Mieszkania. Ukraińcy kupują i budują je w Polsce. Wielu zostaje tu na stałe

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
UkraińcyPraca na budowie w Polsce to dla wielu obywateli Ukrainy szansa na wyższe niż w ojczyźnie zarobki.
UkraińcyPraca na budowie w Polsce to dla wielu obywateli Ukrainy szansa na wyższe niż w ojczyźnie zarobki. Dariusz Gdesz / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Z powodu pandemii znacząco spadła liczba Ukraińców pracujących na polskich budowach. Obywatele Ukrainy coraz chętniej za to kupują mieszkania.

Mieszkania są coraz droższe w budowie, m.in. przez odpływ pracowników z Ukrainy – wynika z rządowych statystyk. Z powodu pandemii w 2020 r. wydano o 11 proc. mniej pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy, co dało się odczuć na wielu placach budowy. Jednocześnie wzrosła liczba Ukraińców zainteresowanych zakupem mieszkania w Polsce.

Mieszkania się budują, chociaż z przeszkodami

Wbrew obawom koronawirus nie spowolnił budowy mieszkań w Polsce – na budowach mimo reżimu sanitarnego trwała wytężona praca, a deweloperzy oddali do użytku rekordowo dużo lokali. Pewne trudności się jednak pojawiły. Jednym z nich był fakt, że do pracy w naszym kraju dotarło znacznie mniej pracowników z Ukrainy. Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii liczba pozwoleń na pracę dla nich spadła o 11 proc.

– Jeszcze w 2019 roku wydano blisko 330 tys. takich pozwoleń, z czego aż jedną czwartą stanowiły osoby zatrudnione w budownictwie – wylicza Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy. – Rok później zezwoleń wydano łącznie 295 tys., na co wpływ miała pandemia. I choć proporcje zatrudnionych w poszczególnych sektorach rynku nadal były podobne, przełożyło się to na spadek nowych pracowników w „budowlance" o ok. 15 tys. Ukraińców. To cios dla branży, zwłaszcza, że prace były realizowane w podobnym tempie jak wcześniej.

Tak duży ubytek pracowników z Ukrainy, w połączeniu m.in. z drożejącymi materiałami budowlanymi, sprawił, że koszt budowy mieszkań wzrósł. Według Głównego Urzędu Statystycznego w lutym 2021 r. ceny produkcji budowlano-montażowej były o 2,4 proc. wyższe niż przed rokiem.

Polskie budowy kuszą zarobkami

Pandemia dobitnie ukazała, jak bardzo polska budowlanka była w ostatnich latach zależna od stałego napływu pracowników zza wschodniej granicy. Według resortu rozwoju co czwarty Ukrainiec pracujący w Polsce w 2020 r. był zatrudniony w branży budowlanej – to aż 73 tys. osób.

– Wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski skuszonych lepszymi zarobkami niż w ich ojczyźnie. Nastawiają się oni często na krótki, kilkumiesięczny wyjazd, dlatego celują w prace, które pozwalają nieźle zarobić, nawet poniżej swoich kwalifikacji. Z naszego badania Barometr Polskiego Rynku Pracy 2020 wynika, że aż 76 proc. obywateli Ukrainy w Polsce wykonuje pracę fizyczną. Szczególną popularnością cieszy się branża budowlana – podsumowuje Inglot.

Sprawdź: Branżę budowlaną czeka niełatwy 2021 r.

Gdy wiosną 2020 r. tych pracowników niespodziewanie zabrakło, wiele firm nagle znalazło się w kłopotach. Jak podawał Polski Związek Pracodawców Budownictwa, część z nich miała wówczas tak duże braki kadrowe, że niemożliwa okazała się realizacja zleceń. Później sytuacja na szczęście uległa poprawie, jednak trudności wciąż są odczuwalne.

Ukraińcy kupują mieszkania w Polsce

Podczas gdy spadła liczba Ukraińców budujących mieszkania w Polsce, przybyło z kolei tych, którzy chcieliby mieszkanie kupić. Serwis Interia.pl przytoczył na potwierdzenie tego faktu wyniki badania przeprowadzonego przez Gremi Personal. Okazuje się, że liczba obywateli Ukrainy zainteresowanych zakupem lokalu w Polsce wzrosła o 21,5 proc.:

  • w 2020 r. było to 34 proc. ankietowanych,
  • w 2021 r. było to 55,5 proc. ankietowanych.

Ukraińcy od kilku lat są najliczniejszą grupą obcokrajowców nabywających mieszkania w naszym kraju, przede wszystkim w największych miastach, gdzie najłatwiej o pracę. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji są to głównie zakupy na własne potrzeby, dokonywane przez osoby zainteresowane zamieszkaniem w Polsce na stałe. Podobnie jak Polacy, Ukraińcy na ogół kupują na kredyt – by się o niego starać, wystarczy zezwolenie na pobyt i legalny dochód.

Jednocześnie warto zauważyć, że mieszkania nabywane przez obywateli Ukrainy stanowią zaledwie drobny ułamek rynku mieszkaniowego w Polsce. Przykładowo w 2019 r. obcokrajowcy ogółem nabyli w naszym kraju niecałe 8,5 tys. mieszkań. W tym samym czasie deweloperzy wprowadzili na rynek 207 224 mieszkania.

Zobacz: Mieszkań więcej niż za Gierka. 3 rekordy w polskiej budowlance

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom