Mieszkania podrożeją o 5 proc. przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Nowe prawo może uderzyć nas po kieszeni

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
mieszkaniaZdaniem UOKiK pieniądze klienta nie są dziś wystarczająco chronione w razie upadłości dewelopera.
mieszkaniaZdaniem UOKiK pieniądze klienta nie są dziś wystarczająco chronione w razie upadłości dewelopera. Karolina Misztal / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Planowana nowelizacja ustawy deweloperskiej ma zapewnić kupującym lokale większe bezpieczeństwo. Istnieje też jednak ryzyko, że spowoduje wzrost cen mieszkań.

Mieszkania mogą podrożeć o 4–5 proc., jeśli wejdzie w życie ustawa wprowadzająca Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – uważa prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Nie zgadzają się z tym jednak twórcy ustawy. Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ceny mieszkań nie powinny wzrosnąć, a za to klienci deweloperów będą lepiej chronieni.

Mieszkania z nową składką, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy deweloperskiej, stworzonym przez UOKiK. Najważniejszą planowaną zmianą jest powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ma on chronić klientów przed sytuacją, gdy deweloper upada, zanim mieszkania zostaną wybudowane – dziś w takiej sytuacji kupującemu grozi utrata zarówno lokalu, jak i pieniędzy.

Nowe przepisy zakładają, że deweloperzy będą musieli odprowadzać składkę na DFG od każdej wpłaty klienta. Powstałaby w ten sposób specjalna pula pieniędzy, które nie przepadną nawet w razie upadłości dewelopera i mogą zostać zwrócone poszkodowanym klientom. UOKiK szacuje, że rocznie byłoby to nawet 140 mln zł.

Ceny mieszkań wzrosną przez DFG?

Zdaniem branży deweloperskiej konieczność odprowadzania składek na DFG sprawi, że nowe mieszkania podrożeją. Składki to bowiem dla deweloperów dodatkowy koszt – więc deweloperzy zapewne podniosą ceny, by odbić sobie zwiększone wydatki. Jak mówi w rozmowie z Money.pl prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz:

– Prezes UOKiK przyznał, że deweloperzy w dużej mierze finansują budowę mieszkań z wpłat klientów. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że klienci poniosą te koszty, a nie deweloperzy.

Zobacz: Kredyty hipoteczne: tylu chętnych nie było od dekady

Kiełpsz szacuje, że wzrost cen może wynieść nawet 4–5 proc. Dodaje jednak, że przyczyną będą nie tylko składki na DFG – stale rosną choćby koszty działek i koszty budowy.

Nie zgadza się z tym prezes UOKiK Tomasz Chróstny cytowany przez serwis Interia.pl. Jego zdaniem wprowadzenie Funduszu nie spowoduje podwyżek cen mieszkań, a za to znacząco zwiększy bezpieczeństwo kupujących. Chróstny zwraca uwagę na wysokie marże deweloperów, świadczące o ich dobrej kondycji finansowej. Można to zrozumieć jako sugestię, że deweloperzy zarabiają na tyle dobrze, że zdaniem UOKiK bez trudu opłacą nowe składki na DFG.

PZFD: wątpliwości jest więcej

Deweloperzy nie są zadowoleni z planowanej zmiany i mają do nowej ustawy wiele uwag. Przykładowo zdaniem UOKiK dodatkowa ochrona klientów przed upadłością dewelopera jest konieczna, bo to realne ryzyko – w ciągu 9 lat upadło 150 firm deweloperskich. Tymczasem według prezesa PZFD w tym okresie upadło tylko 2–3 deweloperów. Skąd ta rozbieżność? PZFD twierdzi, że UOKiK cytuje nieprecyzyjne dane, gdzie deweloperzy zostali wrzuceni do jednego worka z innymi firmami budowlanymi.

PZFD uważa też, że proponowana wysokość składki na DFG – maksymalnie 2 proc. wartości sprzedawanego lokalu – nie ma uzasadnienia. Zdaniem deweloperów dla zabezpieczenia klientów wystarczyłyby znacznie niższe składki, na poziomie 0,25 proc. W rozmowie z Money.pl prezes PZFD wspomina też o pewnym ryzyku.

– Obawiam się, że jeśli po kilku latach zbierze się w funduszu kilka miliardów złotych, a nie będzie upadłości, to wpadnie jakiś pomysł do głowy politykom, żeby te pieniądze ustawowo przelać na inny fundusz – prognozuje Kiełpsz.

Mimo tych wątpliwości Sejm uchwalił ustawę o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym 20 kwietnia 2021 r. „Za" było 417 posłów, „przeciw" 30, a 4 wstrzymało się od głosu.

Sprawdź: Mieszkania na sprzedaż? Nawet połowę wykupią inwestorzy, co wpływa na ceny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom