Naukowcy zbadali grupę osób, które wcześniej jadły często przesolone dania, bo tak lubiły. Praktycznie z dnia na dzień badani ochotnicy zmienili jadłospis. Okazało się, że ich organizmy przestawiły się na nową dietę już po 5–6 dniach. A po 2 tygodniach ci sami ludzie stwierdzili, że jedzenie, jakie teraz mają, smakuje zupełnie tak samo dobrze, jak wcześniejsze, z dużą zawartością soli.
Jak sól działa w naszym organizmie
Nadmiar soli jest szkodliwy dla zdrowia, ale nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy pozbyć się jej z jedzenia. Zaletą soli jest to, że zatrzymuje ona wodę w naszym organizmie. A przecież człowiek w 80 procentach składa się z wody. Niedobór soli może ponadto prowadzić do zaburzeń układu nerwowego (zwłaszcza nerwowości i wahań nastroju) oraz zakłóceń hormonalnych. Pamiętajmy, że najlepsza dla naszego zdrowia jest sól nieprzetworzona albo tzw. mało przetworzona i niejodowana.
Łyżeczka soli dziennie wystarczy
Dziennie powinniśmy spożywać produkty, w których łącznie znajduje się tyle soli, ile zmieściłoby się na płaskiej łyżeczce do herbaty. To około 5 gramów. W praktyce statystyczny Polak spożywa każdego dnia około 20 gramów soli ukrytej w posiłkach i przekąskach.
Poznaj inne oblicze soli: Do czego można stosować sól w domu
Niektórzy uważają, że sól występuje tylko tam, gdzie ją sami dodamy, np. do gotowanej zupy, smażonego mięsa lub innych potraw. Tymczasem zapominają, że sól ukrywa się przecież także w produktach, które kupujemy, m.in. w wędlinach, serach czy konserwach, a także rybach i daniach typu instant. No i oczywiście w przekąskach.
Dietetycy radzą w kwestii spożywania soli! Specjaliści twierdzą, że w codziennym menu powinniśmy przestać solić potrawy. Zamiast solić pomidory czy ogórki na kanapce, możemy zjeść je z cebulą albo szczypiorkiem. Kto stawia jednak na przyprawy, niech zamiast soli używa np. majeranku, bazylii, oregano.
Pieczywo chrupiące i (po)solone
Pieczywo też zawiera sól. Udowodniono, że bagietka pszenna o wadze około 140 gramów, gdy jest zjedzona przez jedną osobę, dostarcza jej ponad 80 procent dziennego zalecanego spożycia soli. A jemy przecież tradycyjny chleb, bułki, tosty, ciasta czy hot dogi, które też zawierają sól. Niektóre piekarnie przygotowują natomiast wypieki z obniżoną wartością soli.
Zadbaj o dietę
W diecie powinny stać się stałym elementem świeże warzywa i owoce oraz chude mięso. Właśnie te pozycje są zalecane przez dietetyków osobom, które chcą zmienić jadłospis na mniej „posolony". Specjaliści zalecają też picie większych ilości wody, najlepiej mineralnej, niegazowanej. Warto pić nawet ponad 2,5 litra wody dziennie, żeby oczyścić organizm. Ziołowe herbatki, np. z pokrzywy i skrzypu, działają moczopędnie. Usuwają wówczas jednocześnie nadmiar soli. W jadłospisie powinny znaleźć się ponadto pozycje zawierające sporo potasu i witamin, m.in. pomidory, banany i suszone śliwki.
Tego o soli mogłeś nie wiedzieć
Przeciętnie w ciele człowieka znajduje się 45 gramów soli. Codziennie usuwamy ją naturalnie z organizmu, ale straty nadrabiamy, spożywając potrawy zawierające sól. Zwykle robimy to kilka razy dziennie, czasem nawet kilkanaście. Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, z reguły myślimy, że to sygnał niedoboru cukru w organizmie. I to prawda, a właściwie pół prawy. Okazuje się bowiem – co brzmi dziwnie –- że to również znak, że nasz organizm utracił zbyt dużo soli.
Warto przeczytać: Na co pomaga czystek
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?