Panele fotowoltaiczne – na co uważać przy ich wyborze

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Panele fotowoltaiczne na domuPanele fotowoltaiczne są popularnym rozwiązaniem na Zachodzie. U nas też stają się znane. Instalacje fotowoltaiczne widać na coraz większej liczbie polskich domów.
Panele fotowoltaiczne na domuPanele fotowoltaiczne są popularnym rozwiązaniem na Zachodzie. U nas też stają się znane. Instalacje fotowoltaiczne widać na coraz większej liczbie polskich domów. Soleo
Panele fotowoltaiczne zajmują się przekształcaniem pozyskanej energii słonecznej w prąd. Dzięki temu rozwiązaniu możemy rocznie na rachunkach za prąd oszczędzić nawet 1000 złotych. Piszemy, jakie są rodzaje paneli.

Panele fotowoltaiczne sprawiają, że gospodarstwo domowe może być prawie całkiem uniezależnić się od sieci energetycznej. Wybierając instalację fotowoltaiczną, najpierw powinniśmy określić dostępną powierzchnię oraz nasz budżet. To pomoże w podjęciu decyzji, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. A do wyboru są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe. Podpowiadamy, czym różnią się te rozwiązania.

Warto wiedziećCzym jest fotowoltaika i jak stosować ją w domu

Panele fotowoltaiczne to najprostszy, a przy okazji wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. Wyróżnia go przede wszystkim mały ciężar urządzeń, niesłyszalność pracy, bezobsługowość i niezawodność.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Teraz na rynku występuje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. O tym, które sprawdzą się w naszym domu, decyduje szereg różnych czynników.

Ogniwa monokrystaliczne

– Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – tłumaczy Paweł Sokół z firmy Soleo.

Elementem wyróżniającym moduły monokrystaliczne, jest jednolity kolor i nietypowy kształt. By wyeliminować niepotrzebne straty materiału, wycina się je w formie ośmiokątów, a nie standardowych kwadratów. – Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17 procent. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje Sokół.

Ogniwa polikrystaliczne

Są one tworzone z wykrystalizowanego krzemu. Ogniwa polikrystaliczne charakteryzuje kwadratowy lub prostokątny kształt, pozwalający na dokładne pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym. Istotna jest niejednorodna powierzchnia płytki, na której dostrzec można paski.

Proces produkcyjny jest w tym przypadku mniej skomplikowany. To natomiast przekłada się z jednej strony na niższy koszt inwestycji, a z drugiej – na mniejszą sprawność, wynoszącą średnio 12–14 procent.

Ogniwa cienkowarstwowe

Jeszcze niższa wydajność (na poziomie 8–12 procent) i zdecydowanie najniższa cena to domena trzeciego rodzaju paneli, czyli cienkowarstwowych. – To, co je wyróżnia, to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków – kontynuuje Paweł Sokół. – Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperatury.

Przeczytaj też: Inwestycja w panele fotowoltaiczne 

Moduły tego typu do poprawnego działania wymagają droższej instalacji, wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy. To, w połączeniu ze spadającą z czasem sprawnością, sprawia, że cieszą się one zdecydowanie najmniejszą popularnością.

Jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze?

Biorąc pod uwagę te różnice, decyzję o wyborze typu paneli fotowoltaicznych powinniśmy podjąć analizując kilka aspektów. Warto się skupić na ogniwach mono- i polikrystalicznych. – Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy – zaznacza dalej ekspert. – Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego kwadratowego.

Drugim, równie istotnym elementem, jest koszt całej inwestycji. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne. One przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom