Masz maliny? Zadbaj o to, by nie były robaczywe. Kistnik malinowiec i muszka plamoskrzydła to szkodniki, które powodują robaczywienie malin

Katarzyna Józefowicz
Maliny to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce, bywa jednak, że są robaczywe. To skutek działania przede wszystkim kistnika malinowca oraz muszki plamoskrzydłej.
Maliny to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce, bywa jednak, że są robaczywe. To skutek działania przede wszystkim kistnika malinowca oraz muszki plamoskrzydłej. dhsueh/GettyImages
Maliny to wyjątkowo smaczne i lubiane letnie owoce, dlatego często uprawiamy je w naszych ogrodach. Ich słodki smak i upojny aromat zachęcają do jedzenia malin prosto z krzaka, więc chętnie po nie sięgamy. Jakie jest jednak nasze rozczarowanie, kiedy okazuje się, że owoce mają dzikiego lokatora w postaci szkodnika! To najczęściej larwy kistnika malinowca. Podpowiadamy, jak go zwalczać i nie dopuszczać do tego, by maliny były robaczywe.

Zjedzenie maliny z larwą w środku nie jest wprawdzie groźne dla naszego zdrowia, ale takie robaczywe owoce z pewnością nie są apetyczne, a poza tym nie nadają się już na przetwory. Warto więc wiedzieć, jakie szkodniki zagrażają naszym malinom i jak z nimi walczyć.

Spis treści

Uwaga na kistnika malinowca. Jak wygląda ten szkodnik?

Najpospolitszym szkodnikiem powodującym robaczywienie malin jest kistnik malinowiec. Ten maleńki owad, a przede wszystkim jego larwy, mogą wyrządzić na malinach bardzo duże szkody, niszcząc znaczną część plonów. Dorosły kistnik ma postać małego, jasnobrązowego, owłosionego chrząszcza, który zimuje w glebie, a gdy wiosną temperatura się podniesie (do 10-14°C, zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja), wychodzi na powierzchnię i zaczyna żerować na krzewach malin, objadając najpierw ich liście, a potem pąki kwiatowe i kwiaty. Z początkiem czerwca samice składają na roślinach jaja, a wylęgające się z nich kremowobiałe larwy, zaczynają żerować w dnie kwiatowym, a następnie w owocach malin. Kiedy podrosną, spadają na ziemię, gdzie się przepoczwarzają. Owoce uszkodzone przez żerującą w nich larwę szybko gniją i opadają, dlatego nie ma z nich pożytku.

Dorosły kistnik malinowiec uszkadza liście i kwiaty malin, a jego larwy żerują w owocach.
Dorosły kistnik malinowiec uszkadza liście i kwiaty malin, a jego larwy żerują w owocach. Tomasz Klejdysz/GettyImages

Jakie maliny atakuje kistnik malinowiec?

Jedyną dobrą informacją jest fakt, że kistnik malinowiec stanowi problem głównie na plantacjach malin owocujących na pędach dwuletnich, a niemal nie zagraża malinom jesiennym, owocującym na pędach tegorocznych (np. „ Polka”).

Kistnik malinowiec – zwalczanie

Jeśli uprawiamy letnie maliny i chcemy uniknąć robaczywienia ich owoców, powinniśmy zastosować jeden z aktualnie polecanych przeciwko szkodnikowi preparatów ochrony roślin (obecnie jest to m.in.: Mospilan 20 SP, jednak lista dopuszczonych do ochrony malin insektycydów jest zmienna, dlatego w sklepie należy zawsze pytać sprzedawcy o aktualnie polecane preparaty). Opryski przeprowadza się zwykle na 10-14 dni przed kwitnieniem krzewów i powtarza tuż przed rozwojem pąków kwiatowych. Jednak termin oprysku może różnić się w zależności od preparatu, dlatego zabieg należy przeprowadzić ściśle według wskazówek producenta danego środka.

Nie tylko ten szkodnik powoduje robaczywienie malin

Choć kistnik to najpoważniejszy sprawca robaczywienia malin, na owocach możemy spotkać też innych nieproszonych gości. Należy do nich m.in. mała, spokrewniona z pospolitymi muszkami owocówkami muszka plamoskrzydła o nazwie Drosophila suzuki.

W przeciwieństwie do domowej muszki owocówki, nie żeruje ona na zebranych owcach, ale na świeżych, dojrzewających na krzewach lub drzewach w ogrodzie lub pod osłonami. Uszkodzenia owoców powoduje zarówno postać dorosła owada, jak i larwa, gdyż dorosłe samice wygryzają w owocach dziurki, w których składają jaja, a wylęgające się z ich małe, białawe larwy nie tylko uszkadzają skórkę owocu, ale też dostają się do wnętrza maliny, gdzie żerują. Co gorsza, szkodnik nie bytuje jedynie na malinach, ale też na innych dojrzewających owcach (np. jeżyny, truskawki, wiśnie, czereśnie). W sezonie może mieć też kilka pokoleń (zimuje zwykle dorosły owad, który wychodzi z zimowej kryjówki na wiosnę i rozpoczyna swój cykl życiowy).

Jak wyglądają maliny zaatakowane przez muszkę plamoskrzydłą?

Jednym z objawów obecności tej muszki są małe, zapadnięte, miękkie, gnijące plamy na owocach oraz deformacja i zapadnie się całego owocu. Owoce są też wtórnie infekowane przez choroby grzybowe. Odkryto, że muszka najchętniej wybiera krzewy, na których owoce są już przejrzałe i długo niezbierane. Nie gardzi też dojrzałymi owocami opadłymi z krzewu.

Jak uniknąć problemów z muszką żerującą na malinach?

Jeśli chcemy uniknąć problemów, musimy systematycznie zbierać owoce i nie pozwalać, by przejrzały ani samoistnie spadły z krzewów. Jeśli szkodnik już się u nas pojawił, opadłych owoców nie powinniśmy składować na pryzmach kompostowych (staną się miejscem rozwoju szkodnika i źródłem jego inwazji), tylko starannie niszczyć. W razie konieczności możemy też zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin przeciwko muszce plamoskrzydłej (np. SpinTor 240 SC).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom