Nie chcesz narazić się sąsiadom? Sprawdź, jakie odległości obowiązują przy stawianiu śmietnika lub szamba na działce

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Budowa domu może stać się przyczyną konfliktu z sąsiadami, jeśli nie potraktujemy serio przepisów dotyczących tego, w jakiej odległości od granic działki powinny znajdować się śmietnik, kompostownik, szambo i studnia. Przestrzeganie zapisów ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno domownikom, jak i sąsiadom. Jak wybrać miejsce zgodne z przepisami? Sprawdź!

Spis treści

Szambo – jaka odległości od granicy działki? Sprawdź przepisy

Jeśli planujesz postawić na swojej działce śmietnik, szambo lub studnię, radzimy, aby wcześniej zapoznać się, jak od strony prawnej wygląda lokalizacja infrastruktury użyteczności publicznej. Przepisy dotyczące ich budowy regulowane są bowiem przez różne akty prawne:

 1. W przypadku budowy szamba kluczowe są przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690).
 2. Śmietniki i kompostowniki regulowane są przez lokalne przepisy gminne oraz przepisy powiatowe dotyczące porządku publicznego.
 3. W temacie studni istotne są przepisy zawarte w Prawie Wodnym z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 1566), a szczególnie przepisy dotyczące ochrony źródeł wody pitnej.
budowa domu
Aby uzyskać dokładne informacje na temat przepisów dotyczących odległości, warto skonsultować się z lokalnym urzędem miejskim, gminnym lub innym organem odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne oraz ochronę środowiska. Tam będą mieć pełne informacje na temat konkretnych przepisów obowiązujących w twojej okolicy. 123RF/wera52

Wszystkie te przepisy mają na celu jedno – zapewnienie bezpieczeństwa i zachowanie najwyższych standardów sanitarnych. Każdy z wymienionych powyżej elementów infrastruktury wymaga bowiem odpowiednich zabezpieczeń jak i prewencji. Przed przystąpieniem do budowy któregokolwiek z ww. obiektów na swojej działce, zalecam skonsultowanie tych kwestii z lokalnym urzędem gminy lub powiatu, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Odległość szamba i kompostownika od granic działki

Odległość pokryw i wylotów wentylacji z szamba o pojemności do 10 metrów sześciennych powinna wynosić:

 • 15 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych,
 • 7,5 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego,
 • 15 m od studni (licząc od jej osi) dostarczającej wodę pitną i niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej.

W zabudowie jednorodzinnej niektóre z tych odległości mogą być mniejsze i wynosić co najmniej:

 • 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
 • 3 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Warto w tym miejscu dodać, że zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe powinny mieć:

 • dno i ściany nieprzepuszczalne,
 • szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości,
 • odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Podobnie jak w przypadku szamba, zasady sanitarne zalecają umieszczenie kompostownika w odległość co najmniej 3 metrów od granicy działki. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale również insektów czy gryzoni, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Odległość studni od granicy działki

Kwestia studni jest trochę bardziej skomplikowana. Zarówno dla studni kopanych, jak i wierconych minimalna odległość od granicy działki, powinna wynieść 5 metrów. Ponadto powinna ona znajdować się:

 • 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
 • 15 m od budynków inwentarskich i wszelkiego rodzaju zbiorników do gromadzenia nieczystości,
 • 30 m od najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej (jeśli są odprowadzane ścieki oczyszczone biologicznie),
 • 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej (bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków), co może sprawić pewne kłopoty zwłaszcza w obszarach wiejskich.

Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek – pod warunkiem zachowania na obydwu działkach pozostałych wymaganych odległości. Przepisy nie wskazują minimalnych odległości dla studni dostarczających wodę nieprzeznaczoną do spożycia przez ludzi, np. do podlewania roślin.

Przeczytaj: Budowa domu uszczupla kieszenie Polaków. Gdzie szukać oszczędności już na etapie projektu budowalnego?

Odległość śmietnika od granic działki

Ustawodawca wskazuje, że w zabudowie jednorodzinnej śmietniki powinny być ustawione w kilku wariantach odległościowych:

 • 3 m od granicy działki budowlanej,
 • 2 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane tylko wtedy, gdy zadaszone osłony lub pomieszczenia stykają si ę z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.
 • 10 m od okien i drzwi innych domów i budynków, w których mogą zamieszkiwać ludzie,
 • 10 m od placów zabaw, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych.

W przypadku śmietników ważne jest umieszczenie ich w miejscu łatwo dostępnym dla zarówno mieszkańców, jak i pracowników służb komunalnych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
Podaje Pani błędne dane. Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie §23pkt 4. zwalnia zabudowę jednorodzinną oraz zagrodową z obowiązku odległości 3m śmietnika od granicy działki budowlanej oraz 10m od okien i drzwi budynku.
Wróć na regiodom.pl RegioDom