Najczęstsze problemy w uprawie malin. Sprawdź, na jakie choroby i szkodniki trzeba uważać oraz kiedy przycinać maliny

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, by maliny dobrze owocowały, musimy pamiętać o ich prawidłowym przycinaniu, a także chronić je przed chorobami i szkodnikami.
Jeśli chcemy, by maliny dobrze owocowały, musimy pamiętać o ich prawidłowym przycinaniu, a także chronić je przed chorobami i szkodnikami. vavlt/GettyImages
Maliny to pyszne, aromatyczne i zdrowe owoce, dlatego chętnie je uprawiamy. Niestety, bywają dość kłopotliwe w trakcie uprawy i mogą sprawiać wiele problemów. Jednym z nich są choroby i szkodniki. Jednak równie ważne jest przycinanie malin. Pewną trudność stanowi to, że inaczej przycina się maliny letnie, a inaczej jesienne. Podpowiadamy, jak zwalczać choroby i szkodniki malin oraz jak i kiedy przycinać te krzewy.

Spis treści

Plamy na liściach i pędach malin? To mogą być te choroby!

Do najpowszechniejszych chorób atakujących maliny należą głównie choroby grzybowe, w tym m.in.

  • antraknoza malin – na liściach widoczne są szare plamy z ciemną obwódką, chore liście zamierają i opadają, wzrost krzewów zostaje zahamowany, a owoce ulegają karleniu i deformacjom;
  • zamieranie pędów malin – na pędach widoczne są brązowe plamy, które z czasem pokrywają znaczną część pędu. Kora na porażonych pędach łuszczy się i odpada, a pod koniec lata lub w kolejnym sezonie pędy zamierają;
  • bardzo trudna do zwalczenia rdza maliny – jej objawami są widoczne na liściach drobne, liczne, pomarańczowe plamki. Latem grzyb zaczyna się rozsiewać, a jesienią przybiera formę czarnych skupisk zarodników przetrwalnikowych, widocznych na spodzie liścia. Chore rośliny przedwcześnie zrzucają liście i gorzej plonują.
Zobacz, jakie choroby i szkodniki atakują róże.

Na liściach róż jest biały nalot albo plamy? Pojawiały się p...

Zadbaj o maliny, zanim zachorują

Ze względu na ograniczoną ilość środków ochrony roślin, najważniejsza w walce z chorobami malin jest profilaktyka, która polega m.in. na:

  • wyborze odmian odpornych lub tolerancyjnych na najpowszechniejsze choroby malin,
  • natychmiastowym usuwaniu i niszczeniu wszystkich porażonych chorobą części roślin,
  • unikaniu moczenia liści krzewów podczas podlewania,
  • systematycznym odchwaszczaniu plantacji.

Opryski na choroby malin

Kiedy jednak profilaktyka nie wystarcza, a choroba poważnie zagraża plantacji, wtedy trzeba sięgnąć po aktualnie polecane środki ochrony roślin, rozpoczynając od tych jak najbardziej naturalnych i ekologicznych (np. Polyversum WP, Limocide), a kończąc na chemicznych (obecnie to m.in. Magnicur Gold, Scorpion 325 SC).

Szkodniki malin

Oprócz chorób malinom zagraża też sporo szkodników, do których należą m.in.:

Kiedy więc zaobserwujemy na owocach, liściach, pąkach lub pędach pierwsze niepokojące objawy ich żerowania, powinniśmy dokładnie obejrzeć roślinę i poszukać odpowiedzialnego za uszkodzenia szkodnika (czasem niezbędne będzie szkło powiększające np. w przypadku maleńkiego przędziorka), a następnie go zidentyfikować i zastosować odpowiedni środek ochrony roślin. Najlepiej jest wybrać preparat ekologiczny, np. środek na mszyce spray Compo, Multi-insekt Substral naturen, a w ostateczności może być chemiczny, z których obecnie polecane są m.in.: Mospilan 20 SP i SpinTor 240 SC. Ważne też są odpowiednie zabiegi profilaktyczne, pomagające ograniczyć lub pozbyć się intruzów (np. lustracja roślin w stanie bezlistnym, niszczenie pędów ze złożami jaj).

Przycinanie malin. Jak ciąć maliny letnie, a jak jesienne?

Choroby i szkodniki nie są jedynymi czynnikami mającymi wpływ na plonowanie malin, gdyż nie bez znaczenia pozostają też prawidłowo prowadzone zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z najważniejszych jest cięcie, ale jeśli ma ono dobrze spełnić swoje zadanie, musi być dostosowane do uprawianej odmiany, gdyż inaczej tnie się maliny owocujące latem, a inaczej te, które owocują jesienią. Należy zapamiętać, że:

  • maliny letnie owocują na pędach ubiegłorocznych – u nich wycina się wszystkie owocujące w danym roku pędy latem, tuż po zakończeniu owocowania;
  • maliny jesienne, owocują na pędach wyrosłych w danym roku – w ich przypadku ścina się krótko wszystkie pędy po zakończonym owocowaniu, czyli późną jesienią lub wczesną wiosną.

Krzewy źle przycinane lub niecięte w ogóle, zaczynają słabiej owocować, a ich owoce karleją. Zaschnięte i nieusunięte pędy mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych.

Co zrobić, żeby maliny zbytnio się nie rozrastały?

Z uprawą malin związana jest jeszcze jedna, czasami dość uciążliwa kwestia, czyli ich nadmierne rozrastanie się za pomocą podziemnych rozłogów. Rozłogi mogą wyrastać w znacznej odległości od krzewu (pół metra i więcej), przerastając do sąsiednich upraw, wdzierając się do tuneli i przerastając podłoże w podwyższanych rabatach. Aby uniknąć problemu, miejsce przeznaczone pod uprawę malin warto otoczyć wkopaną w ziemię barierą korzeniową (np. dla bambusów). Musimy tylko pamiętać, że bariera nie może mieć łączeń na tzw. styk, ani przerw w ciągłości, gdyż takie luki malina natychmiast wykorzysta. Jej odrosty przepchną się przez szczelinę i będą spokojnie rozrastać się po okolicy.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom