Nawożenie roślin w ogrodzie we wrześniu

Grażyna Zwolińska
Jesienne nawożenie ogorduWrzesień jest czasem na wykonanie ostatniego przed zimą nawożenia roślin ogrodowych. Jesienne nawozy mają wysoką zawartość fosforu i potasu, ale zawierają bardzo mało azotu lub nie mają go wcale. Natomiast na koniec sezonu (w październiku lub listopadzie) warto raz na dwa, trzy lata zastosować do gleby kompost lub obornik.
Jesienne nawożenie ogorduWrzesień jest czasem na wykonanie ostatniego przed zimą nawożenia roślin ogrodowych. Jesienne nawozy mają wysoką zawartość fosforu i potasu, ale zawierają bardzo mało azotu lub nie mają go wcale. Natomiast na koniec sezonu (w październiku lub listopadzie) warto raz na dwa, trzy lata zastosować do gleby kompost lub obornik. Magdalena Kmita-Kulesza
Dawniej jedna z podstawowych zasad uprawy roślin mówiła, że nie wolno nawozić ich jesienią. Dziś wiemy, że jesienią nawozić można, a nawet trzeba. Zobacz, jak i czym jesienią nawozić rośliny ogrodowe. Jakie właściwości mają jesienne nawozy uniwersalne i przeznaczone dla konkretnych roślin.

Dawniej odradzano jesienne nawożenie roślin. Dotyczyło to zwłaszcza nawożenia krzewów i drzewek, zarówno owocowych, jak ozdobnych. Obawiano się, że pobudzone nawozem rośliny będą wytwarzały niepotrzebnie nowe gałązki. Te zaś nie zdążą zdrewnieć i przejść w stan spoczynku przed zimą. Dziś takie obawy możemy odłożyć do lamusa, pod warunkiem, że zastosujemy specjalne jesienne nawozy.

Jesienne nawozy – azotu jak najmniej

W nawozach stosowanych na początku ogrodniczego sezonu, a więc wiosną, dominuje azot (N). Jest on niezbędny roślinom do intensywnego wzrostu. Oprócz niego potrzebują też potasu (K) i fosforu (P), koniecznych głównie do tworzenia pąków kwiatowych. Wraz z upływem miesięcy, azot staje się roślinom coraz mniej potrzebny, choć nie można go wyeliminować całkowicie z mineralnych odżywek.

 Przeczytaj poradnik: Skorupki jaj jako nawóz – jak je stosować i dla jakich roślin?

Najmniej azotu powinno być właśnie w nawozach stosowanych jesienią. Jego miejsce zastępują wtedy składniki, które wzmocnią rośliny i pozwolą im przetrwać zimę w dobrej kondycji. Taki nawóz nie tylko nie zaszkodzi, ale pomoże krzewom i drzewkom znieść zimowe niedogodności.

Nawożenie trawnika jesienią – potrzebne żelazo

Inaczej postępuje się też dziś z trawnikami. Jeszcze jakiś czas temu zalecano przerwanie ich nawożenia na początku września. Dziś we wrześniu należy ogrodowy zielony dywan zasilić właśnie nawozem jesiennym, zwłaszcza takim z zawartością żelaza. Nie tylko ułatwi on murawie przetrwanie zimy i zwiększy jej odporność na choroby, ale też zapewni lepszy start wiosną.

Jesienny nawóz dla iglaków

Na pewno warto przed zimą wzmocnić iglaki, zwłaszcza te niedawno posadzone i jeszcze młode. W sklepach można kupić specjalne nawozy np. w postaci granulatu, uodparniające na mrozy i regulujące gospodarkę wodną oraz wspomagające proces drewnienia młodziutkich gałązek przed zimą. Jeśli nasze iglaki mają skłonność do brązowienia w okresie zimowych chłodów, warto poszukać nawozu, który chociaż w jakimś stopniu temu zapobiegnie.

 Dowiedz sięJak zwalczać choroby tui powodujące brązowienie tui 

Nie zapomnij jesienią o nawożeniu bylin

Jesiennymi nawozami nie pogardzą też byliny w ogrodzie. Im również przyda się wzmocnienie przed wejściem w późnojesienno-zimowy sezon. Można je nawozić nie tylko we wrześniu, ale nawet jeszcze w październiku.

Dodawany do niektórych jesiennych nawozów węglan wapnia ma jeszcze i tę zaletę, że odkwasza glebę. Oczywiście takiej odżywki nie należy podsypywać pod rośliny lubiące kwaśną glebę, takie jak np. rododendrony, azalie, wrzosy, hortensje czy magnolie. Nie nadaje się też ona pod iglaki. 

 Zobacz równieżWrześniowe sadzenie bylin. Które z nich lubią słońce, które cień 

Czytaj wskazówki na opakowaniach nawozów

W jesiennych odżywkach dla roślin jest zdecydowana przewaga fosforu i potasu nad azotem. Dlatego można (przynajmniej niektóre ich rodzaje) stosować przez całą jesień, aż do pierwszych przymrozków. Pomogą roślinom wiosną budzić się do życia. Będą w glebie, gdy tylko zacznie ona odmarzać i zostaną zużyte przez krzew, drzewko, trawę czy bylinę. Dzięki temu wiosenny wzrost będzie lepszy.

 Dowiedz sięJak poprawić jakość gleby w ogrodzie

Wśród jesiennych nawozów są uniwersalne i przeznaczone dla konkretnych roślin. Czytajmy więc dokładnie wskazówki na opakowaniach, żeby wykorzystać właściwości odżywek jak najlepiej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom