Spis treści
- Apatia, zmęczenie i brak humoru? To przez brak światła!
- Planujesz zmianę lokum, to koniecznie zwróć na to uwagę!
- Ilość światła w pomieszczeniach. Najlepiej doświetlone wnętrza wg Polaków
- Komfortowy wypoczynek i sen – ile światła potrzebujemy?
- Jasne ściany i dodatkowe lampy. Najlepsze sposoby na doświetlenie wnętrza
Ilość światła naturalnego w domu ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy dni są krótkie i go brakuje, jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni i mamy obniżony nastrój. Ok. 30% respondentów deklaruje, że przez okna ich domów dociera zbyt mało naturalnego światła, bo wielkość, liczba i lokalizacja okien pozostawia wiele do życzenia. Skarżą się wprawdzie, że niedobór dziennego światła negatywnie wpływa na ich samopoczucie, ale starają się to jednocześnie zniwelować. Dowiedz się, w których pomieszczeniach wg respondentów jest najwięcej światła i w jaki sposób ankietowani starają się doświetlić domowe wnętrza.
Apatia, zmęczenie i brak humoru? To przez brak światła!
Większość ankietowanych ma lepsze nastawienie psychiczne latem i wiosną, kiedy dni są zdecydowanie najdłuższe i za oknem często świeci słońce. W sezonie jesienno-zimowym skarżymy się na obniżony nastrój (36%) i brak chęci do działania (aż 63% badanych). Połowa osób odczuwa silne zmęczenie, a 25% respondentów jest w tym okresie rozdrażniona i wszystko ich irytuje.
– Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka (i nie tylko). Określenie „Zeitgeber” (niem. „dawca czasu”) odnosi się do wpływu światła słonecznego na regulację procesów fizjologicznych – tzw. rytm dobowy. Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym (ale wcale nie musi). Dlatego w krajach położonych bardziej na północ mieszkańcy „doświetlają się” sztucznym światłem w ramach profilaktyki zaburzeń depresyjnych – tłumaczy Magdalena Popek, psycholożka biznesu, trenerka i współwłaścicielka Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego.
Planujesz zmianę lokum, to koniecznie zwróć na to uwagę!
Światło dzienne istotne wpływa na nasze samopoczucie, ale również jest kluczowe dla estetyki i podczas aranżacji wnętrz. Dlatego, jeśli planujemy zmianę lokum (budowę lub zakup domu czy mieszkania), to zwróćmy szczególną uwagę, na jakie strony świata będą skierowane okna.
– Najkorzystniejszym położeniem okien w salonie jest strona południowa, która przez większą część dnia zapewnia naturalne źródło światła oraz pozyskuje ciepło. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze (w tym kuchnię) najlepiej lokalizować po stronie północnej (najchłodniejszej i najciemniejszej). Miejsce na sypialnię zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb, lecz przyjmuje się, że najkorzystniejszy dla tego pomieszczenia jest wschód, który oferuje nam dostęp do światła słonecznego o poranku, a jego brak w późniejszych godzinach pozwala na spadek temperatury pomieszczenia, zanim położymy się spać. Z kolei zachód zapewnia najwięcej światła w środku dnia, dlatego idealnie sprawdzi się np. na pokój dziecięcy i taras – mówi Małgorzata Gastoł, architektka z pracowni ATUT Architektura Wnętrz.
Ważne jest, żeby do miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu (kuchnia, kącik do nauki i pracy czy pokój dzienny) docierało najwięcej naturalnego światła. Optymalnie doświetlone wnętrza korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie (mamy pozytywne nastawienie do życia i więcej energii), ale również rachunki za prąd są niższe, bo w mniejszym stopniu musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia.
We wrześniu 2022 roku zmienią się przepisy dotyczące kwestii związanych z nasłonecznieniem kawalerek powstających w centrach miast. Deweloper planujący wybudowanie nieruchomości w śródmieściu nie będzie już mógł oferować klientom niedoświetlonych mieszkań jednopokojowych. Niestety może to spowodować, że ceny kawalerek w centrum będą jeszcze wyższe.
Ilość światła w pomieszczeniach. Najlepiej doświetlone wnętrza wg Polaków
Domowy salon to najbardziej doświetlone wnętrze wg ankietowanych Polaków (74%). Druga na podium jest kuchnia (44%), a trzecie miejsce na pudle zdobyła sypialnia, na którą zagłosowało 36% respondentów.
Najgorzej wypadły w zestawieniu, jako najsłabiej doświetlone:
- jadalnia (13%),
- gabinet (8%),
- łazienka (5%).
Osoby skarżące się na niedobór światła jako głównego winowajcę wskazują:
- niekorzystną ekspozycję okien (ponad połowa ankietowanych),
- za małą liczbę i powierzchnię okien (39%),
- ścianę sąsiedniego budynku, która blokuje dostęp do światła (18%),
- dekoracje okienne o zbyt małej przepuszczalności światła (11%).
Lapmy, które doświetlą i ozdobią każde mieszkanie!
kup teraz

Lampa natynkowa Flea white by Nowodvorski
Lampa natynkowa Flea white by Nowodvorski
kup teraz

Oprawa Natynkowa Halogenowa Tuba Spot do Led 50mm
Oprawa Natynkowa Halogenowa Tuba Spot do Led 50mm
kup teraz

Oprawa natynkowa tuba Led slim 5cm biała ruchoma
Oprawa natynkowa tuba Led slim 5cm biała ruchoma
kup teraz

Marley oprawa sufitowa czarna 612400532 Trio
Marley oprawa sufitowa czarna 612400532 Trio
kup teraz

Plafoniera Smd Led Adis Led D Slim 28W 4000K
Plafoniera Smd Led Adis Led D Slim 28W 4000K
kup teraz

Oprawa hermetyczna Led 30W 4000K IP66 Philips
Oprawa hermetyczna Led 30W 4000K IP66 Philips
kup teraz

Struhm Plafon kwadratowy łazienkowy Adis Slim 28W
Struhm Plafon kwadratowy łazienkowy Adis Slim 28W
kup teraz

Lampa Led Oprawa Kinkiet Zewnętrzny Czujnik Ruchu
Lampa Led Oprawa Kinkiet Zewnętrzny Czujnik Ruchu
kup teraz

Lampa podłogowa stojąca czytanie nocna 180cm 60W
Lampa podłogowa stojąca czytanie nocna 180cm 60W
kup teraz

Lampa Podłogowa Stojąca 2w1 Platinet 25W 60W
Lampa Podłogowa Stojąca 2w1 Platinet 25W 60W
Komfortowy wypoczynek i sen – ile światła potrzebujemy?
Jakość snu oraz popołudniowego i wieczornego wypoczynku determinuje nasze samopoczucie. Żebyśmy mogli się zregenerować musimy zapewnić sobie komfortowy odpoczynek. Aż 70% ankietowanych twierdzi, że najlepiej im się śpi, kiedy w sypialni jest zupełnie ciemno. Półmrok preferuje 28% respondentów, a niektóre osoby deklarują, że lubią spać, gdy w pomieszczeniu jest jasno.
Wieczorem większość z nas (75%) najlepiej się relaksuje słuchając muzyki, czy oglądając filmy w półmroku. Pozostali preferują wieczorem ciemność lub mocno oświetlone wnętrza (ok. 50/50%).
– Dobór odpowiednich warunków oświetleniowych podczas snu zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Jednak w teorii optymalne warunki zapewnia całkowita ciemność. Sztuczne światło hamuje produkcję melatoniny i podnosi poziom kortyzolu. Melatonina odpowiada za regulację ciśnienia krwi, temperatury ciała oraz poziomu glukozy. Z kolei kortyzol jest hormonem pośrednio odpowiedzialnym za reakcję organizmu na światło i ciemność. W nocy jego poziom powinien znacznie spadać. Całkowita ciemność stwarza zatem optymalne warunki do snu w nocy, z kolei półmrok dobrze sprawdzi się przy popołudniowej drzemce, jeśli nie chcemy obudzić się po niej zaspani i zdezorientowani – wyjaśnia architektka Małgorzata Gastoł.
Jasne ściany i dodatkowe lampy. Najlepsze sposoby na doświetlenie wnętrza
Większość z nas stara się walczyć z zimowym niedoborem naturalnego światła z powodu krótkich dni. Planując domowe oświetlenie preferujemy żarówki o barwie ciepłej (64% ankietowanych), które sprzyjają relaksowi. Barwa zimna (ułatwia koncentrację i mobilizuje do działania) dominuje w domach 14% respondentów, a dla pozostałych nie ma to większego znaczenia.
Pamiętajmy, że temperatura barwowa to obiektywna miara odbierania barwy źródła światła przez człowieka, dlatego preferujemy żarówki o barwie ciepłej (między 2700 a 3500 K), która dodaje wnętrzom przytulności i kreuje miły klimat. Barwa neutralna (3300–4500 K) imituje światło dzienne, a barwa zimna jest zbliżona do naturalnego światła (powyżej 5000 K). Oznaczenie barw są widoczne na opakowaniach żarówek.
Większość osób deklarujących niedostatek światła dziennego w swoich mieszkaniach oraz domach stara się niwelować ten problem i stosuje różne sprawdzone triki na doświetlenie wnętrz. Ponad połowa ankietowanych wybiera jasne kolory ścian lub dodatków, a co druga zwiększa liczbę źródeł światła (dodatkowe lampy i mocniejsze żarówki). 22% ankietowanych modyfikuje dekoracje okienne (rolety, zasłony, żaluzje, plisy), tak żeby zapewniały nadal intymność, ale nie zabierały zbyt dużo naturalnego światła.
Złamana biel, jasne odcienie farb i pastele najlepiej odbijają światło. Jeśli pomalujemy na takie kolory ściany, to rozświetlimy wnętrza i wydadzą się one przestronniejsze. Wykorzystajmy również lustrzane tafle i błyszczące fronty mebli, które odbiją światło i spowodują, że pomieszczenie sprawi wrażenie większego.
Źródło:
Raport „Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen?” Domondo
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz