Przygotowanie ścian do malowania

mk, Dekoral Professional
Łuszcząca się powłoka malarskaŁuszcząca się powłoka malarska
Łuszcząca się powłoka malarskaŁuszcząca się powłoka malarska Dekoral Professional
Podstawą trwałej i ładnej ściany jest jej rzetelne pomalowanie. Zanim jednak przystąpimy do malowania musimy odpowiednio przygotować podłoże.

Właściwe przygotowanie ścian wewnętrznych do malowania jest istotne z punktu widzenia trwałości powłoki malarskiej. Jeśli nałożymy farbę na źle przygotowaną ścianę, to bardzo szybko możemy mieć problemy:

  • łuszczenie się powłok malarskich,
  • przebarwienia na ścianie,
  • nierówna powierzchnia,
  • większe zużycie farby,
  • rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Są to tylko niektóre z konsekwencji nierzetelnej pracy przy malowaniu ścian. Z tego powodu malowanie ścian wymaga od malarza dokładnego przygotowania podłoża, które powinno skutecznie wzmocnić powierzchnię i w efekcie wydłużyć czas eksploatacji ścian.

Zobacz równieżNarzędzia malarskie do wybranych farb ściennych 

Sposób przeprowadzania prac przygotowawczych zależy od tego, czy mamy do czynienia z podłożami wcześniej malowanymi czy też z nowymi powierzchniami.

Ściany wcześniej malowane

W przypadku powierzchni wcześniej malowanych, koniecznie musimy ocenić: 

  • przyczepność starych powłok do ściany,
  • porowatość (chłonność), 
  • stopień zabrudzenia powłoki malarskiej.

Jeśli przy sprawdzaniu przyczepności już na pierwszy rzut oka ściana łuszczy się lub stara farba odpada płatami, trzeba będzie oczyścić całą powierzchnię mechanicznie. W tym celu zdzieramy starą powłokę malarską szpachelką, a powstałe nierówności wyrównujemy gładzią. Przed nałożeniem masy wygładzającej wzmacniamy powierzchnię gruntem akrylowym, którym później dodatkowo pokrywamy ułożoną gładź.

Polecamy PORADNIK: Jaką farbę do ścian wybrać – matową, czy satynową? 

W przypadku gdy farba na ścianie nie łuszczy się, należy przeprowadzić dodatkowy test – w tym celu przyklejamy kawałek taśmy malarskiej o długości 15–20 cm i po chwili odrywamy go zdecydowanym ruchem. Brak śladów farby na taśmie świadczy o dobrej jakości powłoki oraz wystarczającej przyczepności do ściany. Natomiast resztki farby na taśmie to znak, że powłoka przed kolejnym malowaniem wymaga naprawy. W tej sytuacji powierzchnię ścian powinniśmy przeszlifować siatką lub papierem ściernym, zmyć wodą, a po wyschnięciu wzmocnić środkiem gruntującym.

Częstym problemem bywa także kolor ściany – intensywne barwy podłoża wymagają większej ilości warstw farby, aby je skuteczniej pokryć. Problem ten można jednak rozwiązać inaczej. Należy po prostu zastosować podkład o dużej sile krycia, który odetnie kolor podłoża.

Ocena chłonności polega na przetarciu ściany mokrą gąbką. Jeśli woda spłynie po powierzchni ściany, oznacza to, że powłoka charakteryzuje się małą chłonnością i nie wymaga gruntowania. Jeśli jednak woda będzie wsiąkać w powierzchnię, musimy zmniejszyć chłonność za pomocą gruntu.

Stopień zabrudzenia podłoża najprościej sprawdzić przecierając ścianę jasną szmatką. W przypadku, gdy na szmatce zauważymy ślady brudu, należy umyć całą powierzchnię wodą z ewentualnym dodatkiem rozcieńczonego detergentu. Plamy, których nie uda się usunąć, należy zamalować specjalną farbą izolującą.

Ściany malowane pierwszy raz

W przypadku ścian malowanych po raz pierwszy stan powierzchni nie powinien sprawiać większych problemów. Gruntowanie ścian w tym przypadku jest potrzebne głównie, żeby zmniejszyć chłonność i związać pył znajdujący się na ich powierzchni. Należy więc skupić się na ustaleniu rodzaju podłoża i w zależności od jego typu podjąć odpowiednie czynności: 

  1. Pracę z podłożami gipsowymi lub pokrytymi gładziami rozpoczynamy od sprawdzenia stopnia wyschnięcia podłoża (producenci oceniają maksymalną wilgotność podłoży gipsowych na 2–3%). Ewentualne ubytki i nierówności należy zaszpachlować i przeszlifować papierem ściernym. Wyschnięte tynki gipsowe trzeba koniecznie zagruntować. 
  2. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych sprawdzamy, czy są prawidłowo zamocowane (czy nie widać pęknięć), a następnie zwracamy uwagę na miejsca łączenia, które musimy zagruntować (zaszpachlowane spoiny są bardzo chłonne). Osobnego zabezpieczania wymagają same płyty gk – najlepiej pokryć je farbą podkładową. Podobnie warto zwrócić uwagę na wkręty mocujące. Jeśli nie są nierdzewne, dobrze zabezpieczyć je podkładem antykorozyjnym.

Dowiedz sięCzym pomalować ściany z grzybem, plamami i zaciekami 

Przed przystąpieniem do malowania ścian pamiętaj o...

Podczas prowadzenia prac przygotowawczych powinniśmy przestrzegać zasad, dzięki którym powierzchnia uzyska najlepsze właściwości. Dlatego: 

  • W przypadku powierzchni już malowanych sprawdzamy przyczepność, zabrudzenie oraz chłonność ścian. 
  • W przypadku powierzchni niemalowanych dobieramy preparat gruntujący właściwy do rodzaju powierzchni.
  • Należy trzymać się zaleceń producentów, ponieważ farby tworzą dobry system z optymalnymi dla nich gruntami i podkładami. Nie jest wskazane stosowanie razem wyrobów pochodzących z różnych systemów. 
  • Narzędzia malarskie oraz liczba warstw powinny być zgodne z zaleceniami producenta chemii budowlanej, którą wybraliśmy do pomalowania ścian.
  • Należy przestrzegać zalecanych czasów wysychania poszczególnych warstw.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom