Mieszkania na rynku wtórnym powinny tanieć

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Bloki mieszkalneNa rynku wtórnym zauważalne jest zjawisko inercji cen ofertowych. Polega ono na tym, że pomimo informacji o spadkach cen mieszkań sprzedający nie chcą w nie wierzyć i zwlekają ich z obniżaniem. Ewentualnie pozostawiają tę decyzję do momentu negocjacji z osobą zainteresowaną kupnem. Dopiero brak zainteresowania ofertą, która od dłuższego czasu jest na rynku, skłania większość sprzedających do obniżki cen wywoławczych.
Bloki mieszkalneNa rynku wtórnym zauważalne jest zjawisko inercji cen ofertowych. Polega ono na tym, że pomimo informacji o spadkach cen mieszkań sprzedający nie chcą w nie wierzyć i zwlekają ich z obniżaniem. Ewentualnie pozostawiają tę decyzję do momentu negocjacji z osobą zainteresowaną kupnem. Dopiero brak zainteresowania ofertą, która od dłuższego czasu jest na rynku, skłania większość sprzedających do obniżki cen wywoławczych. mk
Ceny mieszkań nowych są wyższe od tych z drugiej ręki. Jedną z przyczyn jest jakość zasobu mieszkaniowego, który jest na rynku wtórnym.

Decydując się na zakup używanego mieszkania często musimy pogodzić się z niższą klasą budynku niż w przypadku lokum w nowym bloku. Starsze budownictwo wykazuje wyraźne oznaki technicznego zużycia. Po dodaniu do ceny mieszkania kosztów, jakie poniesiemy na jego remont i umeblowanie, może okazać się, że cena nieruchomości od dewelopera niewiele się różni. A to może nie rekompensować nam gorszego standardu lokalu używanego. Zdarza się również, że deweloper oferuje mieszkania wykończone „pod klucz", a wówczas główna przewaga rynku wtórnego, czyli brak kosztów wykończenia zostaje zniwelowana.

Przeczytaj również: Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania?****

W przypadku nowego zasobu we wtórnym obrocie można stwierdzić, że ceny mieszkań deweloperskich powinny być niższe od tych z rynku wtórnego. Różnica winna odpowiadać mniej więcej kosztom, jakie musi ponieść nowy właściciel na wykończenie mieszkania od dewelopera. Wynika to z faktu, że większość nowych mieszkań jest oddawana nabywcom w tzw. standardzie deweloperskim.

Skala spadków cen mieszkań jest w dużej mierze pochodną determinacji sprzedającego do finalizacji transakcji. W przypadku deweloperów taka determinacja może wynikać z harmonogramu spłaty kredytu inwestycyjnego lub innych czynników o charakterze finansowym. Nic więc dziwnego, że deweloperzy są bardziej skłonni do obniżek niż statystyczny Kowalski, który próbuje jak najlepiej spieniężyć swoje mieszkaniowe aktywa.

Najprawdopodobniej spadek cen mieszkań używanych nastąpi, gdy w życie wdrożony zostanie nowy program Mieszkanie dla młodych (MdM). O ile w toku dalszych prac nad programem nie ulegnie on większym modyfikacjom. Teraz program MdM przewiduje dopłaty w wysokości 10–20% ceny jedynie do zakupu mieszkań od deweloperów. Na rynku wtórnym dopłaty nie będą dostępne. Dlatego zdaniem ekspertów sprzedający mieszkania używane będą zmuszeni obniżać swoje oczekiwania finansowe. Tylko wtedy ich oferta będzie konkurencyjna względem mieszkań deweloperskich nabywanych z dopłatą.

Warto wiedzieć: Z Mieszkania dla Młodych skorzysta mniej Polaków niż z Rodziny na Swoim 

Warto zaznaczyć, że porównywanie ofertowych poziomów cen nie do końca odwzorowuje faktyczną sytuację. Relacja pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym na poziomie rzeczywistych cen transakcyjnych może kształtować się inaczej.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom