Mieszkania z drugiej ręki w ramach MdM nakręcają rynek

Marcin Krasoń, Home Broker
Mieszkania używane ożywiły program dopłat MdMZmiana w ustawie o Mieszkaniu dla Młodych dopuszczająca do dopłat nieruchomości z rynku wtórnego przyniosła oczekiwany efekt.
Mieszkania używane ożywiły program dopłat MdMZmiana w ustawie o Mieszkaniu dla Młodych dopuszczająca do dopłat nieruchomości z rynku wtórnego przyniosła oczekiwany efekt. mk
Aż 65 procent złożonych we wrześniu i październiku wniosków o tegoroczne dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dotyczyło zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.

Rekordowo pod względem popularności dopłat Mieszkanie dla Młodych zakończył się październik. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), trafiło do niego 5302 wniosków o kredyt z dofinansowaniem. Osoby kupujące domu lub mieszkania wnioskowali o 123,5 mln złotych – wynika z obliczeń Home Brokera. To jest kwota kilkakrotnie wyższa od średniej wartości z okresu przed wejściem w życie nowelizacji ustawy.

Z informacji przekazanych mediom przez BGK wynika, że za tak dynamicznym wzrostem sprzedaży preferencyjnych kredytów stoi w dużej mierze jedna zmiana w ustawie: umożliwienie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Według BGK bowiem 65 proc. wniosków o dofinansowanie na rok 2015 złożonych w ostatnich dwóch miesiącach dotyczy zakupu właśnie mieszkania używanego.

W efekcie wzrostu popularności dopłat na ten rok (w MdM są wyznaczone pule pieniędzy na każdy rok działania rządowego programu) bardzo wzrosło wykorzystanie środków na 2015 rok. Na koniec sierpnia z 715 mln zarezerwowane było 47,7 proc. pieniędzy. Po dwóch miesiącach zaś odsetek ten wzrósł do 68,8 proc. Daje to kwotę 491,7 mln zł.

Przeczytaj: Jak wygląda dostępność mieszkań z dopłatą w ramach MdM 

Rośnie też wykorzystanie puli pieniędzy zaplanowanych na 2016 rok. Wnioskowana kwota dopłat przekroczyła już 150 z 730 mln zł przeznaczonych na ten okres. Jeśli ogromny wpływ rynku wtórnego na popularność programu się utrzyma, możemy spodziewać się problemów z dostępnością pieniędzy w kolejnych latach. W czarnym scenariuszu możliwa jest sytuacja, gdy już w czerwcu lub lipcu Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi, że zakończono przyjmowanie wnioski o dofinansowanie wypłacone w 2016 roku.

Może też jednak zdarzyć się tak, że początkowa aktywność osób kupujących mieszkania na rynku wtórnym wynikała z przekładania przez nich transakcji w oczekiwaniu na zmianę w ustawie. W pierwszych miesiącach działania nowego rozwiązania nastąpiła więc kumulacja chętnych i stąd skokowy wzrost popularności.

Przy składaniu wniosku o kredyt z dopłatą należy pamiętać, że wypłata nie może być przesunięta na kolejny rok. Trzeba więc być pewnym, że wszystkie formalności związane z transakcją zostaną załatwione przed końcem grudnia. Jeśli istnieje ryzyko, że się to nie uda, to warto złożyć wniosek o wypłatę w 2016 r.

Prawie 42 tysiące kredytów z dopłatą w ramach MdM

Program MdM zaczął działać w styczniu 2014 roku. Od tamtej pory wnioski do BGK złożyło 36,5 tys. kredytobiorców. Z tego 31,9 tys. osób podpisało już umowy kredytowe z dopłatą. Zdecydowana większość (ponad trzy czwarte) klientów jest bezdzietna, a najwięcej pieniędzy trafia niezmiennie do Warszawy. Z danych na koniec października 2015 roku wynika, że 16,2 proc. wszystkich dopłat od początku działania programu dotyczyło nieruchomości kupionych właśnie w stolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom