Farby do wnętrz. Dostępne rodzaje farb i ich charakterystyka

redakcja.regiodom, Bolix
Wnętrze sypialni ze ścianami pomalowanymi na niebieskoFarby do wnętrz. Dostępne rodzaje farb i ich charakterystyka
Wnętrze sypialni ze ścianami pomalowanymi na niebieskoFarby do wnętrz. Dostępne rodzaje farb i ich charakterystyka Bolix
Kolory to jeden z podstawowych elementów upiększających wnętrza. Farby dekoracyjne dostępne na rynku dają bardzo wiele możliwości kreowania ścian. Zobaczmy, jaką farbę wybrać, żeby nie żałować.

Powłoka malarska wykonana na ścianie może być matowa lub połyskująca. Są też produkty malarskie imitujące drewno, kamień i inne materiały naturalne oraz wyglądające jak wzorzysta tapeta lub tkanina o wyrazistym splocie.

Oprócz walorów dekoracyjnych, farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny nie tylko dekorować. Ważne są również takie właściwości jak:

  • trwałość koloru (barwy) – farba kolorowa nie może blaknąć przez długi okres, a farba biała żółknąć,
  • ogólna trwałość farby – powłoka malarska nie powinna się łuszczyć i odpadać z wymalowanej powierzchni, 
  • zdolność krycia malowanej powierzchni (w tym róznież krycia zabrudzeń),
  • znikoma emisja szkodliwych substancji i związków – jest to cecha szczególnie istotnia w przypadku wnętrz przyjaznych dla alergików i dzieci,
  • możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

Ulepszanie właściwości użytkowych farb do wnętrz

Dzisiaj nikogo już nie dziwią powłoki dekoracyjne, które mogą być wielokrotnie szorowane szczotką, ani też te, które bez obaw stosujemy w łazience lub kuchni, gdyż są odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Dostępne są również powłoki malarskie o wysokiej paroprzepuszczalności, które szczególnie zaleca się w miejscach, gdzie ściany mogą być okresowo zawilgocone oraz farby ze składnikami grzybo- czy bakteriobójczymi. Ponadto specjalne mieszalniki farb umożliwiają stworzenie nawet najbardziej wyszukanych kolorów.

Większość gotowych do użycia farb do wnętrz przeznaczonych do malowania ścian i sufitów to wodne dyspersje tworzyw sztucznych, komponowane z różnych żywic polimerowych, modyfikowanych dodatkami poprawiającymi własności użytkowe.

W praktyce przyjmuje się ogólny podział na kilka grup wyrobów, zależnie od głównego składnika powłokotwórczego, choć w rzeczywistości farby najczęściej zawierają mieszaninę różnych spoiw. I tak farby możemy podzielić na:

  • farby polioctanowe – stosowane do nakładania na cienkie powłoki z farb klejowych; charakteryzują się dużym skurczem w czasie wysychania, co może powodować łuszczenie się powłoki w przypadku kilkukrotnego nakładania farby;
  • farby akrylowe – farby uniwersalne; wykazują dobrą elastyczność, przyczepność do podłoża oraz wysoką zdolność krycia;
  • farby lateksowe – charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie, elastycznością, a także wysoką paroprzepuszczalnością; również do krycia ścian wymagających częstego zmywania; szczególnie polecane do tzw. pomieszczeń mokrych, takich jak: kuchnia, łazienka, pralnia;
  • farby alkidowe (zwane także ftalowymi) – tworzą szczelną, odporną na działanie wody powłokę malarską o wysokiej przyczepności do podłoża; ich składniki wykorzystywane są głównie w farbach izolujących; schną pod wpływem tlenu atmosferycznego, dlatego nie powinno się nakładać tych farb zbyt grubo (cienka warstwa wierzchnia wysycha, tworząc powłokę niedopuszczającą tlenu do warstw farby znajdującej się głębiej);
  • farby mineralne – dziś rzadko wykorzystywane ze względu na niską trwałość uzyskiwanych z nich powłok; stosowane tylko w pomieszczeniach suchych.

Możliwości kreowania kolorowych wnętrz

Ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać stosując farby mozaikowe. Różne tempo wysychania wchodzących w ich skład komponentów pozwala na mechaniczne (za pomocą wałka, szmatki lub pędzla) zdejmowanie niezaschniętych fragmentów, co umożliwia uzyskanie fantazyjnych, wielobarwnych wzorów.

Pamiętajmy, że nie zawsze osiągnięty na ścianie efekt jest zasługą samej farby. Wiele zależy od sposobu jej nakładania, rodzaju użytych do aplikacji narzędzi oraz naszej wyobraźni np. powłoka transparentna nakładana pędzlem o krótkim włosiu widoczna będzie na powierzchni jako struktura o bardzo ostrych, wyraźnie zarysowanych wzorach. Dwukrotne naniesienie powłoki o tym samym odcieniu pędzlem o długim włosiu pozwala na uzyskanie bardziej gęstej struktury.

Barwnie pomalowane ściany potrafią tworzyć radosny nastrój, budzić wspomnienia, a nawet korygować proporcje pomieszczenia, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór koloru i rodzaju farby.

Zobacz również: Malowanie ścian: jak dobrać kolor farby do wnętrz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom