Kupujemy mniej mieszkań, bierzemy mniej kredytów. Styczeń 2022 r. na rynku mieszkaniowym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Styczeń 2022 r. oznaczał dla deweloperów gorszą sprzedaż niż przed rokiem, m.in. w związku z podwyżkami stóp procentowych.Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub gestów.
Styczeń 2022 r. oznaczał dla deweloperów gorszą sprzedaż niż przed rokiem, m.in. w związku z podwyżkami stóp procentowych.Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub gestów. Jakub Steinborn/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
U progu 2022 r. spadła zarówno liczba udzielanych kredytów hipotecznych, jak i sprzedawanych nieruchomości. Jednocześnie ceny mieszkań nadal rosły, a deweloperzy mieli trudności z uzupełnianiem oferty w obliczu wysokiego popytu. Zapraszamy do raportu nt. sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Sprzedaż mieszkań spada w wielu miastach

Pod koniec ubiegłego roku media obiegły zaskakujące dane o sprzedaży mieszkań. Jak podało Biuro Maklerskie Pekao, w IV kw. 2021 r. deweloperzy po raz pierwszy od dekady sprzedali mniej lokali niż w III kwartale roku (dotyczy 6 największych miast). Jak się okazuje, nie był to przypadek, tylko początek trendu. W styczniu 2022 r. w 8 analizowanych miastach sprzedało się aż o 23 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. W większości miast sprzedaż spadła też w porównaniu z grudniem, z czego najsilniej w:

  • Katowicach – o 48 proc.,
  • Gdańsku – o 41 proc.,
  • Łodzi – o 33 proc.

Powody do radości mają z kolei deweloperzy we Wrocławiu (sprzedaż o 80 proc. lepsza niż w grudniu) oraz Warszawie (sprzedaż o 12 proc. lepsza, choć zarazem o 21 proc. gorsza niż rok temu).

Ceny mieszkań rosną, choć nie wszędzie

Pod względem cenowym sytuacja na największych rynkach jest zróżnicowana. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w Katowicach i Gdańsku średnie ceny mieszkań były w styczniu identyczne jak w grudniu. Z kolei miasta takie jak Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław zaliczyły symboliczne podwyżki o 1–2 proc. w skali miesiąca. Za to w Bydgoszczy mieszkania są o 6 proc. droższe niż w grudniu, zaś w Łodzi aż o 8 proc.. Dane te są jednak nieco mylące.

– W Łodzi na rynek trafiła pula luksusowych apartamentów w inwestycji Golden Tower przy ul. Piotrkowskiej – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl. – W efekcie średnia cena metra kwadratowego mieszkań wprowadzonych w styczniu do sprzedaży sięgała 15 tys. zł. Dla porównania, mieszkania sprzedane miały średnią niespełna 7,9 tys. zł za m kw. Z kolei w Bydgoszczy średnią wywindowała inwestycja Apartamenty przy Kanale z cenami od 8,9 tys. zł za m kw.

Zmiany średnich cen mieszkań deweloperskich w ujęciu miesięcznym.
Zmiany średnich cen mieszkań deweloperskich w ujęciu miesięcznym. GetHome.pl

Jednocześnie trudno zaprzeczyć, że ceny stale realnie pną się w górę – wystarczy spojrzeć na to, jak szybko znikają z deweloperskiej oferty lokale z cenami poniżej 7 tys. zł za m kw. Przykładowo w Łodzi w styczniu 2021 r. aż 78 proc. mieszkań oferowano w tak niskich cenach. Dziś jest to zaledwie 16 proc. Z kolei w Warszawie, Gdańsku i Krakowie tak tanie lokale stanowią ledwie 1 proc. oferty.

Zobacz wykresy na temat rynku mieszkaniowego w Polsce w styczniu 2022 r.:

Kredytów hipotecznych bierzemy coraz mniej

Od kwietnia 2021 r. Polacy konsekwentnie składają coraz mniej wniosków o kredyty hipoteczne. Podwyżka stóp procentowych jesienią ubiegłego roku tylko ten trend zaostrzyła. Według Biura Informacji Kredytowej w grudniu 2021 r. o kredyt na mieszkanie wnioskowało aż o 10 proc. mniej osób niż w listopadzie. Według BIK w tym roku klientów w bankach dalej będzie ubywać, bo przez droższe kredyty i rosnące koszty życia coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup M.

– W połowie stycznia Biuro Informacji Kredytowej przeprowadziło badanie, które wykazało, że 48 proc. ogółu Polaków obawia się, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu – zauważa ekspert GetHome.pl. – Obawy te u 80 proc. badanych związane są ze wzrostem stałych kosztów utrzymania, m.in. opłat za gaz, prąd i wodę. Innym czynnikiem, który negatywnie wpłynie na dochody gospodarstw domowych mogą być zmiany w systemie podatkowym. Część lepiej zarabiających podatników straci na tej zmianie, co ograniczy ich zdolność kredytową.

Jednocześnie banki nie mają powodów do narzekania, bo ogółem 2021 r. był pod względem kredytowym znakomity. Według BIK banki udzieliły w tym czasie łącznie ok. 272 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 88,7 mld.

Nowych mieszkań na rynku wciąż za mało

– Niestety, w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu zaobserwowaliśmy dalsze pogłębianie się nierównowagi rynkowej – mówi Wielgo. – W Warszawie deweloperzy oferowali w styczniu niespełna 8,4 tys. mieszkań, czyli o 6 proc. mniej niż w grudniu i o jedną czwartą mniej niż w styczniu 2021 r. Hipotetycznie wyprzedałyby się one w niespełna 7 miesięcy, gdyby budowy stanęły. O równowadze można zaś mówić wtedy, gdy zapasy mieszkań wystarczają co najmniej na rok.

Taka sytuacja to na polskim rynku nieruchomości nic nowego – popyt na mieszkania od lat przewyższa u nas podaż. Choć deweloperzy starają się oddawać do użytku jak najwięcej lokali, chwilami bijąc nawet rekordy, do równowagi rynkowej wciąż jest daleko. Przykładowo w styczniu 2021 r. w Katowicach na rynek nie trafiło ani jedno nowe mieszkanie. Z kolei w Warszawie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 41 proc. mniej lokali niż w grudniu, a we Wrocławiu – o 35 proc. mniej.

Lepiej na szczęście było w innych miastach. Jak podaje raport GetHome.pl, sytuacja wyglądała następująco:

  • Gdańsk – na rynek trafiło dziewięciokrotnie więcej mieszkań niż w grudniu,
  • Kraków – o 51 proc. więcej,
  • Łódź – o 41 proc. więcej,
  • Poznań – o 18 proc. więcej.

Warto dodać, że spośród 8 miast tylko w Gdańsku, Krakowie i Łodzi deweloperzy wprowadzili na rynek więcej lokali niż sprzedali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom