Mieszkanie dla Młodych: rząd ułatwi rodzinom z dziećmi zakup mieszkania z dopłatą

Zbigniew Biskupski (AIP)
Budowa mieszkańWielodzietne rodziny będą mogły starać się o dopłatę w ramach MdM na nowych zasadach. Skąd te zmiany? To najpewniej efekt głosów, których zdaniem w 2014 roku pomoc udzielana była jedynie tym rodzinom, które prawdopodobnie i tak mogły kupić mieszkanie (dzięki programowi było im po prostu łatwiej). Osoby bez zdolności kredytowej nie mogły natomiast liczyć na żadne wsparcie ze strony Mieszkania dla Młodych.
Budowa mieszkańWielodzietne rodziny będą mogły starać się o dopłatę w ramach MdM na nowych zasadach. Skąd te zmiany? To najpewniej efekt głosów, których zdaniem w 2014 roku pomoc udzielana była jedynie tym rodzinom, które prawdopodobnie i tak mogły kupić mieszkanie (dzięki programowi było im po prostu łatwiej). Osoby bez zdolności kredytowej nie mogły natomiast liczyć na żadne wsparcie ze strony Mieszkania dla Młodych. mk
Rząd próbuje ratować program Mieszkanie dla Młodych (MdM), wprowadzając zmiany prawne. 2014 roku, czyli pierwszy rok realizacji rządowego programu pokazał, że MdM nie spełnia zakładanych założeń.

Dofinansowanie do własnego lokum uzyskało niespełna 14 tysięcy ubiegających się beneficjentów. A wykorzystana została zaledwie trzecia część środków zarezerwowanych na ten cel w budżecie państwa.

Spośród 13 968 ubiegłorocznych beneficjentów MdM, aż 10 702 stanowią osoby bez dzieci (w tym tylko 3 435 małżeństwa), a zaledwie 37 rodziny z trojgiem potomków. Pierwszy wniosek jaki można wyciągnąć z tej statystyki, to kłopoty chętnych na dofinansowanie ze zdolnością kredytową. Stąd m.in. tak ogromna przewaga osób samotnych wśród tych, którzy skorzystali z programu. Singlom łatwiej jest bowiem spełnić kryteria banków umożliwiające zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania lub domu niż rodzinom, zwłaszcza z dziećmi. Tym bardziej, że aby ubiegać się o wsparcie z „MdM" trzeba było już w roku minionym posiadać 10-proc. wkład własny, który to warunek na ogólnym rynku kredytów hipotecznych obowiązuje dopiero od 2015 roku.

Zdaniem ekspertów:Zmiany w Mieszkaniu dla Młodych dopiero w lipcu 

Znowelizowane przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez młodych ludzi mają poluzować tę barierę. Jedna ze zmian zakłada zniesienie ograniczeń w przystępowaniu do umowy kredytowej w banku innych osób niż członkowie najbliższej rodziny, w charakterze „dodatkowego kredytobiorcy".

Przede wszystkim jednak mają być wprowadzone rozwiązania różnicujące wysokość finansowego wsparcia udzielanego na etapie nabycia mieszkania (dofinansowanie wkładu własnego) w zależności od liczby dzieci w gospodarstwie domowym kredytobiorcy. Z analiz ministerstwa infrastruktury wynika, że o ile średnie dochody rodziny z jednym dzieckiem umożliwiają zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania o powierzchni 63,3 metrów kwadratowych, to przy trójce dzieci możliwości te kurczą się o 5 metrów kwadratowych.

Dlatego dla rodzin z dwójką dzieci ubiegających się o wsparcie z programu podwyższona zostanie z 15 do 20 proc. wartość dofinansowania wkładu, a dla rodzin z trojgiem dzieci lub więcej – do 30 proc. Ponadto w ich przypadku ma być podwyższona podstawa naliczenia dofinansowania – z 50 do 65 metrów kwadratowych. Dodatkowo w przypadku rodzin z trojgiem lub więcej dzieci chcących skorzystać z MdM nie będzie obowiązywało kryterium wiekowe (35 lat).

Dowiedz się: Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy 

Począwszy od 2015 roku poszerzony zostanie ponadto katalog mieszkań, na zakup których można uzyskać wsparcie w ramach MdM-u. Przede wszystkim pula ta powiększy się o mieszkania spółdzielcze. W obecnie obowiązującym brzmieniu ustawy finansowe wsparcie przysługuję nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkaniowych nieruchomości realizowane na zasadach deweloperskich oraz nieruchomości budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona. Teraz będzie można dofinansować każde mieszkanie, z którym związane jest wniesienie wkładu budowlanego. Ponadto dofinansowaniem objęte zostaną nie tylko nowe mieszkania, ale np. powstające w wyniku przebudowy obiektu budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom