Księga wieczysta jest jawna. Czego można się z niej dowiedzieć

redakcja.regiodom, Marcin Krasoń, Home Broker
Księga wieczysta nieruchomościJeżeli chcesz kupić nieruchomość, która nie ma założonej księgi wieczystej, to warto zmotywować osobę sprzedającą do jej założenia. By założyć księgę wieczystą należy złożyć wniosek i zapłacić 260 zł. Kwota ta to suma 60 zł za złożenie wniosku i 200 zł za pierwszy wpis do księgi
Księga wieczysta nieruchomościJeżeli chcesz kupić nieruchomość, która nie ma założonej księgi wieczystej, to warto zmotywować osobę sprzedającą do jej założenia. By założyć księgę wieczystą należy złożyć wniosek i zapłacić 260 zł. Kwota ta to suma 60 zł za złożenie wniosku i 200 zł za pierwszy wpis do księgi mk
Księga wieczysta nie jest obowiązkowym elementem kupowanej nieruchomości. Jednak nabycie mieszkania bez księgi wieczystej wiąże się z ryzykiem. Zawiera ona najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości i każdy kupujący powinien się z nią zapoznać.

W księdze wieczystej znajdują się kluczowe informacje o stanie prawnym nieruchomości. Ponadto księga wieczysta (KW) pozwala ustalić, kto jest właścicielem mieszkania. Jednak wcale nie jest tak, że nieruchomość bez KW jest niesprzedawalna. Nabycie nieruchomości, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta, jest dopuszczalne.

Księga wieczysta składa się z czterech działów

Każdy z działów KW zawiera inne istotne informacje. W pierwszym dziale umieszczone są informacje na temat oznaczenia nieruchomości (dane z ewidencji gruntów, położenie itd.) oraz informacja o prawach związanych z własnością (np. prawo przechodu).

Dział drugi mówi o własności nieruchomości, własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu lub użytkowaniu wieczystym. Z drugiego działu księgi wieczystej dowiemy się, czyja jest dana nieruchomość. Jeśli właścicieli będzie więcej, to właśnie tam będą zapisane ich udziały.

Dział trzeci KW to wpisy o ograniczonych prawach rzeczowych (służebność, prawo pierwokupu itd.), ale z wyjątkiem hipotek, które to są wpisane do działu czwartego.

Osoba kupująca mieszkanie powinna zapoznać się ze wszystkimi działami księgi wieczystej. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem lokalu, ale i, czy w działach trzecim i czwartym nie ma wpisów, o których sprzedający nie uprzedził kupującego.

Księgi wieczyste są jawne

Ważną cechą księgi wieczystej jest jej jawność – każdy może zapoznać się z zapisami w niej zawartymi. Jeszcze kilka lat temu sprawdzenie księgi wieczystej wymagało wizyty w sądzie, ale teraz jest dużo łatwiejsze, istnieje bowiem internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Do końca roku w internetowej bazie mają być skatalogowane już wszystkie księgi. Obecnie katalog zawiera ponad 90 proc. ksiąg.

Gdy kupowana nieruchomość nie ma księgi wieczystej

Kupując nieruchomość bez księgi wieczystej nabywca może się jedynie oprzeć na oświadczeniu sprzedawcy o tym, że jest on właścicielem, nie sprzedał wcześniej nieruchomości, ani nie jest ona obciążona hipoteką, czy też postępowaniem egzekucyjnym. Potwierdzenia tych informacji szukać można w wypisie z rejestru gruntów lub kartoteki budynków, ale najlepszym rozwiązaniem będzie zmotywowanie sprzedającego do założenia księgi wieczystej.

Operacja ta nie jest to nadmiernie skomplikowana. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz i uiścić odpowiednią opłatę – 60 zł za złożenie wniosku i 200 zł za pierwszy wpis do księgi. Wniosek można połączyć z zawieraną u notariusza umową kupna-sprzedaży nieruchomości i jednocześnie wpisać w dziale drugim już nowego właściciela.

Księga wieczysta gwarancją prawa do nieruchomości

Z punktu widzenia kupującego nieruchomość istotna jest jeszcze jedna cecha księgi wieczystej – chodzi o rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeśli ktoś kupił mieszkanie od osoby wpisanej dotąd w księdze wieczystej, to jego prawo do nieruchomości jest chronione. Nie ma ryzyka, iż jeśli nagle ujawni się osoba twierdząca, że jest właścicielem mieszkania, to nabywca będzie musiał nieruchomość oddać.

Dowiedz się więcej: O księgach wieczystych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom