Kredyty hipoteczne dla młodych. Ranking – marzec 2015

Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander
Młodzi planują zaciągnięcie kredytu hiotecznegoKredyty hipoteczne dla młodych. Ranking – marzec 2015
Młodzi planują zaciągnięcie kredytu hiotecznegoKredyty hipoteczne dla młodych. Ranking – marzec 2015 123RF
Młodzi z reguły decydują się na jeden z dwóch rodzajów zobowiązania hipotecznego – tego w ramach MdM lub zwykłego kredytu z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym. Wynika to z prostego faktu, że zwykle nie posiadają zbyt wysokich oszczędności.

Zobacz, które z banków oferują najlepsze oferty. Pamiętaj jednak przy tym, że cena to nie wszystko. Na przykład dla osób, które nie ukończyły jeszcze 25 lat, przy staraniach o kredyt mieszkaniowy ważne jest to, aby ich wniosek w ogóle został zaakceptowany przez bank. 

Osoby młode, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom mogą uzyskać rządową dopłatę. Jej wysokość wynosi od 10 do 20 procent wartości mieszkania. Taką możliwość daje program Mieszkanie dla Młodych (MdM). Aby skorzystać z dopłaty, należy jednak spełnić określone warunki. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim to, że nieruchomość musi być nowa (programem objęte są tylko nieruchomości z rynku pierwotnego), a jej powierzchnia i cena nie może przekroczyć określonych w przepisach wartości. 

Warunki uzyskania dopłaty z Mieszkania dla Młodych:

  1. Musi to być pierwsze w życiu własne mieszkanie lub dom (w przypadku małżeństw warunek dotyczy obojga małżonków).
  2. Wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków).
  3. Nieruchomości musi być kupowana na rynku pierwotnym.
  4. Powierzchnia kupowanego mieszkania nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych lub, jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, 85 metrów kwadratowych.
  5. Powierzchnia kupowanego domu jednorodzinnego nie może przekraczać 100 metrów kwadratowych lub, jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, 110 mkw. 
  6. Cena kupowanej nieruchomości nie może przekroczyć limitu określonego dla danego regionu Polski (wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej BGK – Limity i wskaźniki w MdM).
  7. Należy zaciągnąć kredyt hipoteczny w ramach specjalnej oferty pozwalającej na uzyskanie dopłaty. Kwota kredytu musi wynieść co najmniej 50 proc. ceny nabywanej nieruchomości, a okres spłaty – przynajmniej 15 lat.

Do którego banku po kredyt z dopłatą w ramach MdM

Aby otrzymać dopłatę należy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w jednym z banków, które uczestniczą w programie MdM. Trzeba jednak dodać, że ich oprocentowanie, prowizje czy inne parametry nie są regulowane przepisami dotyczącymi Mieszkania dla Młodych. Banki ustalają je dowolnie, tak jak w przypadku zwykłych kredytów hipotecznych. Dlatego oferty znacząco się od siebie różnią.

Polecamy PORADNIK: Czym kierować się przy wyborze kredytu, by był jak najkorzystniejszy 

Różnica w koszcie najdroższego i najtańszego zobowiązania tylko w okresie pierwszych pięciu lat spłaty wynosi ponad 50 000 złotych – wynika z informacji zebranych przez Expandera. Warto więc poświęcić nieco czasu na porównanie dostępnych ofert kredytowych dla młodych. 

Kredyty hipoteczne dla młodych. Ranking – marzec 2015
Kredyty hipoteczne dla młodych. Ranking – marzec 2015

Osoby młode, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie, nie powinny ograniczać się do poszukiwania jednej, najtańszej oferty. Najlepiej, jeżeli wniosek kredytowy złożą równocześnie w kilku bankach. Banki z najtańszymi kredytami nierzadko otrzymują tak dużą liczbę wniosków, że nie nadążają z ich rozpatrywaniem. Dlatego wnioskodawca, który zapłacił już zaliczkę za zakup nieruchomości ryzykuje w takim banku, że nie otrzyma kredytu w określonym terminie. Tym samym może stracić wpłacone sprzedawcy nieruchomości pieniądze.

Ponadto w przypadku osób bardzo młodych (przed 25. rokiem życia) część banków może odrzucić wniosek kredytowy nawet pomimo posiadania przez nie stałych dochodów. Banki uważają tę grupę klientów za obarczoną podwyższonym ryzykiem.

Dowiedz się: Kto może zostać współkredytobiorcą. Plusy i minusy tego rozwiązania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom