Panele fotowoltaiczne sprawiają, że gospodarstwo domowe może być prawie całkiem uniezależnić się od sieci energetycznej. Wybierając instalację fotowoltaiczną, najpierw powinniśmy określić dostępną powierzchnię oraz nasz budżet. To pomoże w podjęciu decyzji, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. A do wyboru są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe. Podpowiadamy, czym różnią się te rozwiązania.
Warto wiedzieć: Czym jest fotowoltaika i jak stosować ją w domu
Panele fotowoltaiczne to najprostszy, a przy okazji wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. Wyróżnia go przede wszystkim mały ciężar urządzeń, niesłyszalność pracy, bezobsługowość i niezawodność.
Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Teraz na rynku występuje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. O tym, które sprawdzą się w naszym domu, decyduje szereg różnych czynników.
Ogniwa monokrystaliczne
– Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – tłumaczy Paweł Sokół z firmy Soleo.
Elementem wyróżniającym moduły monokrystaliczne, jest jednolity kolor i nietypowy kształt. By wyeliminować niepotrzebne straty materiału, wycina się je w formie ośmiokątów, a nie standardowych kwadratów. – Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17 procent. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje Sokół.
Ogniwa polikrystaliczne
Są one tworzone z wykrystalizowanego krzemu. Ogniwa polikrystaliczne charakteryzuje kwadratowy lub prostokątny kształt, pozwalający na dokładne pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym. Istotna jest niejednorodna powierzchnia płytki, na której dostrzec można paski.
Proces produkcyjny jest w tym przypadku mniej skomplikowany. To natomiast przekłada się z jednej strony na niższy koszt inwestycji, a z drugiej – na mniejszą sprawność, wynoszącą średnio 12–14 procent.
Ogniwa cienkowarstwowe
Jeszcze niższa wydajność (na poziomie 8–12 procent) i zdecydowanie najniższa cena to domena trzeciego rodzaju paneli, czyli cienkowarstwowych. – To, co je wyróżnia, to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków – kontynuuje Paweł Sokół. – Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperatury.
Przeczytaj też: Inwestycja w panele fotowoltaiczne
Moduły tego typu do poprawnego działania wymagają droższej instalacji, wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy. To, w połączeniu ze spadającą z czasem sprawnością, sprawia, że cieszą się one zdecydowanie najmniejszą popularnością.
Jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze?
Biorąc pod uwagę te różnice, decyzję o wyborze typu paneli fotowoltaicznych powinniśmy podjąć analizując kilka aspektów. Warto się skupić na ogniwach mono- i polikrystalicznych. – Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy – zaznacza dalej ekspert. – Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego kwadratowego.
Drugim, równie istotnym elementem, jest koszt całej inwestycji. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne. One przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?