Ptaki, które szukają miejsca na założenie gniazda, potrafią być bardzo kłopotliwe. Nie tylko zanieczyszczają elewację domu, rynny, balkony oraz gzymsy. Są również nosicielami chorób, bakterii i mogą powodować alergię. Dlatego dla własnego dobra uważnie obserwujmy, czy ptaki nie próbują zbudować gniazda w naszej rynnie, bądź pod okapem dachu. Aby uniknąć meczącej i często nieskutecznej walki z ptakami, warto zainwestować w zabezpieczenia przeciw ptactwu.
Rodzaje zabezpieczeń przed ptakami
Aby zabezpieczyć dom przed ptactwem, możemy skorzystać z kolców. Odpowiednio zamontowane kolce uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na gzymsach, krawędziach dachów i innych częściach domu. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z przepisami kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków. Nie wolno montować takich zabezpieczeń we wnękach balkonów oraz w sposób, który by zagrażał zwierzętom. Jeżeli złamiemy ten zakaz możemy zostać oskarżeni o złamanie art. 52 ustawy o ochronie przyrody. Jeżeli chcemy zamontować kolce w sposób blokujący dostęp do istniejących gniazd lub miejsc, w których mogą być one zakładane, musimy uzyskać zgodę regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Na dużych powierzchniach skutecznym zabezpieczeniem przed ptakami są zawieszane siatki. Uniemożliwiają one ptakom wlatywanie w szczeliny. Jednak mają podstawowy minus – są widoczne i wyglądają mało estetycznie, dlatego rzadko wykorzystywane są w budownictwie jednorodzinnym.
Podczas budowy domu powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu szczelin wentylacyjnych w okapie. Dostępne są następujące rodzaje zabezpieczeń okapu:
- grzebień okapu,
- grzebień okapu z kratką wentylacyjną,
- taśma wentylacyjna okapu.
Każde z tych rozwiązań zabezpiecza okap przed dostępem drobnych ptaków, owadów i gryzoni. Grzebień okapu zalecany jest do pokryć z dachówek profilowanych, gdyż dzięki elastycznym listkom dopasowuje się do kształtu dachówki. Z kolei grzebień z kratką wentylacyjną sprawdzi się w dachach wymagających większego przekroju wlotu powietrza pod pokrycie.
Niezależnie, który rodzaj wybierzemy, najważniejsze jest zamocowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Bo chociaż jest to zadanie stosunkowo łatwe, praktyka pokazuje, że niedoświadczeni dekarze nawet na tym polu potrafią popełniać błędy. Należy pamiętać, że podczas budowy dachu, nawet taki z pozoru blachy błąd, może być dotkliwy w skutkach.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?