Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów w gospodarstwie domowym

Agata Kaźmierczak
KompostKompost poprawia strukturę gleby, a zawarta w nim próchnica użyźnia podłoże.Ten naturalny nawóz uzyskać można z odpadów organicznych, takich jak: skoszona trawa, liście, gałązki i odpady kuchenne. Miejsce, w którym stanie kompostownik, powinno być lekko wzniesione, żeby woda opadowa nie zalewała kompostu oraz osłonięte od wiatru i zacienione.
KompostKompost poprawia strukturę gleby, a zawarta w nim próchnica użyźnia podłoże.Ten naturalny nawóz uzyskać można z odpadów organicznych, takich jak: skoszona trawa, liście, gałązki i odpady kuchenne. Miejsce, w którym stanie kompostownik, powinno być lekko wzniesione, żeby woda opadowa nie zalewała kompostu oraz osłonięte od wiatru i zacienione. Ben_Kerckx (Pixabay.com)
Nie wiesz, co zrobić z resztkami jedzenia? Załóż kompostownik! To doskonały sposób na wykorzystanie odpadów w gospodarstwie domowym i świetny sposób na ekologiczny nawóz, czyli kompost. Zobacz, co nadaje się na kompost.

Jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów w gospodarstwie domowym jest założenie kompostownika. Jeśli tylko posiadamy przydomowy ogródek, nie ma lepszego sposobu na zapewnienie sobie kompostu, czyli ekologicznego nawozu. Kompost, nazywany złotem ogrodników, możemy wykorzystać zarówno do użyźnienia gleby w ogrodzie, jak i w doniczkach. A co najważniejsze nawozu tego nie można przedawkować.

Zobacz sposób na wartościowy kompost i nowoczesny kompostownik

Źródło: Agencja TVN/x-news

Zakładanie kompostownika – wrzesień to najlepsza pora

Wrzesień to dobra pora na założenie kompostownika, ponieważ słońce już tak mocno nie grzeje, a powietrze jest bardziej wilgotne. By jednak ekologiczny nawóz móc wykorzystać już podczas jesiennych prac ogrodowych, warto kompostownik zakładać wraz z początkiem czerwca lub lipca. Kompost bowiem dojrzewa od 5 miesięcy nawet do 2 lat.

Kompost to najbardziej popularny, najtańszy i ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom w ogrodzie i ogródku niezbędnych wartości odżywczych. Jego główną zaletą jest fakt, że wszystkie rośliny przyswajają go lepiej i szybciej niż nawóz sztuczny.

Podczas budowy kompostownika ważny jest fundament. Zobacz: Kompostownik ogrodowy – sposób na nawóz naturalny 

Pomysł na kompostownik. Pojemnik na kompost możesz wykonać samodzielnie

Kompostownik zrobić możemy ze wszystkiego, liczy się inwencja twórcza. Również producenci kompostowników prześcigają się w ofertach. Wśród wielu standardowych, wykonanych z tworzyw sztucznych kompostowników pojawiają się nowe, obrotowe, drewniane, metalowe pojemniki.

Jednak nawet przy najbardziej niestandardowym pamiętać należy, by kompost miał stały dopływ powietrza, dlatego w kompostowniku tak ważne są przerwy między elementami, z których zbudujemy pojemnik!

Ten kompostownik zrobisz sam... 

Kompostownik z podziurawionego naczynia – metalowe, podziurawione naczynie to idealne miejsce na kompost. Jednak w tak przygotowanym wiaderku czy skrzyni nie zmieści się wiele kompostu. To wersja dla osób posiadających mały ogródek. 

Kompostownik z wiklinowego lub drewnianego kosza – ten pomysł spodoba się osobom, które nie mają czasu na przygotowanie kompostownika. Wystarczy wiklinowy kosz i odpowiednie miejsce. Szpary między wikliną pozwolą kompostowi oddychać. Uwaga! Jeśli wiklina jest za bardzo zbita, warto ją przerzedzić.

Kompostownik z palet – przygotowane palety łączymy w kwadrat, scalając je drewnianymi palikami. Paliki przybijamy gwoździami. 

Kompostownik z płyt betonowych – wystarczą 3 ściany po jednej płycie. Dobrze, jeśli w płytach będą szpary. Odpowiednie będą płyty betonowe wykorzystane wcześniej jako, np. ogrodzenie i płot. Szpary, tworzące wzór również pozwolą kompostowi oddychać.

Kompostownik z cegieł – podczas przygotowywania takiego kompostownika, murujemy ściankę z cegieł tak, by między cegiełkami pozostawały szpary. Podobnie jak w przypadku kompostownika betonowego, wystarczą nam 3 ścianki.

Kompostownik z desek – deski układamy jedną na drugą, tworząc kwadrat. Wcześniej jednak, w deskach przy końcach z każdej strony należy wykonać wcięcia, dzięki którym deski będą się trzymały.

Kompostownik z beczki – pamiętajmy, że w beczce zazwyczaj dojrzeje niewielka ilość kompostu. By jednak przygotować taki kompostownik, należy w beczce wyciąć dno tak, by kompost miał kontakt z ziemią. I gotowe!

Kompostownik z kawałka siatki – wystarczy kawałek dowolnej siatki zwinąć w rulon a po dwóch bokach zamocować drewniane paliki, które będą usztywniały siatkę. Przygotowany pojemnik stawiamy i uzupełniamy materiałem na kompost.

To, z czego będzie wykonany kompostownik zadecyduje o jego walorach estetycznych. W ekskluzywnym, zaprojektowanym ogrodzie na pewno nie sprawdzi się kompostownik wykonany ze starego ogrodzenia. Wtedy najlepiej pojemnik kupić gotowy. Kiedy jednak nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu kompostownika a finanse nie pozwalają nam na kupno nowego, wystarczy zaroślić pojemnik lub ukryć go w ogrodzie tam, gdzie mamy najwięcej krzewów lub drzew. **

Sprawdź: Czym nawozić rośliny we wrześniu

W kompostowniku jest miejsce na wszystko, ale...

Do kompostownika oprócz odpadów ogrodowych (liści, roślin, gałązek) trafiać powinny resztki po posiłkach (za wyjątkiem kości i chrząstek) oraz resztki warzyw i owoców (obierki, ogryzki). 

Na kompost nadadzą się także resztki pokarmów dla zwierząt domowych (tzw. sucha karma), pokruszone skorupki jaj, rozerwane torebki herbaty czy fusy z kawy.

Jednak nie tylko resztki pożywienia trafić mogą na kompost. Jeśli w pojemniku mamy już sporą ilość odpadków możemy dodać także popiół a nawet papier. Dobrze sprawdzą się też rurki po papierze toaletowym i ręczniki papierowe. Pamiętajmy jednak, że papier może trafić do kompostownika tylko w niewielkich ilościach.

Dowiedz się również: Co robić z jesiennymi liśćmi w ogrodzie 

Tego nie wykorzystuj na kompost!

Kompostownik nie jest miejscem na chwasty z nasionami czy rośliny owładnięte chorobą, szczególnie grzybową. Może się okazać, że zachwaszczą nam warzywnik. Oprócz tego do pojemnika na kompost nie wrzucamy:

  • mięsa oraz ryb ani surowych, ani gotowanych,
  • drewna, które nie rozłoży się,
  • metalu,
  • plastiku,
  • gazet, szczególnie stron z czasopism kolorowych,
  • folii.

Zapamiętaj!

  1. Kompostownika nie można ubijać, wręcz przeciwnie należy go od czasu do czasu wymieszać, spulchnić
  2. Warto dodać do kompostu obornik od zwierząt gospodarskich lub przyśpieszacze rozkładania się kompostu
  3. Jeśli owoce, warzywa wrzucać będziemy do kompostownika w całości, pamiętajmy, że okres dojrzewania kompostu wydłuży się. Warto zatem kruszyć odpady, by nawóz ekologiczny móc wykorzystać szybciej. 
  4. W kompostowniku można hodować dżdżownice, które trawiąc kompostowany materiał, przyczyniają się do przyspieszenia jego rozkładu. 

Polecamy: Hodowla dżdżownic, które użyźnią glebę w ogrodzie (FILM) 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom