Konwalia - właściwości lecznicze i trujące

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
KonwaliaKonwalia majowa jest symbolem szczęścia i młodości. Trzeba jednak uważać, bo za pięknym kwiatem czai się niebezpieczeństwo.
KonwaliaKonwalia majowa jest symbolem szczęścia i młodości. Trzeba jednak uważać, bo za pięknym kwiatem czai się niebezpieczeństwo. herbert2512 (Pixabay.com)
Konwalia ładnie się prezentuje, pięknie pachnie, ale jednocześnie bywa niebezpieczna. Piszemy o właściwościach konwalii.

Jednymi z najpiękniejszych, a jednocześnie najdelikatniejszych kwiatów kwitnących w maju, są właśnie konwalie. Są one znane również jako lanuszki, majówki oraz kokoryczki. Legenda głosi, że jej drobne, subtelne, białe kwiatki powstały z łez Matki Boskiej. Mówi się też, że to łzy Ewy, pierwszej kobiety, która razem z Adamem została wygnana z raju. Tak długo rozpaczała za tym, co straciła, że łzy zamieniły się w kwiaty konwalii. Inni mawiają, że konwalie to drabina do nieba, ale kto grzeszy, ten jej nie widzi.

Poznaj również: Właściwości lekarskie kozłka lekarskiego, zwanego walerianą 

Dobroczynne działanie konwalii

Konwalia to roślina wieloletnia, ozdobna, lecznicza. Surowcami leczniczymi są kwiatostany z liśćmi oraz same liście. W Średniowieczu konwalia była symbolem wiedzy, erudycji i sztuki lekarskiej. Roślina ta ma korzystny wpływa na serce. Sprawia bowiem, że zwiększa się siła skurczów serca, a tym samym krew lepiej krąży w organizmie. Preparaty z konwalią w składzie są zalecane w przypadku poważnej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, kołatania serca, a także wad serca. Osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym również mogą korzystać z dobrodziejstw konwalii.

Lekarstwa z konwalią w składzie zalecane są ponadto na padaczkę (epilepsję). Kto cierpi na stan zapalny oczu, też może sięgnąć po konwalię. Preparaty z tej rośliny pomagają zlikwidować bóle spowodowane przez artretyzm, czyli zapalenie stawów oraz bóle związane z reumatyzmem. Konwalia pomaga też pozbyć się zaparć, ma właściwości przeczyszczające. Napar z konwalii jest stosowany przy katarze i początkach przeziębienia. Roślina wykazuje właściwości delikatnie moczopędne. Poprawia koloryt cery: nasze babcie pocierały policzki sokiem z łodygi konwalii, który działa tonizująco, odświeżająco. Mikstura z konwalii pozwala zwalczyć łuszczycę i liszaje. Warto jednak wiedzieć, że kontakt skóry z liśćmi konwalii u osób wrażliwych powoduje niekiedy podrażnienia i alergię. Kto ma zszargane nerwy, a przez to cierpi na bezsenność, też niech skorzysta z zalet konwalii. Ta pomaga ukoić nerwy. Niektórzy do dziś są przekonani, że konwalia wpływa na pracę mózgu, poprawę pamięci i koncentracji.

Polecamy też poradnik: Konwalia, czyli jak ją uprawiać i pielęgnować 

Konwalia może okazać się trucizną

Przedawkowanie każdego lekarstwa może skończyć się tragicznie, nawet śmiercią. W przypadku konwalii jest podobnie. Bywa ona niebezpieczna i dla ludzi, i dla zwierząt. Zjedzenie już paru jagód konwalii może prowadzić do zatrucia. Znajdują się w nich bowiem substancje pochodzące z grupy glikozydów. Działają one niekorzystnie na układ krążenia i układ pokarmowy. W ciężkich przypadkach serce zaczyna wolniej bić, pojawia się arytmia. Wymioty, biegunka, ból brzucha, nudności, wysypka na skórze, ślinotok, zawroty głowy i ogólne osłabienie są pierwszymi objawami. Dochodzi kołatanie serca, zaburzenia w widzeniu oraz majaczenie. Do zatrucia konwalią dochodzi niekiedy wówczas, gdy wypije się wodę z wazonu, w którym stały konwalie. W takich sytuacjach należy spowodować wymioty, a potem niezwłocznie udać się do lekarza. Leczenie odbywa się tylko w warunkach szpitalnych.

Warto przeczytać: Bluszczyk kurdybanek – roślina zwany leczniczą bombą  

Trzeba uważać, bo nie tylko czerwone jagody konwalii bywają niebezpieczne. Kwiaty, kłącza i liście, nawet nasiona, również są trujące. Z tego względu zaleca się stosowanie konwalii jedynie w formie gotowych preparatów, kupowanych w aptece albo sklepie zielarskim. Istotne jest ścisłe przestrzeganie sposobu dawkowania określonego na ulotce dołączonej do leku.

Choć konwalia to piękna roślina, to może jednocześnie stanowić śmiertelną truciznę.
Choć konwalia to piękna roślina, to może jednocześnie stanowić śmiertelną truciznę. Fot. Ganossi 

(Pixabay.com)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom