Bardzo częsty kontakt z hałasem deklaruje 7 proc. Polaków, a 27 proc. określa ten kontakt jako częsty. Identyczny odsetek badanych (27 proc.) twierdzi, że ma rzadki kontakt z hałasem, a 14 proc. bardzo rzadki. Z braku kontaktu z hałasem cieszy się tylko co czwarty badany Polak.
W twoim mieszkaniu jest głośno z powodu ruchliwej ulicy? Zobacz sposób na jego wyciszenie: Okna dźwiękoszczelne ochronią przed hałasem
Zwraca uwagę duża dysproporcja pomiędzy rozkładami odpowiedzi udzielanych przez respondentów - mieszkańców wsi oraz małych miast, a odpowiedziami udzielanymi przez mieszkańców dużych miast (pow. 500 tys.), w tym Warszawy. W przypadku tych pierwszych problem częstej styczności z hałasem dotyczy 22 proc. z nich, natomiast w przypadku populacji wielkomiejskiej problem dotyka ponad 50 proc. osób, a w przypadku Warszawy 62 proc.
Z analizy wyników wynika również, że pomimo wysokiego odsetka osób stykających się z hałasem, jedynie 13 procent z nich deklaruje, że jest to dla nich problem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. 37 proc. nadal widzi w hałasie problem, jednak na tyle nieuciążliwy, że nie utrudnia im codziennego życia. Natomiast dla prawie połowy badanych, hałas, z którym się stykają, nie jest żadnym problemem.
I tu, analogicznie do poprzedniego pytania o częstotliwość, miejsce zamieszkania respondentów istotnie różnicuje ich odpowiedzi. Hałas, z którym mają do czynienia osoby mieszkające na wsi, stanowi problem w codziennym funkcjonowaniu jedynie dla 8 proc. z nich, natomiast dla 60 proc. nie stanowi on żadnego utrudnienia. W przypadku mieszkańców dużych miast, niemal co trzeci (29 proc.) deklaruje, iż hałas jest dla niego problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie, a nie widzi problemu 27 proc.
Ponadto, respondenci deklarują, że spośród miejsc, w których na co dzień przebywają, te, w których hałas jest dla nich najczęściej odczuwalny, to miejsca przestrzeni publicznej, tj. ulica czy park (46 proc.), środki komunikacji miejskiej (33 proc.) oraz sklepy i galerie handlowe (31 proc.).