Ochrona przed hałasem: okna dźwiękoszczelne

redakcja.regiodom, MS więcej niż OKNA
Do przy ulicyOdpowiednio dobrana stolarka okienna maksymalnie zredukuje w pomieszczeniach hałas docierający z zewnątrz. To zapewni nam komfort akustyczny. Okna dźwiękoszczelne są ważne szczególnie w domach i blokach sąsiadujących z ruchliwą ulicą, trakcją kolejową lub lotniskiem oraz zlokalizowanych w centrach dużych miast.
Do przy ulicyOdpowiednio dobrana stolarka okienna maksymalnie zredukuje w pomieszczeniach hałas docierający z zewnątrz. To zapewni nam komfort akustyczny. Okna dźwiękoszczelne są ważne szczególnie w domach i blokach sąsiadujących z ruchliwą ulicą, trakcją kolejową lub lotniskiem oraz zlokalizowanych w centrach dużych miast. MS więcej niż OKNA
Mieszkając w głośnym mieście warto zainwestować w ochronę przed hałasem. Okna dźwiękoszczelne są jednym ze sposobów na radzenie sobie z miejskim zgiełkiem.

Okna dźwiękoszczelne polecane są do budynków położonych na terenach o wysokim poziomie hałasu. Należy je jednak odpowiednio dobrać, by spełniały właściwie swoją funkcję. Do tego będzie potrzebna podstawowa wiedza teoretyczna.

Co to jest dźwiękoszczelność okien

Parametr ten wyrażana się tzw. ważonym współczynnikiem tłumienia hałasu – oznaczanym jako Rw. Podawany jest on w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do pomieszczeń w naszym domu.

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków w dużych miastach narzeka na hałas? Zobacz: Mieszkańcy polskich miast zagrożeni są hałasem 

Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB a przegroda (ściana, okno) ma Rw = 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB (55–30 = 25 dB). Z praktycznego punktu widzenia ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr.

Wskaźnik z oznaczeniem C informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu. Ten z symbolem Ctr dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, czyli np. ruchu ulicznego w mieście lub muzyki dyskotekowe.

Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw – np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że okno będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB. Niektórzy producenci oznaczają też swoją stolarkę używając symboli RA1 lub RA2, jednak jest to nic innego jak: RA1 = Rw + C oraz RA2 = Rw + Ctr.

Wybieramy odpowiednie okno dźwiękoszczelne

Standardowe okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw wynoszący 32 dB, a niektórzy producenci oferują nawet Rw = 35 dB. Chcąc zwiększyć tę wartość, zwykłą szybę zespoloną (składającą się z dwóch lub trzech tafli szkła połączonych ramkami) zastępuje się taką, w której szyby składowe mają większą masę (zapewniającą lepsze tłumienie), a ich grubość jest zróżnicowana. Przykładowo szyba zespolona złożona z tafli o grubości 8 i 4 mm będzie skuteczniej tłumiła hałas niż ta, zbudowana z dwóch szyb o grubościach 6 i 6 mm.

Szyby zespolone, które bardzo dobrze tłumią hałas, mają przynajmniej jedną z tafli szklanych wykonaną z szyby laminowanej (czyli klejonej za pomocą specjalnych folii).

Upewnij się, jaki rodzaj hałasu jest dokuczliwy dla domowników

– Wybierając okna, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego typu hałas dominuje w naszym otoczeniu oraz jakie jest jego natężenie. Dysponując takimi informacjami, możemy dostosować odpowiedni współczynnik Rw (C; Ctr). Dzięki temu uzyskamy w pokojach komfort akustyczny (jego poziom to 20–25 dB).

Przykładowo na wsi i na peryferiach miasta wystarczy nam standardowe okno 30–32 dB. W głośnym terenie współczynnik Rw okien powinien być odpowiednio wyższy (np. na poziomie 40 dB). Mieszkając przy obwodnicy miasta, autostradzie, lotnisku, torach kolejowych natężenie hałasu jest dużo wyższe. Pamiętajmy, że musimy dodatkowo skorygować go o współczynnik C (zazwyczaj -1; -2 dB). Z kolei gdy mieszkamy w centrum miasta, najlepsze będzie okno o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB. Pamiętamy jednak, że dla tego rodzaju hałasu musimy uwzględnić współczynnik Ctr (zazwyczaj -4 do -6 dB).

Przeczytaj opinię: Urbaniści o polskich miastach i panującym w nich chaosie 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom