Mniejszy metraż nowych mieszkań. To odpowiedź deweloperów na coraz wyższe ceny metra kwadratowego i mniejszy dostęp do kredytów hipotecznych

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Trwający już od ponad pół roku spadek zdolności kredytowej polskich rodzin oraz singli ma znaczący wpływ na rynek mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że negatywne z punktu widzenia klientów firm deweloperskich zmiany były widoczne znacznie wcześniej.
Trwający już od ponad pół roku spadek zdolności kredytowej polskich rodzin oraz singli ma znaczący wpływ na rynek mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że negatywne z punktu widzenia klientów firm deweloperskich zmiany były widoczne znacznie wcześniej. Paweł Relikowski / Polska Press
Trzeci rok z rzędu wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań postępuje szybciej niż wzrost wynagrodzeń. Ostatnio doszła do tego inflacja i wzrost kosztów utrzymania oraz wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i mniejsza ich dostępność przy szybko malejącej zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Czy więc znów musimy poskromić swoje apetyty i M-4 będzie miało trzy pokoje, ale o metrażu niegdysiejszego jednopokojowego studia?

Spadek powierzchni nowych „M” może być naturalną odpowiedzią na ograniczoną dostępność cenową mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy takie zjawisko obecnie jest już widoczne na największych rynkach.

Mieszkania deweloperskie już się kurczą?

Trwający już od ponad pół roku spadek zdolności kredytowej polskich rodzin oraz singli ma znaczący wpływ na rynek mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że negatywne z punktu widzenia klientów firm deweloperskich zmiany były widoczne znacznie wcześniej.

Mowa o stopniowym pogorszeniu się relacji pomiędzy kosztami zakupu nowych „M” i poziomem wynagrodzeń. Odpowiedzią klientów firm deweloperskich na takie zjawisko może być poszukiwanie mniejszych lokali.

Jak zaoszczędzić na paliwie? Wspólne przejazdy zamiast samot...

Warto zatem sprawdzić, czy już od dłuższego czasu na największych rynkach pierwotnych widoczny jest spadek średniej powierzchni oferowanych „M”. Byłaby to modelowa reakcja deweloperów na ograniczone możliwości finansowe klientów.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych z największej w Polsce bazy ofert firm deweloperskich i systemu BIG DATA postanowili sprawdzić zmiany średniej powierzchni nowych lokali.

W Warszawie średni metraż nowego mieszkania skurczył się już o ponad 5 mkw.

W pierwszej kolejności, na pewno warto wziąć pod uwagę sytuację dotyczącą Warszawy. Dane portalu potwierdzają, że w skali niemal trzech lat (lipiec 2019 r. – kwiecień 2022 r.) widoczny był dość powolny, lecz systematyczny spadek średniej powierzchni oferowanych mieszkań. Chodzi o zmianę z 60,4 mkw. (VII 2019 r.) do 55,3 mkw. (IV 2022 r.).

Mniejszy metraż nowych mieszkań. To odpowiedź deweloperów na coraz wyższe ceny metra kwadratowego i mniejszy dostęp do kredytów hipotecznych
mat. prasowe RynekPierwotny.pl

We Wrocławiu i Poznaniu budują większe, ale mniejsze niż w stolicy

Ciekawie prezentują się również informacje dotyczące pozostałych, wiodących rynków pierwotnych. W ich przypadku, miały miejsce następujące zmiany średniego metrażu oferowanych mieszkań deweloperskich:

  • Kraków – zmiana z 53,5 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,7 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Łódź – zmiana z 58,1 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,2 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Wrocław – zmiana z 53,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 53,9 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Poznań – zmiana z 52,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,4 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Gdańsk – zmiana z 57,2 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,8 mkw. (kwiecień 2022 r.)

Fakt, że w większości analizowanych miast spadła średnia powierzchnia nowego „M”, na pewno jest sugestywny.
Wyniki dotyczące Wrocławia i Poznania mogły mieć związek z wykupem mniejszych lokali szybszym od wprowadzania ich na rynek. Warto obserwować kolejne dane na temat średniego metrażu nowych lokali w ogólnodostępnym systemie analitycznym BIG DATA RynekPierwotny.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniejszy metraż nowych mieszkań. To odpowiedź deweloperów na coraz wyższe ceny metra kwadratowego i mniejszy dostęp do kredytów hipotecznych - Strefa Biznesu

Wróć na regiodom.pl RegioDom