Duży wybór narzędzi malarskich to z jednej strony ogromne ułatwienie, szczególnie dla amatorów, z drugiej prawdziwe utrapienie. Nie wynika to jednak z samego faktu ogromnej ilości narzędzi, co z ich przeznaczenia do określonego rodzaju farb.
Zobacz: Malowanie mieszkania – jak chronić powierzchnie przed brudem i uszkodzeniami
Większość producentów farb w danych technicznych po prostu podaje: sposób nanoszenia powłoki – pędzel, wałek lub natrysk. I co w takim przypadku ma zrobić amator samodzielnego malowania?
Najlepszym wyjściem jest dobór lub ewentualny zakup pędzli czy wałków malarskich dopiero po podjęciu decyzji o wyborze farb, a jeszcze lepiej już po ich zakupie.
Warto przeczytać: Malowanie ścian i sufitów: poradnik
Taka kolejność jest o tyle ważna, że końcowy efekt, czyli trwałość i odpowiedni wygląd powłoki malarskiej, zależy w dużym stopniu od prawidłowego doboru narzędzi malarskich.
Przy wyborze pędzli i wałków ważne jest, aby powierzchnia czynna narzędzia była dostosowana do rodzaju farby oraz rodzaju i wielkości malowanej powierzchni.
Pędzle malarskie
Pędzel będzie niezbędny, jeśli chcemy pomalować tynk strukturalny lub wymagającą dużej precyzji lub trudnodostępną powierzchnię. W sklepach możemy znaleźć pędzle z włosia naturalnego (najczęściej jest to szczecina świńska) oraz syntetycznego (np. nylonowo-poliestrowego).
Pędzle z włosia naturalnego nadają się przede wszystkim do farb rozpuszczalnikowych (tzw. olejnych). Nie zaleca się stosowania ich do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ pod wpływem wody włosie robi się miękkie, wyciera się w trakcie malowania i zaczyna wypadać.
Pędzle z włosiem syntetycznym, bardziej uniwersalne, dedykowane są dla farb wodnych, ale równocześnie można ich używać do farb rozpuszczalnikowych.
Wybierając pędzel pamiętajmy też o jego odpowiednim kształcie i wielkości dopasowanym do rodzaju
i wielkości przeznaczonej do malowania:
- pędzle okrągłe – stosowane przy malowaniu okien i powierzchni drewnianych na zewnątrz i wewnątrz, przy nakładaniu powłok chemicznych i antykorozyjnych oraz przy skomplikowanych kształtach z dużą ilością zakamarków;
- pędzle płaskie (tzw. angielskie) – uniwersalne, można stosować do malowania większości rodzajów powierzchni (dużych, małych, płaskich i chropowatych), mniejsze i węższe nadają się do malowania nieregularnych fragmentach ścian, zakamarków, kątów i naroży;
- pędzle płaskie kątowe – tradycyjne „kaloryferowce" lub innowacyjne „gęsie szyje" pozwalające malować wszystkie trudno dostępne miejsca (np. za grzejnikami, piecami, armaturą)
- ławkowce – czyli pędzle płaskie o dużej grubości, stosowane do malowania dużych powierzchni farbami kredowymi i klejowymi, obecnie najczęściej wykorzystywane do gruntowania ścian, zmywania farb lub nakładania kleju w trakcie tapetowania.
Wałki malarskie
Przy wyborze wałków należy wziąć pod uwagę jego szerokość i średnicę, materiał z jakiego jest on wykonany oraz długość włosia (runa). Im dłuższe włosie, tym bardziej będzie widoczna struktura pozostawiona na malowanej powierzchni. Wałkami „przystrzyżonymi" uzyskamy gładkie ściany.
Od szerokości i średnicy wałka zależy szybkość i wygoda malowania. Bardzo szeroki wałek jest wydajniejszy, ale cięższy i mniej poręczny.
Do malowania dużych, wysokich powierzchni i sufitów przyda się przedłużacz do wałka o zmiennej długości. Łatwiejszy w użyciu jest wałek z przedłużonym uchwytem, który możemy trzymać obiema rekami.
Rodzaj materiału (naturalny lub syntetyczny), z jakiego wykonany jest wałek, określa rodzaj farby, do której można go stosować (podobnie jak w przypadku pędzli). Dodatkowo wśród wałków możemy jeszcze wyróżnić wałki z pianki poliuretanowej i moltoprenu a także materiału typu „flock" (pokrytego delikatnym meszkiem).
Zobacz również: Przygotowanie ścian do malowania
Do uzyskania specjalnych efektów możemy zastosować fakturowane lub wzorzyste wałki, pędzle z krótkim sztywnym włosiem lub okrągłe, pace, gąbki i rękawice do dekoracji. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć (np. efekt podrapanej ściany, koliste wzory, wzór lub fakturę).
Do malowania ścian i sufitu – lepiej wałek czy pędzel
Zdecydowanie lepszym narzędziem malarskim będzie wałek. W przypadku malowania ścian i sufitów da on lepsze krycie oraz pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, powinniśmy dobrać długość włosia. Pędzel stosujemy głównie do malowania małych powierzchni o nieregularnym kształcie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?