Jak unikać błędów podczas układania pokrycia dachowego? Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu, przejrzeć i dobrać odpowiednie surowce, z których będzie wykonany dach naszego domu.
Najpierw wybierzmy pasujący nam rodzaj pokrycia. Jednak nie zapominajmy przy tym, że musi ono pasować również do kształtu i kąta pochylenia dachu. Więcej na ten temat: Dopasowanie pokrycia dachowego do pochylenia dachu
Drugim krokiem jest wybór akcesoriów dachowych. To niepozorne,a le bardzo ważne elementy konstrukcji dachu. Po pierwsze zwiększają trwałość naszego dachu, a dodatkowo poprawiają jego wygląd i estetykę.
Podstawowym zadaniem akcesoriów dachowych jest ochrona miejsc szczególnie narażonych i wystawionych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dostępne są między innymi akcesoria do zabezpieczania szczytów i kalenic dachu i punktów stykowych oraz do wykańczania boków konstrukcji dachu.
Z uwagi na zróżnicowanie rynku i wysoką konkurencję, producenci pokryć dachowych oferują coraz szerszy wybór akcesoriów. Dostępnych zarówno jako uzupełnienie pokryć dachowych tego samego producenta, jak również w wersji pasującej do pokryć innych firm.
Rodzaje akcesoriów dachowych
Najczęściej stosowane akcesoria dachowe to gąsiory, które chronią kalenicę – miejsce styku dwóch połaci dachu. Równie ważne na dachu są wiatrownice czyli wykończenia szczytów – boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia połaci dachowej przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz wchodzeniem i robieniem gniazd przez ptaki. Wykończenia szczytów zabezpieczają również przed ściekaniem wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe domu. Dostępne są różne modele wiatrownic. Ich kształt zależy od miejsca montażu.
Każdy dach ma także okap. To dolna, pozioma część dachu, wzdłuż której zazwyczaj montowana jest rynna. Okap uzupełnia poszycie dachu i zabezpiecza go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków.
Warto wiedzieć: Wentylacja dachu: cyrkulacja powietrza pod połacią dachową
W miejscu, gdzie połać dachu łączy się z kominem możemy zabezpieczyć osłonami iskrowymi. Zastosowane w jednym ciągu zabezpieczają dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu, jak i ewentualnym zaprószeniem ognia przez iskry wydobywające się z kominów.
– Dobrze wybrane akcesoria gwarantują nam długą żywotność dachu w każdych warunkach pogodowych, bez względu na siłę opadów śniegu i deszczu oraz prędkość wiatru. Co więcej odpowiednie akcesoria dachowe pomagają w odpowiedniej wentylacji powierzchni pod pokryciem – przekonuje Marek Biziak z firmy Cembrit.
Montując akcesoria dachowe należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją, w której szczegółowo opisana jest ta procedura,. Jeżeli nie chcemy montować akcesoriów samodzielnie lepiej zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej.
Punkty łączenia różnych powierzchni dachu i połaci stanowią miękkie podbrzusze każdego dachu, dlatego warto poświęcić więcej uwagi na akcesoria dachowe. Spróbujmy wygospodarować trochę wolnego czasu i zapoznać się z bogatą ofertą dostępnych na polskim rynku akcesoriów. Gdy wybierzemy mądrze, zminimalizujemy ryzyko, wymagającej sporych nakładów, wymiany lub naprawy dachu w ciągu najbliższych kilkunastu lat.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?