Właściwości kawy i korzyści wynikające z picia kawy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kawa na zdrowie29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Przedstawiamy właściwości kawy oraz ciekawostki z nią związane.
Kawa na zdrowie29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. Przedstawiamy właściwości kawy oraz ciekawostki z nią związane. PublicDomainPictures (Pixabay.com)
Wielu z nas kawa kojarzy się z używką i niezdrowym napojem. Tymczasem posiada ona szereg zalet także dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kawosze świętują 29 września. To dlatego, że w ten dzień obchodzony światowy dzień kawy. Tego dnia nikt zatem nie powinien usłyszeć uwagi: – Która to dzisiaj kawa? Nie pij jej tyle, bo ci zaszkodzi.

Tymczasem kawa to nie tylko smaczny napój, który, niestety, może uzależniać. Kawa ma także swoje plusy. Jest źródłem m.in. magnezu, fosforu, wapnia, potasu, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B oraz E, a to nie wszystkie pozytywy. Oto właściwości kawy.

Kawa na lepsze krążenie krwi

Kawosze mają powody do zadowolenia: obalono mit, że kawa przyczynia się do zawału serca. Udowodniono, że wpływa ona korzystnie na krążenie krwi. To dlatego, że zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wówczas nie grozi nam niedotlenienie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca. Poprawia się nasza wydolność. Nawet żylaki nam niegroźne.

Dowiedz sięJak przygotować doskonałą kawę 

Kawa na chorobę

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to naturalne substancje chroniące organizm przed nowotworami. W naturalnych, nieprzetworzonych ziarnach kawy badacze doliczyli się około tysiąca przeciwutleniaczy. Eliminują one stany zapalne w naszym organizmie. Powodują, że wolniej się starzejemy. Chronią nas przed nowotworami, choćby przed rakiem wątroby (kawa chroni naszą wątrobę) i rakiem prostaty. Kawa hamuje również rozwój komórek rakowych. Pomaga zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2, czyli insulinoniezależnej, nazywanej również cukrzycą dorosłych. Ten typ cukrzycy występuje najczęściej, a choroba ta spowodowana jest przeważnie prowadzeniem złego, niezdrowego stylu życia.

Kawa na zakwasy

Zaleca się wypić filiżankę kawy przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ona nie tylko pobudzi do działania, ale też sprawi, że wolniej się zmęczymy, a po wyczerpującym treningu nie będziemy cierpieć na zakwasy. To również za sprawą kofeiny, która ma to do siebie, że amortyzuje niejako efekty tzw. „przećwiczonych mięśni", dzięki czemu ból mięśni nie jest tak bardzo dokuczliwy.

Kawa na dobry humor

Nie bez powodu kawosze zaczynają dzień od kubka ulubionego czarnego napoju. Kawa wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i dobry nastrój. Osoby pijące regularnie kawę nie cierpią na depresję, są z reguły optymistami. Serotonina oraz dopamina to tzw. neuroprzekaźniki, wprawiające w dobry nastrój.

Kawa na ukąszenia owadów

Gdy swędzi po ukąszeniu przez komara czy innego owada, można wypróbować maść, krem albo inny preparat zawierający kawę. Spowoduje, że będzie mniej swędziało i mniej piekło. Zapach kawy (zwłaszcza palonej, o wyjątkowo silnym aromacie) odstrasza komary, ale także osy i pszczoły. Trzeba wysypać zmielone ziarna na spodek filiżanki i na nim je podpalić. Co więcej, jeśli w naszym ogrodzie jest zbyt dużo ślimaków robiących szkody, można wysypać ziarna kawy. Ślimaki też nie cierpią tego zapachu.

Kawa na odchudzanie

Kawa zawiera kofeinę, a ta znajduje się w większości środków odchudzających. Naukowcy udowodnili nawet, że dzięki kawie i występującej w niej kofeinie przemiana materii jest szybsza w naszym organizmie. Podobnie dzieje się ze spalaniem tłuszczu. Kawa sprawia, że nie odczuwamy głodu w znacznym stopniu. Trzeba jednak się pilnować: aby kawa odchudzała, nie wolno jej słodzić ani dolewać do niej śmietanki. Ma być tradycyjna, mała czarna.

Polecamy poradnikWybieramy urządzenie do parzenia kawy 

Kawa na seks

Kawa stymuluje tą część naszego mózgu, która wpływa na pobudzenie seksualne. To oznacza, że kawa pobudza do aktywności seksualnej. Należy uważać, bo kawa może obniżać płodność, i w przypadku kobiet, i mężczyzn. Tutaj jednak zdania naukowców są podzielone. Podobnie różnorodne są opinie na temat tego, czy kawa wpływa korzystnie na pracę mózgu, w tym na naszą pamięć, koncentrację i czy pobudza do myślenia.

Kawa na długowieczność

Kofeina w kawie zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz chorób serca i krążenia, na które cierpią przeważnie ludzie w podeszłym wieku. To natomiast sprawia, że osoby nie borykające się z tymi problemami, żyją dłużej. Kofeina osłabia niepożądane działanie kwasu nukleinowego, który przyczynia się do powstania m.in. zapaleń. Wspomniane antyoksydanty też mają w tym swoją zasługę, bo niszczą substancje szkodliwe i chronią przed chorobami. Kto pije kawę, jest mniej narażony na to, że zachoruje na Alzheimera. Kawa bowiem zapobiega powstawaniu szkodliwego białka, które przyczynia się do powstania tej choroby.

Kawa jako kosmetyk

W kosmetyce kawa również ma zastosowanie. Cellulit (bolączka wielu pań) stanie się mniej widoczny, jeśli na partiach ciała nim objętych będziemy regularnie robili peeling kawowy. Ziarenka kawy wygładzają skórę. Poza tym tutaj znowu kłania się kofeina, która likwiduje pomarańczową skórkę oraz wiotką skórę, nadając jej elastyczności. Kawa sprawdza się ponadto jako składnik kremów pod oczy, ponieważ usuwa cienie pod oczami oraz napina wiotką skórę. Kawa pomaga zlikwidować też trądzik.

Przeczytaj również:Jak wykorzystać w życiu codziennym fusy z kawy i herbaty 

Latem przed wyjściem na słońce zaleca się czasem posmarować skórę kawowym kremem. On nie działa wprawdzie jak kosmetyk z filtrem na opalanie, lecz chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi. Kawowa płukanka do włosów pobudza ich wzrost, ogranicza ich wypadanie, a do tego subtelnie przyciemnia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom