Malwa nie tylko do wiejskiego ogrodu. Jakie właściwości ma malwa i jak uprawiać te kwiaty? Kiedy siać malwy?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Szpaler malw wygląda przepięknie. Warto je sadzić w zacisznych miejscach, by wiatr nie łamał tych ich łodyg.
Szpaler malw wygląda przepięknie. Warto je sadzić w zacisznych miejscach, by wiatr nie łamał tych ich łodyg. Dmitry Piskarev/GettyImages
Malwy ogrodowe to wyjątkowo okazałe rośliny o pięknych i kolorowych kwiatach. Kojarzą się ze swojskimi, wiejskimi ogródkami, ale wyglądają dobrze w każdym ogrodzie. Kwiaty malwy znajdują też zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Malwy można samodzielnie wyhodować z nasion. Podpowiadamy, jak uprawiać malwy i kiedy je posiać, żeby latem zdobiły nasz ogród.

Przed laty malwy rosły w równych rządkach, tuż przy ścianach wiejskich chat. Obecnie to jedne z najpopularniejszych kwiatów lata. Białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, nawet prawie czarne i dwukolorowe – tak różne barwy przywdziewają kwiaty malwy.

Spis treści

Właściwości malwy. Roślina lecznicza i kosmetyczna

Kwiaty malwy czarnej wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce (malwą czarną nazywa się malwy ogrodowej Althaea rosea o ciemnofioletowym zabarwieniu płatków). Pomagają przy chorobach żołądka i jelit. Działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne, tym samym usprawniają krążenie krwi. Łagodzą kaszel, zapalenie gardła i chrypę. Panie w okresie klimakterium (przekwitania) oraz młodsze, miewające nieregularne miesiączki, również mogą korzystać z właściwości malwy. Ta bowiem pomaga zwalczyć dolegliwości kobiece.
Malwa jest również wykorzystywana w kosmetyce. Tonik z malwą w składzie działa ściągająco, antybakteryjnie. Eliminuje podrażnienia skórne, wspomaga walkę z trądzikiem. Specyfiki z malwą warto też stosować na trudno gojące się rany. Maseczki malwowe ponoć odmładzają.

Polecamy też:

Jak długo rosną malwy?

Malwy należą do rodziny roślin dwuletnich, co oznacza, że zakwita w drugim roku uprawy. – W pierwszym roku malwa zawiązuje rozetę - z nasion wyrasta kilka liści i tworzy się zalążek pędu kwiatowego. – tłumaczy Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W drugim roku natomiast wypuszcza pędy kwiatowe i zakwita. Bywa, że malwa osiąga ponad 2 metry wysokości.

Nasiona malwy sieje się w maju-czerwcu, ale na kwiaty trzeba poczekać do kolejnego sezonu. Można też kupić gotową sadzonkę, która zakwitnie jeszcze w tym roku. Malwy zwykle przeżywają ok. 4 lat. Często rozsiewają się same.

Odmiany malw

Do najpopularniejszych odmian malwy należy Budapest z czerwonymi kwiatami. Nigra natomiast kwitnie na ciemnobordowo lub czarno. Żółta jest za to malwa Double Yellow. Inna, bo kremowa, łososiowa, jest malwa Spring Celebrities. Kolejna odmiana to Chater's Double White z białymi kwiatami. Brilliant kwitnie na liliowo, wrzosowo.

Uprawa malwy. Podstawowe wymagania

Malwy lubują się w słońcu i cieple. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Najlepiej rosną i się rozwijają w ustronnym, zacisznym miejscu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Trzeba także zadbać o wilgotność podłoża. Młode byliny źle znoszą suszę, ale malwy, które mają przynajmniej rok, potrafią wytrzymać kilkanaście dni bez wody. Jednak są wtedy słabsze i podatniejsze na choroby. Jeśli nie pada, warto podlewać również starsze rośliny. Aby malwy lepiej rosły, można je wzbogacić nawozem mineralnym albo organicznym.

Polecamy też:

Szkodniki i choroby malwy

Mikietyński kontynuuje: – Na malwie może pojawić się rdza. To choroba grzybowa. Wszystkie odmiany malwy są na nią narażone. Na liściach pojawiają się żółto-brunatne plamki. Potem te liście usychają. Trzeba je usunąć i zutylizować (nie wolno dawać ich na kompost). Niektórzy profilaktycznie stosują opryski, zanim grzyb zaatakuje bylinę. Robią wówczas opryski średnio co 2 tygodnie, od maja począwszy (w sumie 4 zabiegi). Gdy rdza zaatakuje, należy zastosować środki przeciwgrzybicze (np. Amistar 250 SC). Z naturalnych oprysków praktyczne są te oparte na wyciągu z grejpfruta. Można także przygotować samodzielnie przygotować (lub kupić) preparaty na bazie czosnku - stąd dowiesz się, jak je zrobić. Należy też unikać moczenia liści malwy, bo to sprzyja rozwojowi choroby. Dbajmy natomiast o dobre nawodnienie podłoża (powinno być wilgotne, ale nie mokre).

Malwy mogą też gnić. Powodem jest przeważnie nadmiar wilgoci i cień. Malwy atakuje również pchełka ślazowa. Żeruje na liściach, wygryzając w nich dziury.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

kup najtaniej

Verto

Verto Opryskiwacz Ciśnieniowy 3L 15G504

48,99 zł

kup najtaniej

Marolex

Marolex Titan 12L (S051141)

249,00 zł

kup najtaniej

Verto

Verto Opryskiwacz Ciśnieniowy 7L 15G506

64,00 zł

kup najtaniej

Neo

Wózek Ogrodowy Składany Neo

309,50 zł

kup najtaniej

Kwazar

Kwazar Opryskiwacz Orion Super 12l

189,00 zł

kup najtaniej

Oleo-Mac

Keeper Forest1 Opryskiwacz Akumulatorowy

95,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie