Spis treści
Przed laty malwy rosły w równych rządkach, tuż przy ścianach wiejskich chat. Obecnie to jedne z najpopularniejszych kwiatów lata. Białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, nawet prawie czarne i dwukolorowe – tak różne barwy przywdziewają kwiaty malwy.
Właściwości malwy. Roślina lecznicza i kosmetyczna
Kwiaty malwy czarnej wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce (malwą czarną nazywa się malwy ogrodowej Althaea rosea o ciemnofioletowym zabarwieniu płatków). Pomagają przy chorobach żołądka i jelit. Działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne, tym samym usprawniają krążenie krwi. Łagodzą kaszel, zapalenie gardła i chrypę. Panie w okresie klimakterium (przekwitania) oraz młodsze, miewające nieregularne miesiączki, również mogą korzystać z właściwości malwy. Ta bowiem pomaga zwalczyć dolegliwości kobiece.
Malwa jest również wykorzystywana w kosmetyce. Tonik z malwą w składzie działa ściągająco, antybakteryjnie. Eliminuje podrażnienia skórne, wspomaga walkę z trądzikiem. Specyfiki z malwą warto też stosować na trudno gojące się rany. Maseczki malwowe ponoć odmładzają.
Polecamy też:
Kiedy kwitną malwy i jak długo rosną?
Malwy kwitną długo, bo od czerwca/lipca nawet do września. To rośliny dwuletnie, co oznacza, że zakwitają w drugim roku uprawy. – W pierwszym roku malwa zawiązuje rozetę – z nasion wyrasta kilka liści i tworzy się zalążek pędu kwiatowego. – tłumaczy Jarosław Mikietyński wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – W drugim roku natomiast wypuszcza pędy kwiatowe i zakwita. Bywa, że malwa osiąga ponad 2 metry wysokości. Nie znaczy to, że malwa zginie po dwóch latach, bo te rośliny zwykle rosną przez około 4 sezony.
Kiedy siać malwy?
Nasiona malwy sieje się w maju-czerwcu, najczęściej na rozsadnik, a na miejsce stałe przesadza się późnym latem. Pamiętajmy, że na kwiaty trzeba poczekać do kolejnego sezonu. Można też kupić gotową sadzonkę, która zakwitnie jeszcze w tym roku.
Odmiany malw
Do najpopularniejszych odmian malwy należy Budapest z czerwonymi kwiatami. Nigra natomiast kwitnie na ciemnobordowo lub czarno. Żółta jest za to malwa Double Yellow. Inna, bo kremowa, łososiowa, jest malwa Spring Celebrities. Kolejna odmiana to Chater's Double White z białymi kwiatami. Brilliant kwitnie na liliowo, wrzosowo.
Uprawa malwy. Podstawowe wymagania
Malwy lubują się w słońcu i cieple. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Najlepiej rosną i się rozwijają w ustronnym, zacisznym miejscu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Trzeba także zadbać o wilgotność podłoża. Młode byliny źle znoszą suszę, ale malwy, które mają przynajmniej rok, potrafią wytrzymać kilkanaście dni bez wody. Jednak są wtedy słabsze i podatniejsze na choroby. Jeśli nie pada, warto podlewać również starsze rośliny. Aby malwy lepiej rosły, można je wzbogacić nawozem mineralnym albo organicznym.
Szkodniki i choroby malwy
Mikietyński kontynuuje: – Na malwie może pojawić się rdza. To choroba grzybowa. Wszystkie odmiany malwy są na nią narażone. Na liściach pojawiają się żółto-brunatne plamki. Potem te liście usychają. Trzeba je usunąć i zutylizować (nie wolno dawać ich na kompost). Niektórzy profilaktycznie stosują opryski, zanim grzyb zaatakuje bylinę. Robią wówczas opryski średnio co 2 tygodnie, od maja począwszy (w sumie 4 zabiegi). Gdy rdza zaatakuje, należy zastosować środki przeciwgrzybicze. Z naturalnych oprysków praktyczne są te oparte na wyciągu z grejpfruta. Można także przygotować samodzielnie przygotować (lub kupić) preparaty na bazie czosnku. Należy też unikać moczenia liści malwy, bo to sprzyja rozwojowi choroby. Dbajmy natomiast o dobre nawodnienie podłoża (powinno być wilgotne, ale nie mokre).
Malwy mogą też gnić. Powodem jest przeważnie nadmiar wilgoci i cień. Malwy atakuje również pchełka ślazowa. Żeruje na liściach, wygryzając w nich dziury.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?