Jak chcesz sobie zapewnić zdrowy, głęboki sen, weź walerianę i odlicz do 50, bo więcej nie zdążysz – tak radziły nasze babcie. Teraz już wiadomo, dlaczego. Kozłek lekarski bowiem jest jednym z najczęściej stosowanych specyfików na zasypianie i sen. To zioło jest cenione przede wszystkim ze względu na łodygi oraz korzeń, ponieważ są one surowcami leczniczymi. To jedno z wyższych ziół. Czasem osiąga ponad 1 metr wysokości.

Warto przeczytać: Siemię lniane działa antynowotworowo, przeciwmiażdżycowo i...
Kozłek jako lekarstwo
Najważniejszymi substancjami czynnymi kozłka lekarskiego są olejek eteryczny oraz kwas walerianowy. Mają one działanie rozkurczowe i uspokajające. Preparaty z walerianą w składzie pomogą nie tylko na sen. Kozłek jest również środkiem na zszargane nerwy. Posiada właściwości uspokajające i antydepresyjne. Taka herbatka z walerianą (kroplami walerianowymi) pomoże nam się zrelaksować i odpocząć, delikatnie obniża ciśnienie krwi. Kozłek poprawia samopoczucie, wspomaga koncentrację oraz zapamiętywanie. Waleriana zalecana jest również kobietom przed zbliżającą się menstruacją i podczas niej.
Poznaj również: Właściwości zdrowotne pierwiosnka lekarskiego
Kozłek w kosmetyce
Kto ma liszaje, łupież albo łojotok, też może sięgnąć po preparaty z kozłkiem lekarskim w składzie.
Wyciągi z tego zioła stosowane są ponadto do kąpieli odprężających oraz jako składnik płynów i toników do przemywania trądzikowej skóry.
Kiedy nie stosować kozłka lekarskiego
Przeciwwskazaniami są: uczulenie lub nadwrażliwość na kozłka, wiek poniżej 12. roku życia (taki zapis często pojawia się na opakowaniu kropel walerianowych), padaczka oraz choroba alkoholowa. Kobiety ciężarne i karmiące piersią także powinny zrezygnować z waleriany.
Ciekawostki o kozłku lekarskim
Waleriana bywa afrodyzjakiem. Takim jest dla kotów, które są wabione słodkim, jakby miodowym zapachem kozłka. Koty popadają w ekstazę, ponieważ olejki eteryczne, wydzielane przez kozłka, zwierzętom tym kojarzą się z zapachem kotek w rui (czas, gdy kotka jest przygotowana do zapłodnienia). Nie wiadomo do końca natomiast, dlaczego zapach waleriany przyciąga też szczury i dżdżownice.
Domowa nalewka z kozłka lekarskiego
To żadna trudność przygotować taką nalewkę. Trzeba mieć 2 łyżki świeżego korzenia kozłka i zetrzeć go na tarce, aż powstanie prawie jednolita konsystencja. Wrzucamy papkę do szklanki spirytusu, mieszamy i przelewamy do butelki (można posłodzić łyżeczką cukru). Zamykamy i po tygodniu nalewka gotowa. Pijemy 2-3 razy dziennie po 10 kropli rozcieńczonych w przegotowanej wodzie.
Polecamy do ogrodu: Cynie – wymagania, sadzenie, pielęgnacja
