Larwy komarnicy - jakim roślinom zagrażają, kiedy i gdzie żerują, jak je zwalczać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Larwa komarnicyLarwa komarnicy powoduje więcej szkód niż dorosły osobnik.
Larwa komarnicyLarwa komarnicy powoduje więcej szkód niż dorosły osobnik. Rasbak (na licencji Creative Commons)
Podłużne, szarobrązowe, śliskie, wiotkie, bez nóg. Takie są larwy komarnicy. Nocą podgryzają młode rośliny u nasady i wciągają je do swoich jamek. Tam zjadają zdobycz. Podpowiadamy, jak zwalczyć te szkodniki.

Komarnica to duży owad, przypominający komara, ale ma dłuższe nogi i wolniej lata. Larwy komarnicy osiadają głównie na roślinach i to je atakują. Z daleka przypominają dżdżownicę. Dorosła komarnica nie narobi tylu szkód, co larwa komarnicy. Dorosłe osobniki piją właściwie tylko nektar i ewentualnie spijają soki z rośliny. Larwa jest natomiast bardziej żarłoczna. Wygląda jak beznogi robak, podłużny, miękki, wrzecionowaty, śliski. Ma przeważnie od 2 do 4 centymetrów długości.

Radzimy: Jak walczyć ze szkodnikami w ogodzie

Skutki działania larw komarnicy

Larwy komarnicy żerują najpierw na korzeniach traw, kapusty, sałaty czy zbóż. Potrafią kompletnie uszkodzić roślinę, a nawet kilka roślin w najbliższym otoczeniu. To w efekcie powoduje, że trawa czy warzywa obumierają, a w wybranych miejscach robią się tzw. łysiny, czyli puste miejsca pozbawione roślinności. Czasem też widać brązowe albo brunatne przebarwienia na tych obszarach.

Szkodnik atakuje w dzień i w nocy

W dzień larwy komarnicy ukrywają się pod ziemią. Podgryzają wówczas korzenie roślin. Nocą robią się bardziej aktywne. Wychodzą ze swoich kryjówek na powierzchnię gleby i obgryzają liście oraz inne części rośliny, znajdujące się tuż przy glebie. To, co sobie upatrzą, wciągają pod ziemię, do swoich jamek i tam konsumują do końca. Rozwojowi larw – i aktywności tak samo – sprzyja wilgotna gleba. Bywa, że straty wyrządzane przez larwy komarnicy są podwójne. Tak się dzieje, ponieważ na larwy polują ptaki traktujące je jako pokarm. W suchej ziemi larwy się nie pojawią.

Jak wytępić larwy komarnicy

Walka z larwami komarnic nie jest łatwa, ponieważ dorosła samica, zależnie od gatunku (wyróżnia się m.in. komarnice zbutwień oraz błotniarkę) potrafią złożyć nawet ponad tysiąc jaj. Po około 2 tygodniach zaczynają się lęgnąć larwy. Nie można dopuścić do stałego zawilgocenia gleby. Powodem jest to, że brak wilgoci powoduje naturalną selekcję jaj komarnic, a jeżeli nie zostaną one zniszczone i wylęgną się z nich komarnice, będą osłabione i nie narobią wielu szkód. O ile w przypadku sztucznego nawadniania wystarczy je ograniczyć, o tyle na deszcz nie ma wielu sposobów. Można przykładowo nad wyznaczonym obszarem rozłożyć folię, jaką stosuje się do budowy tuneli ogrodowych na uprawy. Kolejne rozwiązanie: wieczorem zlać trawnik wodą i przykryć plastikową folią, a rano zebrać larwy.

Ciekawe: Hodowla dżdżownic, które użyźnią glebę w ogrodzie 

Drenowanie (odwadnianie) nadmierniepodmokłych gleb też przyczynia się do ograniczenia liczebności larw. Trzeba ponadto regularnie wyrywać chwasty z ziemi. Spulchnianie ziemi przez jej przekopywanie jest równie skuteczne. Podobnie pomocne jest wapnowanie gleby. Walkę z larwami komarnicy mogą wspomóc również ptaki. Dobrze byłoby zatem, gdyby w ogrodzie pojawiały się kawki, szpaki czy gawrony. Kret też bywa skuteczny w polowaniu na larwy. Jeśli naturalne sposoby zawiodą, trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne. Opryski stosuje się zazwyczaj na wiosnę, a zabieg lub raczej cykl zabiegów powinno się powtarzać jesienią. Najlepiej wykonywać prace wieczorem, gdy larwy zaczynają wychodzić na powierzchnię gleby. Przed zabiegiem należy jednak spulchnić ziemię, potem zastosować oprysk, a na koniec przebronować ziemię. 

Polecamy poradnik: Owady pożyteczne w ogrodzie, które pomogą w walce ze szkodnikami 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom