Akcesoria dachowe dla prawidłowego funkcjonowania dachu

ewk
Akcesoria dachoweWyłaz kominiarski, ława i stopnie kominiarskie zamontowane na dachu ułatwiają komunikację po połaci i zabezpieczają dach przed uszkodzeniem w wyniku nacisku miejscowego spowodowanego ciężarem osoby poruszającej się po dachu. Natomiast płotki przeciwśnieżne zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu na głowy osób znajdujących się w pobliżu domu.
Akcesoria dachoweWyłaz kominiarski, ława i stopnie kominiarskie zamontowane na dachu ułatwiają komunikację po połaci i zabezpieczają dach przed uszkodzeniem w wyniku nacisku miejscowego spowodowanego ciężarem osoby poruszającej się po dachu. Natomiast płotki przeciwśnieżne zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu na głowy osób znajdujących się w pobliżu domu. ewk
Każdy dach, bez względy na swoją konstrukcję i rodzaj pokrycia, potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania określonych akcesoriów dachowych.

Do typowych akcesoriów zaliczamy elementy doświetlenia poddasza, komunikacji dachowej, wentylacyjne, zabezpieczenia przejścia przez połać, zabezpieczenia przeciwśniegowe i systemy rynnowe oraz wszelkie dachowe akcesoria mocujące.

Poruszanie się po dachu

Elementy doświetlenia poddasza to kategoria, do której zaliczamy okna połaciowe, wyłazy dachowe (kominiarskie), dachówki świetlikowe czy świetliki tunelowe. Okna połaciowe i wyłazy dachowe najczęściej poza podstawową funkcją spełniają też rolę komunikacyjną. Służą do wychodzenia na połać dachu, gdy konieczne jest wykonanie prac renowacyjnych, drobnych napraw i przeglądów kominiarskich. W tym przypadku należy pamiętać, o zamontowaniu w ich bezpośredniej bliskości elementów komunikacji dachowej. Dotyczy to dachów spadzistych.

Ławy i stopnie kominiarskie powinny przede wszystkim zapewniać swobodne dotarcie od wyłazu czy okna dachowego do komina oraz zagwarantować stabilne podłoże w trakcie prac kominiarskich. Dodatkowymi, równie ważnymi elementami, o których często zapominamy, są tzw. haki bezpieczeństwa. W czasie napraw w obrębie dachu czy przeglądu kominiarskiego powinny one służyć do mocowania sprzętu asekuracyjnego lub zawieszenia drabiny ułatwiającej poruszanie się po połaci dachowej.

Przeczytaj poradnik: Wybór okien dachowych: czym się kierować 

Ważna wentylacja

Wśród elementów wentylacyjnych są kominki wentylacyjne (stosowane na dachach jako alternatywa dla kominowych kanałów wentylacyjnych) oraz wszelkiego rodzaju elementy wentylacyjne okapu i kalenicy. O tym, że prawidłowy system wentylacyjny zarówno przestrzeni dachowej jak i całego domu jest niezmiernie ważny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jego prawidłowe funkcjonowanie gwarantuje usunięcie nadmiaru wilgoci oraz zapewnia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Elementy przechodzące przez dach a szczelność pokrycia

Montowanie w połaci dachowej elementów, które przerywają ciągłość warstw na dachu – takich jak okna, naświetla, kominki, wywietrzaki kanalizacyjne czy przejścia anten lub systemów solarnych – zawsze wiąże się zastosowanie odpowiednich elementów uszczelniających. Zaliczamy do nich szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej czy specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej. Wiele firm ma w swojej ofercie całe systemy przejść, dedykowane do określonego pokrycia dachowego. Tego typu przejścia dachowe zapewniają wodoszczelność dzięki zintegrowanej z elementem odpowiednio profilowanej uszczelce gumowej.

By śnieg nie spadał na głowę przechodniów

Kolejna kategoria akcesoriów dachowych to zabezpieczenia przeciwśniegowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie płotków przeciwśniegowych lub rozbijaczy śniegu. Płotki przeciwśniegowe należy zamontować wszędzie tam, gdzie jest niebezpieczeństwo osunięcia się śniegu i zagraża osobom przechodzącym w pobliżu okapu dachu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów przeciwoblodzeniowych, które zapobiegają równocześnie zaleganiu śniegu na dachu i tworzeniu się niebezpiecznych sopli.

Niezbędnym elementem wykończenia połaci dachowej jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego: rynny, rury spustowe lub łańcuchy rynnowe, sitka zabezpieczające do rynien czy wpusty dachowe do dachów płaskich.

Warto wiedzieć: Rynny czyścimy i konserwujemy zanim wystąpią deszcze i śnieg 

Na końcu warto wspomnieć o takich elementach jak: kolce zabezpieczające przed ptakami takie miejsca jak gzymsy, pasy nadrynnowe, kalenice, klimatyzatory, daszki, itp. oraz grzebienie zabezpieczające część okapową dachu przed przedostawaniem się ptaków, gryzoni i dużych owadów pod połać dachu. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom