Kupując mieszkanie, koniecznie sprawdź okolicę. Poradnik

redakcja.regiodom, Marin Krasoń, Home Broker
Osiedle mieszkalneOsoby planujące zakup mieszkania powinny dokładnie sprawdzić lokalizację wybranej nieruchomości. A przez dobrą lokalizację rozumiemy miejsce mające dużo zalet, a jak najmniej wad dla osoby, która będzie w nim mieszkać.
Osiedle mieszkalneOsoby planujące zakup mieszkania powinny dokładnie sprawdzić lokalizację wybranej nieruchomości. A przez dobrą lokalizację rozumiemy miejsce mające dużo zalet, a jak najmniej wad dla osoby, która będzie w nim mieszkać. mk
Poszukiwanie mieszkania to spore wyzwanie. Dla większości z nas najważniejsze są lokalizacja mieszkania w relacji do miejsca pracy oraz cena nieruchomości. Podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę przy sprawdzaniu lokalizacji.

Jeśli mieszkanie lub jego okolica mają jakąś poważną wadę, to najpewniej sprzedający będzie chciał ją ukryć lub przynajmniej zmarginalizować jej znaczenie. Dlatego trzeba dokładnie obejrzeć nie tylko lokal, ale i cały budynek z każdej strony. Jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani kupnem danej nieruchomości, warto sprawdzić historię remontów budynku i zorientować się, jak wygląda kwestia na przykład izolacji termicznej ścian i dachu (gdy mieszkanie jest na ostatniej kondygnacji).

Musimy też pamiętać, że z dniem zakupu mieszkania stajemy się członkami lokalnej społeczności. Wspólnoty mieszkaniowe regularnie spotykają się na zebraniach. Dowiedz się, czy jest możliwość nieoficjalnego wejścia na takie spotkanie jako słuchacz. Pozwoli ci się to zapoznać z codziennością, z jaką borykają się mieszkańcy.

Dowiedz się: O prawach i obowiązkach członka każdej wspólnoty mieszkaniowej 

Lokalizacja kupowanego mieszkania to źródło przyszłej jego wartości

Na lokalizację nieruchomości trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać, czy raczej tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Jednak gdy gmina planuje zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci lub bardzo ruchliwej drogi – to już gorzej. Aby poznać przyszłość okolicy, należy przyjrzeć się planowi zagospodarowania przestrzennego (dostępny w urzędzie gminy). Warto także poszperać w internecie, przejrzeć fora i podpytać mieszkańców. Lokalizacja (zarówno z perspektywy obecnej jak i przyszłej) naszego nowego lokum powinna być dostosowana do prowadzonego przez nas stylu życia, potrzeb i oczekiwań.

Jaki czas będziemy poświęcać na dojazdy

Osoby posiadające potomstwo najczęściej zwracają uwagę na bliskie sąsiedztwo przedszkola, szkoły czy przychodni lekarskiej. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej. Nikt nie chce spędzać kilkudziesięciu minut dziennie w korkach. Powinniśmy uświadomić sobie, że kosztują nie tylko paliwo czy bilety, ale i nasz czas, który zamiast bezproduktywnie spędzać w korku, lepiej poświęcić rodzinie, pasji lub na odpoczynek. Najlepiej by mieszkanie było dobrze skomunikowane z kilkoma najważniejszymi punktami miasta, które są istotne z punktu widzenia wszystkich członków rodziny.

A co z parkowaniem samochodu

Osoby zmotoryzowane chcące kupić mieszkanie bez garażu lub choćby miejsca parkingowego powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy wolne w południe miejsca parkingowe przy bloku są również wolne wieczorem. To czas, kiedy wszyscy wracają do domów i może okazać się, że im bliżej wieczoru, tym szanse na zaparkowanie samochodu w najbliższej okolicy będą mniejsze. Jeżeli mimo problemów z parkowaniem jesteśmy zdecydowani na dane mieszkanie, to sprawdźmy, czy w okolicy nie ma nowszych budynków z parkingami podziemnymi – zdarzają się w nich miejsca, które można wynająć. 

Byśmy czuli się bezpiecznie

W okolicy, w której będzie nasze mieszkanie powinniśmy czuć się nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Co jakiś czas policja publikuje raporty o bezpieczeństwie w poszczególnych dzielnicach miast. Są one źródłem cennych informacji o tym, co się dzieje na danym obszarze. Do tego rozejrzyjmy się po okolicy któregoś wieczora – czy nie kręcą się tam podejrzani ludzie? Czy ulice są dostatecznie oświetlone? Czy zaparkowany pod blokiem samochód będzie bezpieczny, a wracającemu ze szkoły dziecku nic się nie stanie?

Wybrane mieszkania oceniaj na chłodno

Analiza wybranych ofert powinna być jak najbardziej obiektywna. Warto zrobić sobie listę wad i zalet poszczególnych nieruchomości i ich lokali. Na chłodno oceń, które z tych wad są dla ciebie istotne, a przy których jesteś skłonny do kompromisu. Pamiętaj, że ściany można przemalować, kuchnię czy łazienkę przerobić, ale trajektorii lądowania samolotów na pobliskim lotnisku zmienić się nie da. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup danego mieszkania – obejrzyj je raz jeszcze. Najlepiej z osobą trzecią, a wcześniej poproś ją o to, by skupiła się na wyszukiwaniu wad lokalizacji nieruchomości.

Poradnik: Jakich błędów przy zakupie mieszkania unikać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom