Mieszkanie energooszczędne i zdrowe. Poradnik

Katarzyna Piojda, Skanska
SalonZe względu na wpływ otoczenia na nasze samopoczucie, coraz częściej wyposażamy mieszkania w tzw. zdrowe produkty.
SalonZe względu na wpływ otoczenia na nasze samopoczucie, coraz częściej wyposażamy mieszkania w tzw. zdrowe produkty. Skanska Residential Development
Dostęp naturalnego światła, obieg powietrza, jakość materiałów budowlanych i wykończeniowych stanowią najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie i wygodę w mieszkaniu.

Powyższe stwierdzenia pochodzą od uczestników badania "Energooszczędność w moim domu". Zostało ono przeprowadzone na początku 2013 roku na zlecenie firm z sektora budownictwa zrównoważonego. O naszym samopoczuciu decyduje wiele czynników, o których należy wiedzieć, decydując się na zakup i remont mieszkania lub domu.

Zielone wzorce w budownictwie rodem z Zachodu

To budżet i wytyczne przyjęte przez firmy budowlane ostatecznie decydują o wyborze produktów i materiałów do budowy. Inwestorzy, ze względu na zmieniające się potrzeby klientów, coraz częściej biorą pod uwagę w swoich projektach rozwiązania przyjazne zdrowiu i środowisku. Ekologiczny standard wykończenia mieszkań proponują firmy, które w naszym kraju wprowadzają tzw. zielone wzorce sprawdzone w krajach skandynawskich.
– Zależy nam, aby materiały do wykończenia wnętrz w naszych zielonych inwestycjach były zdrowe dla użytkowników i bezpieczne dla środowiska naturalnego – mówi Justyna Biernacka ze Skanska Residential Development. – Wybieramy materiały naturalne, takie jak drewno w przypadku podłóg i drzwi. Nasze drewno pochodzi z kontrolowanych upraw, potwierdzonych certyfikatami FSC (Forest Stewardship Council).

Poczytaj również: Co trzeci Polak chce mieszkać w energooszczędnym mieszkaniu 

Certyfikaty FSC potwierdzają, że drewno nie pochodzi z procesów dewastacji lasów, a producent wykorzystujący takie drewno wspiera gospodarkę zasobami leśnymi. Coraz częściej wykorzystuje się materiały regionalne, wyprodukowane w promieniu do 800 kilometrów. W wyniku tego wspierany lokalny przemysł i ograniczana jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery (związana z transportem materiałów z daleka).

Coraz więcej firm może stwierdzić, że zdecydowana większość stosowanych u nich elementów wykończeniowych została wyprodukowana w Polsce. Urządzenia sanitarne można dobrać tak, że odnotujemy zmniejszenie zużycia wody nawet o jedną trzecią.

Certyfikowana chemia budowlana

W przypadku chemii budowlanej (kleje, farby itp.) wybierane są produkty o jak najmniejszej emisji lotnych związków organicznych (LZO). Stanowią one źródło zanieczyszczeń powietrza, są też przyczyną podrażnień i alergii. Istnieją już farby stosowane we wnętrzach mieszkań, zawierające poniżej 5 g/l LZO. Tymczasem norma dopuszcza do 30 g LZO w litrze farby. To samo dotyczy klejów do płytek, uszczelniaczy oraz innych substancji chemicznych do wykończenia wnętrz. Dobrze, jeśli uzyskały  certyfikaty EMICODE najwyższej klasy EC1 i EC1+ oraz potwierdzające bardzo niską emisyjność tych produktów.

Jeśli chodzi o dostęp do światła naturalnego, ważne jest projektowanie budynków, z dużą ilością przeszkleń. W częściach wspólnych, np. na klatkach schodowych i parkingach, powinno się energooszczędne oświetlenie typu LED. Pozwala ono na redukcję zużycia energii nawet o około 60 procent.

Warto wiedzieć: Wilgotność powietrza w domu 

Oprócz materiałów budowlanych i wykończeniowych, na mikroklimat wnętrz wpływa także temperatura
w pomieszczeniach. Otoczenie, w którym przebywamy, ma zapewniać nam komfort cieplny. Samopoczucie zależy od warunków termicznych mikroklimatu, tj. temperatury, wilgotności względnej, prędkości przepływu powietrza i temperatury promieniowania. Właściwa temperatura w pomieszczeniach zależy m.in. od prawidłowej izolacji termicznej budynku oraz dobranej wentylacji mechanicznej (która może być wyposażona w rekuperację ciepła).

Mikroklimat w pomieszczeniach

Dzięki rekuperacji ciepła potrzebujemy mniej energii cieplnej do ogrzania. To przekłada się na oszczędności finansowe i pomaga zachować jakość powietrza, ograniczając jego przesuszenie. – Dobra izolacja i system wentylacji gwarantuje też, że w pomieszczeniach nie będzie rozwijać się pleśń. Domownicy nie zostaną narażeni na rozwój alergii – mówi Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. – Przy budowie i wykończeniu domu warto zwrócić uwagę na różne czynniki mające wpływ na mikroklimat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przez długie lata, podczas codziennej eksploatacji będą oddziaływały na nasze zdrowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom