Kolektory słoneczne dają oszczędności także zimą

redakcja.regiodom
Kolektory słoneczneZimą czas pracy kolektora próżniowego jest krótszy niż kolektora płaskiego, wobec dłuższego okresu zalegania śniegu i szronu. Sprawność jego pracy powinna być więc zdecydowanie wyższa niż kolektora płaskiego.
Kolektory słoneczneZimą czas pracy kolektora próżniowego jest krótszy niż kolektora płaskiego, wobec dłuższego okresu zalegania śniegu i szronu. Sprawność jego pracy powinna być więc zdecydowanie wyższa niż kolektora płaskiego. Fotolia
Kolektory słoneczne przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię cieplną. W naszym klimacie najwyższą wydajność kolektory słoneczne uzyskują pomiędzy kwietniem i wrześniem. Wtedy to za ich pomocą możliwe jest niemal całkowite podgrzewanie wody użytkowej.

Choć w Polsce instalacje solarne są najwydajniejsze od kwietnia do września, to jednak zastosowanie kolektorów nie ogranicza się wyłącznie do tych miesięcy. Także zimą pozwalają one generować dość duże oszczędności.

Podstawową zaletą korzystania z instalacji solarnej jest istotne obniżenie kosztów ogrzewania. Możliwe jest to dzięki zmniejszeniu ilości zużywanego paliwa lub energii. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: jak wygląda sprawność kolektorów słonecznych w okresie zimowym?

Przeczytaj: Jak działają kolektory hybrydowe

– W tym przypadku dużą rolę odgrywa typ instalacji solarnej. Biorąc pod uwagę zarówno izolację cieplną, jak i zdolność absorbowania promieniowania słonecznego, kolektory płaskie zachowują się inaczej, niż próżniowe – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.

Podstawowe różnice między kolektorami płaskimi i kolektorami próżniowymi

Warto wiedzieć, że kolektory próżniowe rurowe, w warunkach obniżonej możliwości pochłaniania promieniowania słonecznego, ulegają rozmrożeniu w czasie dłuższym, niż ich płaskie odpowiedniki.

Oprócz tego, zimą kolektory próżniowe pracują zdecydowanie krócej. Spowodowane jest to zaleganiem na nich śniegu i szronu. Ich sprawność powinna zatem być na tyle wysoka, by przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych umożliwić choćby częściowe podgrzewanie wody użytkowej na nasze potrzeby.

– Niestety, w praktyce wiele spośród dostępnych na rynku kolektorów próżniowych charakteryzuje się niską wydajnością cieplną, co automatycznie podnosi koszty ogrzewania – dodaje ekspert.

Śnieg i szron a wydajność kolektorów słonecznych

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj kolektorów słonecznych sprawdzi się lepiej w warunkach zimowych, natknąć się można na sugestię, że na tych próżniowych śnieg nie zalega, lecz „przesypuje się" pomiędzy rurami.

Teoria ta rzadko ma jednak pokrycie w rzeczywistości. W naszych warunkach klimatycznych w mroźne dni kolektory na ogół pokryte są szronem lub lodem, który zatrzymuje śnieg na ich powierzchni.

– Sam szron, w zależności od swojej grubości, może zmniejszyć możliwość przenikania promieniowania słonecznego nawet o 50 procent. A jeśli dodamy do tego wyraźnie niższą sprawność optyczną kolektorów próżniowych i jednoczesne mniejsze straty ciepła, okazuje się, że panele płaskie dużo szybciej będą w stanie samodzielnie oczyścić swoją powierzchnię i zwiększyć tym samym wydajność – opisuje Paweł Sokół.

Istotne zatem jest, żeby w przypadku instalowania kolektorów próżniowych zapewnić sobie dostęp i odpowiednie narzędzia do ich odśnieżania.

Widać więc, że nie bez powodu płaskie kolektory słoneczne cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Jeśli jednak uznamy, że w naszym przypadku lepiej sprawdzą się kolektory próżniowe, swoją uwagę powinniśmy skierować w stronę modeli z rurami jednościennymi, które zapewniają większą wydajność.

– Na koniec warto wspomnieć, że niezależnie od powyższych różnic, wszystkie instalacje solarne pozwalają na uzyskanie zimą mniejszych lub większych oszczędności. Ich wykorzystanie umożliwia przecież podgrzewanie wody użytkowej co najmniej o kilkanaście stopni Celsjusza, co automatycznie obniża koszty ogrzewania innymi metodami – podpowiada ekspert Soleo. 

Polecamy: Kominek z płaszczem wodnym jako ogrzewanie tanie i ekologiczne 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom