Mieszkania. Tak rekordowego półrocza nie było od 1989 r. Szalone ceny i gorączkowy ruch na budowach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Choć ceny mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc, większość ekspertów jest zdania, że nie mamy do czynienia z bańką cenową.
Choć ceny mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc, większość ekspertów jest zdania, że nie mamy do czynienia z bańką cenową. 123RF.com
Według GUS zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy budujący domy mają za sobą znakomite półrocze. Mieszkania kupują zwłaszcza osoby chcące zarabiać na wynajmie.

Mieszkania i domy budują się jak szalone – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pierwsze półrocze 2021 r. okazało się rekordowe pod względem liczby lokali i domów oddanych do użytku, liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby rozpoczętych budów. Niestety, ceny mieszkań również biją rekordy.

Mieszkania z rekordami. Najlepsze półrocze od 1989 r.

Jak podał GUS, w pierwszym półroczu 2021 r. łącznie oddano w Polsce do użytku 105 425 nowych domów i mieszkań – o 9 proc. więcej niż rok temu. Co ciekawe, za ten rekord odpowiadali przede wszystkim inwestorzy prywatni budujący domy, a nie deweloperzy. Oddanych do użytkowania domów było bowiem o 30 proc. więcej niż przed rokiem.

Gorączkowy ruch trwał też na tych placach budowy, gdzie inwestycje rozpoczynano. Od stycznia do czerwca łącznie ruszyła budowa 144 561 mieszkań i domów, co stanowi wynik o 44,6 proc. lepszy niż rok temu. Ponownie królowały domy – czerwiec był czwartym miesiącem z rzędu, gdy Polacy rozpoczęli budowę ponad 10 tys. domów.

Imponująco wygląda też kwestia pozwoleń na budowę. W ciągu półrocza urzędy wystawiły 171 468 takich dokumentów, czyli o 40,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Zwraca uwagę czerwiec, kiedy to po raz zaledwie trzeci od 1989 r. wydano w ciągu miesiąca ponad 30 tys. pozwoleń.

Ceny mieszkań. Największe wzrosty w całej Unii Europejskiej

Nie były to jednak jedyne rekordy, jakie padły w tym roku w mieszkaniówce. Jak podał Eurostat, między początkiem pandemii a I kwartałem 2021 r. ceny mieszkań wzrosły w Polsce średnio o 11 proc. Był to siódmy najwyższy wzrost cen w całej Unii Europejskiej.

mieszkania
Średnie ceny mieszkań deweloperskich w czerwcu 2021 r. GetHome.pl

Jeszcze gorzej wyglądają dane za okres od 2005 do 2020 r. Jak wyliczyli eksperci Expandera cytowani przez biznes.interia.pl, w tym czasie mieszkania podrożały u nas aż o 142 proc. Ceny są więc ponad dwa razy wyższe niż 15 lat temu. To najgorszy wynik wśród 24 krajów Unii, które udostępniły dane cenowe. W niechlubnym rankingu wyprzedziliśmy m.in.:

  • Luksemburg – wzrost cen o 141 proc.,
  • Szwecję – wzrost o 135 proc.,
  • Estonię – wzrost o 125 proc.,
  • Czechy – wzrost o 121 proc.

Inwestorzy kupują za gotówkę

Mimo rekordowo wysokich cen deweloperzy nie muszą się martwić o sprzedaż mieszkań – klientów nie brakuje. Szczególnie chętnie kupują lokale inwestorzy chcący zarabiać na wynajmie lub house flippingu. Choć nie wiemy dokładnie, ilu ich jest, możemy oszacować ich aktywność po tym, ile mieszkań sprzedaje się za gotówkę.

Jak podają eksperci HRE Investments cytowani przez money.pl, w I kwartale 2021 r. na rynkach mieszkaniowych w 7 dużych miastach dokonano zakupów gotówkowych na kwotę 5,9 mld zł. Jest to najwyższy wynik w historii, a więc mamy kolejny rekord. Według ekspertów tak wysoka kwota oznacza, że inwestorzy kupili za gotówkę około 12 tys. mieszkań – w zaledwie 3 miesiące.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom