Bratki, niezapominajki, goździki, malwy i inne kwiaty dwuletnie. Kiedy je siać w ogrodzie i jak o nie zadbać? ABC uprawy

Katarzyna Józefowicz
Wiele popularnych kwiatów to rośliny dwuletnie. Nie sieje się ich wiosną, ale latem. Jednak termin siewu zależy od gatunku.
Wiele popularnych kwiatów to rośliny dwuletnie. Nie sieje się ich wiosną, ale latem. Jednak termin siewu zależy od gatunku. tunechick83/pixabay.com
Rośliny dwuletnie to takie, które zakwitają w drugim roku uprawy. Należy do nich sporo znanych i ładnych kwiatów, począwszy od niewielkich bratków, stokrotek czy delikatnych niezapominajek, przez bardziej okazałe dzwonki, naparstnice i pachnące laki oraz goździki brodate, po piękne malwy. Wszystkie te kwiaty można wyhodować samodzielnie z nasion, ale ważny jest dość nietypowy termin ich siewu. Radzimy, kiedy siać te piękne kwiaty i na co zwrócić uwagę, by dobrze wyrosły i zakwitły.

Spis treści

Kwiaty dwuletnie, czyli jakie?

Kwiaty dwuletnie to rośliny, które zakwitają dopiero w drugim roku uprawy. Wydaje nam się to tak długim czasem, że niekiedy rezygnujemy z ich uprawy, ale ponieważ kwiaty niektórych gatunków są naprawdę wyjątkowe, czasami naprawdę warto na nie poczekać. Kiedy raz wprowadzimy je do ogrodu i pozwolimy im żyć własnym życiem, nie będziemy już mieli przerw w kwitnieniu, gdyż wiele z nich sama się rozsiewa i kwitnie w kolejnym roku, o ile oczywiście nie wyrwiemy siewek podczas pielenia. Niektóre gatunki po kwitnieniu rozsiewają nasiona i zamierają (np. bratki, niezapominajki), ale są też takie, które na dobrym stanowisku mogą zachować się jak krótkowieczne byliny i pozostać w ogrodzie dłużej niż dwa lata, choć oczywiście ich kwitnienie nie będzie już tak obfite jak w drugim roku uprawy (np. stokrotka, malwa, goździk brodaty).

Popularne rośliny dwuletnie do ogrodu

Do grona najpopularniejszych kwiatów dwuletnich należą m.in.:

  • malwa różowa (ogrodowa),
  • naparstnica purpurowa,
  • niezapominajka leśna,
  • stokrotka pospolita,
  • lak pachnący,
  • bratek ogrodowy,
  • dzwonek ogrodowy,
  • dziewanna pospolita,
  • goździk brodaty,
  • miesiącznica.

Rozmnażanie kwiatów dwuletnich. Wyrosną z nasion

Wszystkie rozmnaża się z nasion, wysiewanych od maja do sierpnia, jednak termin i sposób siewu uzależniony jest od gatunku, gdyż niektóre rośliny, wysiane zbyt wcześnie (np. w maju), mogą zakwitnąć jeszcze w tym samym roku jesienią (np. bratek) i już nie doczekamy się ich kwiatów w kolejnym sezonie. Z kolei inne, wysiane zbyt późno, nie zdążą wykształcić silnej rozety liściowej i zimą przemarzną.

Kiedy siać bratki, a kiedy malwy, goździki i inne kwiaty dwuletnie?

Oto terminy siewu popularnych roślin dwuletnich:

  • najwcześniej, bo w maju-czerwcu wysiewa się nasiona niezapominajki leśnej, goździka brodatego, dzwonka ogrodowego, laku pachnącego, malwy ogrodowej i miesięcznicy;
  • nieco później, bo w czerwcu-lipcu sieje się nasiona stokrotki pospolitej i naparstnicy purpurowej;
  • najpóźniej, bo pod koniec lipca i na początku sierpnia, wysiewa się nasiona bratków ogrodowych. Kolejna ważna sprawa to miejsce i sposób siewu.
Zobacz, jakie kwiaty lubią słońce i nie trzeba ich ciągle podlewać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Polecamy kwiaty ogrodowe, które znoszą upał i suszę. Posadź ...

Jak siać kwiaty dwuletnie?

Nasiona większości gatunków dwuletnich sieje się początkowo na rozsadniku lub w inspekcie do skrzynek bądź palet. Siewki pikuje się, a gotową rozsadę wysadza na miejsce stałe pod koniec lata (sierpień-wrzesień), ale nie później niż we wrześniu, gdyż wtedy nie zdążą się solidnie ukorzenić i odpowiednio przygotować się do zimy.
Nie wszystkie gatunki dobrze znoszą jednak przesadzanie, dlatego rośliny o palowym systemie korzeniowym, takie jak np. malwa, dziewanna, najlepiej wysiewać wprost do gruntu na miejsce stałe, a zbyt gęste wschody przerywać. Można też wysiewać je w wielodoniczki i na miejsce stałe wysadzać razem z całą bryłką korzeniową. Na miejsce stałe można też wysiewać niezapominajki, naparstnicę i miesiącznicę.

Sprawdź:

W jakich odległościach siać kwiaty? Rozstawa zależy od gatunku

Bez względu jednak na to, czy nasiona roślin dwuletnich wysiewamy wprost do gruntu czy uprawiamy je z rozsady, zawsze powinniśmy zachować miedzy nimi odpowiednie odstępy (zbyt gęste wschody należy przerywać). Przykładowo:

  • dla niezapominajki, stokrotki i bratka polecany rozstaw to 15/20x20/30,
  • dla dzwonka ogrodowego to ok. 30x40 cm,
  • dla naparstnicy i dziewanny to ok. 40x50 cm,
  • dla goździka brodatego, miesięcznicy i laka to ok. 30x20/30 cm,
  • dla malwy 40/50x60/70 cm.
Różowe róże prezentują się subtelnie i elegancko. Ale kwiaty w tym kolorze mogą mieć różny charakter. Zobacz, co wybrać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Różowe kwiaty na rabaty i balkony. Polecamy najładniejsze ro...

Warunki dla kwiatów i pielęgnacja

Dla wszystkich roślin dwuletnich należy przygotować stanowisko ciepłe i słoneczne (chyba że gatunek woli półcień jak np. niezapominajka, naparstnica) oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną i odchwaszczoną, dobrze spulchnioną glebę. Przez całe lato siewki i młode rośliny należy systematycznie podlewać i chronić przed ostrym słońcem za pomocą cieniówek.

Kwiaty dwuletnie przed zimą

Choć większość gatunków dwuletnich z reguły dobrze zimuje w gruncie, późną jesienią warto zabezpieczyć je przed chłodem gałązkami stroiszu lub liśćmi. Wczesną wiosną należy zdjąć okrycie (szczególnie z gatunków wcześnie kwitnących jak np. niezapominajki, laki), aby rośliny mogły swobodnie się rozwijać.

Pamiętaj o nawożeniu!

Większość roślin dwuletnich dobrze reaguje też na nawożenie kompostem, nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub nawozami długodziałającymi. Dzięki temu nie tylko lepiej się rozkrzewią i bujniej zakwitną, ale też wytworzą więcej nasion i skuteczniej rozsieją się po ogrodzie, dając początek nowemu pokoleniu, które zakwitnie w kolejnym roku.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom