Współkredytobiorca - kto może nim zostać. Plusy i minusy tego rozwiązania

Anna Chreptowicz
Zakup mieszkania z współkredytobiorcąZaciąganie kredytu hipotecznego ze współkredytobiorcą ma pewną wadę. Jeśli współkredytobiorcą ma być osoba starsza, to bank może nie zgodzić się na długi okres kredytowania.
Zakup mieszkania z współkredytobiorcąZaciąganie kredytu hipotecznego ze współkredytobiorcą ma pewną wadę. Jeśli współkredytobiorcą ma być osoba starsza, to bank może nie zgodzić się na długi okres kredytowania. 123RF
Nie zawsze każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt na mieszkanie, ma taką możliwość. Bank może odrzucić jego wniosek kredytowy np. z uwagi na niskie zarobki i niewystarczającą zdolność kredytową. W takiej sytuacji pomóc może współkredytobiorca.

Zobacz, kto może zostać współkredytobiorcą, by swoimi dochodami wesprzeć w uzyskaniu kredytu hipotecznego, osobę nieposiadającą zdolności kredytowej. 

Kredyt hipoteczny do spółki

Jeśli nasza zdolność kredytowa jest za niska, możemy poszukać kogoś, dzięki komu ją podwyższymy. Warunek jest jeden – osoba musi wyrazić zgodę na zaciągnięcie z nami kredytu. Musi też zostać zaakceptowana przez bank, od którego planujemy uzyskać kredyt.

W przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych współkredytobiorcą może zostać każdy, nawet obca dla nas osoba. Oczywiście wiadomo, że bezpieczniej jest poszukać najpierw kogoś wśród najbliższej rodziny, czy przyjaciół. A więc osób, do których mamy stuprocentowe zaufanie, w końcu to z nimi będziemy dzielić koszty spłaty wieloletniego zobowiązania. Jednak dla banku nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, żeby osoba, którą wskażemy, osiągała regularne i odpowiednio wysokie dochody. Musi być również w ustalonym przez banki wieku, który pozwala na zaciągnięcie kredytu, o który chcemy się ubiegać.

Po wskazaniu osoby, z którą wspólnie planujemy zaciągnąć kredyt, pracownicy banku zaczną badać naszą wspólną zdolność kredytową. Zwrócą również uwagę na koszty utrzymania współkredytobiorcy wraz z jego rodziną. Ważne dla banku będą również ewentualne inne zobowiązania tej osoby. Poszukując współkredytobiorcy nie zapominajmy zapytać o jej historię kredytową – bank na pewno dokładnie ją przeanalizuje. Współkredytobiorca powinien mieć świadomość tego, że po zaciągnięciu wspólnie z nami zobowiązania wobec banku, jego zdolność kredytowa poważnie zmaleje. Jeżeli więc będzie planował inne pożyczki, to ich uzyskanie może być już niemożliwe.

Wideo ku przestrodze: Przestali spłacać kredyt hipoteczny zaciągnięty z rodzicami 

Współkredytobiorca może być ratunkiem również dla tych, którzy zaciągnęli kredyt samodzielnie, jednak w trakcie jego spłacania przydarzyła się im trudna sytuacja życiowa i nie są w stanie dłużej spłacać zobowiązania samodzielnie. O ile bank wyrazi na to zgodę, możemy dołączyć do spłaty kredytu osobę trzecią. Nie jest to proces skomplikowany. Wymagany jest jedynie aneks do już sporządzonej umowy. Jeśli po czasie nasza sytuacja się polepszy, możemy odłączyć współkredytobiorcę od spłat, oczywiście za zgodą banku.

Kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych – tu nie każdy może pomóc

Osoby, które planują zaciągnąć kredyt, a przystąpiły do programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) muszą liczyć się z tym, że ich współkredytobiorcą nie może zostać każdy. Banki zgodzą się na wspólną spłatę kredytu z naszymi zstępnymi, czyli dziećmi i wnukami, wstępnymi – rodzicami i dziadkami, czy rodzeństwem. Dopuszczalny jest również udział w spłatach ojczyma, macochy lub teściów. Należy pamiętać o tym, że w przypadku zaciągania wspólnego kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych, nasz dodatkowy kredytobiorca nie może zostać również współwłaścicielem mieszkania, na które zaciągamy kredyt.

Zły wybór może zaprzepaścić szanse na kredyt

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że osoba, którą wskażemy jako potencjalnego współkredytobiorcę, będzie przez bank sprawdzana równie dokładnie, jak my sami. Jeśli więc okaże się, że jej zdolność kredytowa nie jest tak wysoka, jak zapewniała, może nie tylko zostać przez bank odrzucona, ale również wpłynąć na znaczne pomniejszenie naszej dotychczasowej zdolności kredytowej.

Pamiętajmy też o tym, że z momentem podpisania umowy, osoba, z którą wspólnie spłacamy kredyt jest traktowana na takich samych warunkach, jak my. Bank jednakowo będzie wymagał od nas, jak i od wskazanej przez nas osoby, terminowych spłat kredytu. Bardzo ważne jest więc to, żebyśmy mieli pewność, że osoba, którą wskażemy jako naszego współkredytobiorcę, wywiąże się ze swoich zobowiązań. 

Polecamy poradnik: Jak można podwyższyć zdolność kredytową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom