Kolektory hybrydowe – połączenie paneli fotowoltaicznych z kolektorami słonecznymi. Jak działają?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kolektory fotowoltaiczneNowoczesnym rozwiązaniem jest produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych i dostarczanie jej do sieci energetycznej.
Kolektory fotowoltaiczneNowoczesnym rozwiązaniem jest produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych i dostarczanie jej do sieci energetycznej. Pitern
Panele słoneczne są coraz popularniejsze. Ich słabą stroną jest to, że energię słoneczną przetwarzają jedynie w ciepło. Jeśli jednak dodać ogniwa fotowoltaiczne, można też – obok energii cieplnej – pozyskiwać prąd.

Możliwość pozyskiwania jednocześnie ciepła i energii elektrycznej dają kolektory hybrydowe. Urządzeń tych na polskim rynku nie brakuje. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze taka inwestycja ma ekonomiczne uzasadnienie i nie zawsze zwróci się w postaci niższych rachunków nawet w czasie kilkuletniego użytkowania.

Jak działają kolektory hybrydowe

Obecnie, żeby pozyskiwać prąd i ciepło z energii słonecznej, trzeba inwestować w dwie instalacje – fotowoltaiczną, z której czerpie się energię elektryczną oraz ogrzewające wodę kolektory słoneczne. Gdy ktoś nie ma miejsca na dachu na dwie instalacje, może rozpatrzyć zakup kolektorów hybrydowych.

Poczytaj też: Inwestycje w odnawialne źródła energii 

Kolektor hybrydowy "zbiera" promienie słoneczne i następnie przetwarza je na energię elektryczną. Nadmiar ciepła, który gromadzi się w czasie tego procesu i jest niejako jego produktem ubocznym, jest usuwany z modułu fotowoltaicznego i trafia zazwyczaj do instalacji centralnego ogrzewania.

Plusem tego rozwiązania jest oczywiście mniejsza powierzchnia, jaką zajmują kolektory hybrydowe w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Także koszt instalacji jest niższy niż montowanych osobno modułów instalacji solarnej i fotowoltaicznej. Kolektory hybrydowe to także dobre rozwiązanie w miejscach, które nie mają szans na podłączenie do tradycyjnej sieci energetycznej lub jej stworzenie w danym miejscu byłoby zbyt kosztowne – chociażby domków letniskowych.

Polecamy: Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Wady kolektorów hybrydowych

Specjaliści zwracają jednak uwagę na kilka wad kolektorów hybrydowych. Przede wszystkim podkreślają, że nie mają one tak dobrej cieplnej izolacji, jak tradycyjne kolektory słoneczne, stąd ich straty ciepła są wyższe. To z kolei powoduje, że czynnik grzewczy ma niższą temperaturę, niż w kolektorach słonecznych.

Ile kosztują kolektory hybrydowe

Zestaw 9 kolektorów (wraz z całym osprzętem, zasobnikami, pompą solarną), których praca dać może moc 1620 watów, zajmujący prawie 13 metrów kwadratowych powierzchni dachu to koszt około 36 tysięcy złotych. 25 tysięcy kosztuje zestaw "mini", czyli 6 sztuk kolektorów zajmujących niecałe 9 metrów kwadratowych powierzchni dachu i ze zdolnością do wygenerowania mocy około jednego kilowata (1 kW).

Dotacja na kolektory w zasięgu ręki

Kluczowa przy wyliczaniu opłacalności zakupu i użytkowania kolektorów hybrydowych wydaje się możliwość skorzystania z dotacji na zakup tychże urządzeń. Wiele gmin bowiem prowadzi na swoim terenie Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Ten promuje ekologiczne rozwiązania grzewcze. Dotacja taka znacznie poprawia opłacalność zakupu – w wypadku najdroższego zestawu wynieść może nawet 13 tysięcy złotych, a w przypadku zestawu "mini" kwota dotacji wyniesie niecałe 9 tysięcy złotych.

Wysokość wsparcia zależy od powierzchni kolektorów i wyznaczonego kosztu kwalifikowanego przypadającego na metr kolektora i mnożonej przez 45 procent. Przy czym przy wyliczaniu opłacalności należy wziąć pod uwagę, że kwota pomnożona przez 45 procent jest kwotą przed opodatkowaniem. Gdy dołoży się do tego obciążenia fiskalne, realna kwota dofinansowania nie przekroczy 37 procent.

Kiedy zwróci się inwestycja w kolektory hybrydowe

W niektórych wypadkach zwrot kosztów inwestycji może nastąpić dopiero po kilkunastu latach od zakupu kolektorów hybrydowych. Decyduje o tym także rodzaj energii wykorzystywanej wcześniej do ogrzewania. Najdłużej czekać trzeba będzie na zwrot kosztów inwestycji w przypadku korzystania z węgla, najkrócej – gdy korzystało się z energii elektrycznej.

Warto wiedzieć: Zmiany w dotacjach na kolektory słoneczne 

Wydaje się jednak, że kolektory hybrydowe będą przyszłością rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną. Jeśli tylko solartermia i fotowoltaika stanie się bardziej wydajna i mniej kosztowna, jako ekologiczny sposób pozyskiwania energii, stanie się u nas jeszcze powszechniejsza, a przez to również tańsza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom