Hodowla dżdżownic, które użyźnią glebę w ogrodzie (FILM)

redakcja.regiodom
Dżdżownica w ogrodzieW naszym kraju występuje ok. 30 gatunków dżdżownic. Jednak tylko kilka spośród tych gatunków lubi życie w kompostowych pryzmach, bo większość z  rodzimych dżdżownic preferuje określone pożywienie. Jeśli nie ma go w składowanych odpadkach, to pierścienice powędrują w inne miejsce. Niewybredne są natomiast dżdżownice kalifornijskie. Ten gatunek nie pogardzi zarówno resztkami roślinnymi, jak i zwierzęcymi. Przerobią na kompost słomę, siano, trociny, resztki pieczywa oraz zepsute przetwory mleczne i owocowe.
Dżdżownica w ogrodzieW naszym kraju występuje ok. 30 gatunków dżdżownic. Jednak tylko kilka spośród tych gatunków lubi życie w kompostowych pryzmach, bo większość z rodzimych dżdżownic preferuje określone pożywienie. Jeśli nie ma go w składowanych odpadkach, to pierścienice powędrują w inne miejsce. Niewybredne są natomiast dżdżownice kalifornijskie. Ten gatunek nie pogardzi zarówno resztkami roślinnymi, jak i zwierzęcymi. Przerobią na kompost słomę, siano, trociny, resztki pieczywa oraz zepsute przetwory mleczne i owocowe. Natfot (Pixabay.com)
Dżdżownice trawiąc kompostowany materiał, przyczyniają się do przyspieszenia jego rozkładu.

Mając w ogrodzie pryzmę kompostową warto zasiedlić ją dżdżownicami. Te małe różowawe pierścienice wydalają tzw. koprolity, czyli małe grudki żyznej próchnicy. Są one cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleby. 

Polecamy poradnikJak założyć kompostownik 

Do pryzmy kompostowej umieszczonej na ziemi możemy zanęcić rodzime dżdżownice. Jak to zrobić? Na przykład dodając do kompostu materiały bogate w cukier (choćby wytłoki ze słodkich owoców). Możemy również umieścić w pryzmie dżdżownice, które sami zbierzemy w ogrodzie.

Warto przeczytać równieżEkologiczna uprawa pomidorów - warzywa jak u babci 

Jednym ze sposobów na zasiedlenie pryzmy kompostowej dżdżownicami są dżdżownice kalifornijskie zakupione w sklepie. W sprzedaży internetowej 100 sztuk dżdżownicy kalifornijskiej można kupić za ok. 10 złotych. Niestety nie są one odporne na mróz i zimą mogą zginąć. Tej wady nie mają za to dżdżownice rodzime. 

Zobacz film o tym, jak uprawiać pożyteczne dżdżownice

TVN Meteo/x-news

To ważne! Wypalając trawy, wyjaławiasz ziemię i zabijasz zwierzęta 

Zobacz dżdżownice w akcji – spulchniające ziemię

Studenci z Uniwersytetu w Lublanie nakręcili wideo, które nagrywali przez 20 dni. Tyle czasu dali oni dżdżownicom kalifornijskim (zwanym również kompostowym), żeby te mogły wykazać się swoimi umiejętnościami spulchniania gleby. Gruba warstwa kompostu, trocin oraz skoszonej trawy nie stanowiła większego problemu dla robaków. Dżdżownice ułatwiają uprawę roślin w ogrodnictwie naturalnym. Wykorzystywane są do produkcji naturalnego nawozu, czyli biohumusu. Nawóz ten jest cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleby. 

Źródło: STORYFUL/x-news 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom