MdM także dla mieszkań używanych? Gdzie największe szanse na mieszkanie z dopłatą?

Marcin Jańczuk
Rynek wtórny z MdM?Jest duża szansa na to, że jeszcze w tym roku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie można kupić mieszkanie używane.
Rynek wtórny z MdM?Jest duża szansa na to, że jeszcze w tym roku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie można kupić mieszkanie używane. mk
Idea programu Mieszkanie dla Młodych to wsparcie osób, które kupują pierwsze mieszkanie. Na razie pomaga jednak głównie nabywcom z dużych miast, bo tam oferta mieszkań kwalifikujących się do MdM jest największa. Pojawiło się jednak światło w tunelu - rynek wtórny z dopłatami.

Sejmowa podkomisja zajmująca się projektem zmian w rządowym programie dopłat Mieszkanie dla Młodych wystąpiła z propozycją rozszerzenia programu także na rynek wtórny.
– To duże zaskoczenie, ponieważ wcześniejsze postulaty dotyczące zmian w programie nie znalazły poparcia większości. Wprawdzie zmiany zaproponowane przez podkomisję mogą nie zyskać aprobaty podczas sejmowych głosowań, to jednak pojawia się szansa na istotną rewolucję w programie, z którego dotychczas mogli skorzystać tylko nieliczni, mówi Mariusz Kania, prezes agencji nieruchomości Metrohouse.

Warunki do spełnienia, by skorzystać z dopłaty w MdM

Obecne zapisy w programie Mieszkanie dla Młodych sprawiają, że wspiera on w zakupie osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie lub dom tylko na rynku pierwotnym. Aby zakwalifikować się do dopłat należy spełnić kilka warunków:

  1. wiek (do 35 lat),
  2. metraż nabywanego mieszkania (do 75 m kw., dom do 100 m kw. – przy trójce dzieci odpowiednio 85 i 110 m kw.),
  3. wysokość zaciąganego kredytu hipotecznego (co najmniej 50 proc. ceny nabywanej nieruchomości, na co najmniej 15 lat),
  4. cena mieszkania (nie wyższa niż wskaźnik m kw. publikowany dla danej lokalizacji).

Państwo dopłaca od 10 do 20 procent ceny nieruchomości o powierzchni do 50 metrów kwadratowych nabywanego mieszkania. Kwota dofinansowania zależy od liczby dzieci w rodzinie. 

Niewykorzystane fundusze w pierwszym roku działania Mieszkania dla Młodych

Jako, że program MdM dotyczy jedynie zakupów lokali od deweloperów, to nie jest tak popularny, co wcześniejszy – Rodzina na Swoim (RnS). Środki na dopłaty nie są wykorzystywane. Na przykład w pierwszym roku działania MdM-u (2014 rok) spożytkowano jedynie 34,5 proc. przeznaczonych na ten cel środków. Reszta funduszy przepadła i wróciła do budżetu państwa.

Większość nabywców pierwszych mieszkań nie ma szans na dopłatę. – Powód jest prozaiczny – aktywność deweloperów ogranicza się głównie do największych miast, a w miastach powiatowych prócz nielicznych inwestycji kupujący mieszkania nie mają możliwości zakupu mieszkań z rynku pierwotnego – mówi Mariusz Kania.

MdM na rynku wtórnym – gdzie są szanse na zakup mieszkania z dopłatą?

Agencja Metrohouse przeprowadziła wyliczenia, które pokazują jak wiele mieszkań z rynku wtórnego mogłoby zakwalifikować się do dopłat, jeśli program rozszerzono by również o mieszkania z drugiej ręki. W odróżnieniu od rynku pierwotnego wskaźnik przeliczeniowy określający limit ceny m kw. miałby wynieść jedynie 90% wskaźnika kosztu odtworzenia, dlatego limity cenowe dla rynku wtórnego byłyby mniej konkurencyjne do limitów cen u deweloperów. Z opracowania Metrohouse wynika, że włączenie rynku wtórnego do programu poprawi sytuację potencjalnych beneficjentów programu w mniejszych miastach. W Warszawie czy Krakowie próżno szukać większej liczby ofert, które spełniałyby kryteria cenowe ustawodawcy.

Największe szanse na zakup mieszkania z rynku wtórnego z dopłatami w ramach MdM potencjalnie byłyby w Gorzowie Wielkopolskim. Tam aż 60 proc. mieszkań będących obecnie w sprzedaży kwalifikuje się do dopłat. W dobrej sytuacji są też osoby planujące zakup pierwszego mieszkania w Olsztynie (50 proc.), Łodzi (47 proc.), Zielonej Górze (44 proc.) i Katowicach (41 proc.). Dość duży wybór takich lokali jest również w Kielcach, Bydgoszczy i Toruniu.

Limity cena nadal za niskie

Niestety niskie limity dopłat nie wpłyną na poprawę sytuacji osób, które poszukują mieszkań z dopłatą w największych miastach. Jedynie we wspomnianej Łodzi niemal połowa mieszkań mieści się w obecnych limitach umożliwiających udział w programie. W Warszawie i Krakowie w skali wszystkich ofert takie mieszkania stanowią tylko 2 proc. a we Wrocławiu 3 proc. W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Gdańska – tam 7 proc. ofert spełniłoby kryteria cenowe dla rynku wtórnego i Poznań (18 proc.). To zbyt mało, by program spotkał się z większym zainteresowaniem nabywców mieszkań. Można spodziewać się, że niskie limity cenowe sprawią, że zainteresowani dopłatami w największych miastach będą musieli wybierać w mieszkaniach w blokowiskach z wielkiej płyty, lokalach do remontu i w gorszych lokalizacjach. W tej sytuacji deweloperzy nie powinni spodziewać się zbytniej konkurencji ze strony ofert z rynku wtórnego. 

MdM także dla mieszkań używanych? Gdzie największe szanse na mieszkanie z dopłatą?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom