbrojonej ze względu na jej słabą przyczepność(zbyt szybkie odparowanie wody z doszpachlowanej warstwy może skutkować jej osłabieniem i ostatecznie odspojeniem od podłoża. Tak wykonana izolacja może odpaść. Po położeniu warstwy zbrojonej, należy zaprawie pozwolić wyschnąć, co zajmuje minimum 3 dni. - Jak kleić płyty styropianowe?
Płyty styropianowe powinny być montowane metodą „obwodowo – punktową" tzn. przy pomocy kielni po obwodzie płyty styropianowej pasmem o szerokości ok. 3-4 cm oraz dodatkowo „plackami" w ilości 3-8 zt. Wielkość placków powinna być uzależniona od ich ilości. Prawidłowo wykonane obwódki powinny być oddalone od krawędzi na tyle, aby po dociśnięciu płyty zaprawa klejowa nie wychodziła poza jej obrys. Należy przestrzegać zasady, aby zaprawa klejowa pokrywała nie mniej niż 40% powierzchni płyty.
Istotny jest też dobór materiałów przez wykonawcę. Po pierwsze, cały komplet powinien pochodzić od jednego producenta, zdarza się bowiem, że produkty różnych producentów nie są z sobą kompatybilne, a ich zastosowanie będzie się wiązać z wykluczeniem odpowiedzialności producenta za jakość wykonanej izolacji.
Po drugie: kwestia wyboru między styropianem, a wełną mineralną. Oba materiały cechuje dobra izolacyjność cieplna, przy czym ten pierwszy jest zdecydowanie tańszy, a dodatkowo łatwiejszy w montażu. Kiedy zatem wybierzemy droższą, ale trwalszą wełnę? Na pewno wszędzie tam, gdzie oprócz izolacyjności termicznej zależy nam też na wyciszeniu budynku, a także w budynkach borykających się z problemami z izolacją poziomą powodującymi zawilgocenie ścian. Jako materiał całkowicie odporny na ogień (w kontraście do sklasyfikowanego jako „samogasnący" styropianu), zalecana jest też w budynkach wysokich i w miejscach publicznych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?